17 marca amerykańska spółka Raytheon Land Warfare Systems poinformowała, że otrzymała zgodę Departamentu Stanu USA na rozpoczęcie eksportu do państw sojuszniczych systemu zwalczania bezzałogowych statków latających (bsl) Coyote Block 2.
Najmniejszymi platformami, jakie mogą przenosić wyrzutnie tubowe bsl Coyote są minoodporne M-ATV lub lekkich pojazdów terenowych MRZR. Bezzałogowce mogą wykonywać loty trwające około 60 minut. Mogą być wykorzystywane do misji zwiadowczych, walki radioelektronicznej i misji uderzeniowych / Zdjęcie: Raytheon
Raytheon zakończył testy rozwojowe, próby operacyjne i odbiorcze systemu Coyote Block 2 dla nieujawnionego odbiorcy. O planach zakończenia negocjacji eksportowych informowano podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI (Defence and Security Equipment International) we wrześniu 2019. Produkcja wielkoseryjna systemu ma zostać rozpoczęta jeszcze w bieżącym roku.
System Coyote w wersji Block 1B jest częścią, użytkowanego przez amerykańskie Wojska Lądowe (US Army) systemu obrony Howler, który osiągnął wstępną gotowość operacyjną 18 czerwca 2019, po 17 miesiącach od wdrożenia. Zamówienie zostało otrzymane w lipcu 2018. Oprócz wyrzutni tubowych bezzałogowców, system ten składa się z wielofunkcyjnego radaru KuRFS (Ku-Band Radio Frequency Sensor) z anteną z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA, pracującą w paśmie Ku.
System Howler ma służyć do ochrony baterii przeciwlotniczych i przeciwrakietowych MIM-104 Patriot przed zagrożeniem ze strony bsl tzw. grup 1. i 2., czyli o masie do 25 kg i latających na pułapie do 1000 m. Wszystkie elementy systemu zostały posadowione na jednym nośniku, w tym wypadku standardowym podwoziu ciężarowym M1079 FMTV (Family of Medium Tactical Vehicles) (Testy BLADE do zwalczania bsl, 2019-09-17).
W 2016 bsl Coyote po raz pierwszy przetestowane zostały pod kątem działań w tzw. roju, złożonym z ponad dwóch tuzinów statków powietrznych. Wyniki badań są wykorzystywane w pracach nad wariantem Block 3, który ma być dedykowaną amunicją krążącą.
Małe, niskokosztowe bezzałogowce Coyote o napędzie rakietowym zostały wprowadzone do użytku w 2014, początkowo na potrzeby amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Atmosferycznej NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration). Sześć zestawów, wyposażonych w aparaturę pomiarową, zostało wykorzystanych przez NOAA do badań w oku huraganu Maria w 2017. Zostały dostarczone w rejon huraganu przez samolot patrolowy P-3C Orion.
Bezzałogowce zostały pierwotnie opracowane przez nieistniejącą już spółkę Advanced Ceramic Research, która została w 2009 zakupione przez BAE Systems, a niedługo potem odsprzedana dawnym właścicielom, funkcjonującym pod nową nazwą – Sensintel. W 2015 spółka została zakupiona przez Raytheona.