Pod koniec września kolumbijski państwowy koncern Indumil (Industria Militar) poinformował o planowanej sprzedaży eksportowej 9-mm pistoletów samopowtarzalnych Cordova (od nazwiska bohatera wojny o niepodległość Kolumbii, generała José María Córdova). Do tej pory ponad 3 tys. tych konstrukcji kupiły kolumbijskie siły zbrojne, w tym jednostki specjalne GAULA (powołane do walki z porwaniami), służba więzienna INPEC i lokalne przedsiębiorstwa ochroniarskie, nie licząc indywidualnych klientów z wojska i policji.
Pistolet Cordova do amunicji 9 mm x 19 to konstrukcja samopowtarzalna, działająca na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy. Zamek ryglowany jest przez przekoszenie lufy. Broń ma kurkowy mechanizm spustowo-uderzeniowy SA/DA
Obecnie Indumil kończy wytwarzanie kolejnej serii 500 sztuk. Kiedy zostanie zrealizowana, zakłady liczą na utrzymanie linii produkcyjnej dzięki zamówieniom na 2 tys. pistoletów Cordova, które mają być złożone przez odbiorców z Meksyku i Kanady. Indumil szuka też dystrybutorów na rynkach Ameryki Północnej. W tym celu do Meksyku i Stanów Zjednoczonych przesłano 13 pistoletów, które zostaną przeznaczone do prezentacji. Prowadzone są również rozmowy z potencjalnymi klientami z Gwatemali, Hondurasu i Ekwadoru.
Pistolet Cordova wytwarzany jest przez podlegające koncernowi Indumil zakłady produkcji broni strzeleckiej imienia gen. José Maria Córdova, zlokalizowane na przedmieściach Bogoty, w półmilionowym mieście Soacha. Zdolności produkcyjne wynoszą 600-1000 pistoletów miesięcznie. Prace nad nową bronią krótką do amunicji 9 mm x 19, pierwszą konstrukcją tego typu w całości opracowaną w Kolumbii, rozpoczęły się w 2010. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano pistolet w dwa lata później, na targach Expodefensa.
Głównymi konstruktorami są Javier Figueroa i Eduardo López. Całość kosztów opracowania nowej broni, z zakupem odpowiednich maszyn i urządzeń włącznie, a także wykonaniem trzech prototypów wyniosła 3,25 mld COP (4 mln zł). W prace zaangażowanych było łącznie 50 osób, od projektowania do składania i testowania pierwszych egzemplarzy, z których oddano 27 tys. strzałów. Pierwsza umowa na dostawy 250 pistoletów Cordova pierwszej serii (150 dla policji i 100 dla wojska) została podpisana w marcu 2013. Wartość kontraktu to 1,45 mld CON (1,78 mln zł).
Poza podstawowym modelem Estandar z 112-mm lufą, oferowanym policji i wojsku, w 2016 zaprezentowano wersję Compacta z lufą długości 94 mm, przeznaczoną do skrytego noszenia. W 2017 ujawniono także odmianę Tactica z dłuższą 130-mm lufą, do treningów strzeleckich i sportu / Zdjęcia: Indumil
Dwanaście miesięcy zajęły badania i wdrożenie broni do produkcji seryjnej. Wytwarzanie nowego modelu rozpoczęło się na początku 2014, powstało wówczas pierwsze 500 sztuk broni. Niestety, okazało się, że wytworzone pistolety mają liczne wady. Co ciekawe, do reakcji zmusił producenta jeden z kolumbijskich wideoblogerów, który zamieścił krytyczną recenzję broni. Indumil przeprowadził akcję naprawczą, wcześniej odkupując wszystkie dostarczone klientom pistolety. Główną wadą były problemy z podawaniem amunicji. W 2015, konstruktorzy poprawili m.in. szkielet, zmienili komorę nabojową i zmniejszyli siłę nacisku sprężyny powrotnej, co miało rozwiązać choroby wieku dziecięcego broni.
Do sierpnia 2015 zmodyfikowano wszystkie wcześniej wytworzone pistolety. W międzyczasie wdrażano poprawiony model do produkcji seryjnej, która rozpoczęła się we wrześniu 2015. Jednak w broni nadal wprowadzano modyfikacje, stąd dopiero w czerwcu 2016 na rynku pojawiła się docelowa odmiana pistoletu Cordova (określana czasami mianem generacji 3.0). Odmiana ta została poddana badaniom wykonanym w odpowiednim laboratorium balistycznym. Broń oceniano pod względem spełnienia wymagań kolumbijskich sił zbrojnych, jak też standardów bezpieczeństwa amerykańskiego NIJ.
Pistolet Cordova to konstrukcja samopowtarzalna, działająca na zasadzie wykorzystania energii krótkiego odrzutu lufy. Zamek ryglowany jest przez przekoszenie lufy. Broń ma kurkowy mechanizm spustowo-uderzeniowy SA/DA. Podstawowym modelem jest Cordova Estandar z 112-mm lufą, oferowanym policji i wojsku. W 2016 zaprezentowano odmianę Compacta z lufą długości 94 mm, przeznaczoną do skrytego noszenia i samoobrony. W 2017 Indumil ujawnił model Tactica z dłuższą 130-mm lufą, do treningów strzeleckich i sportu.
Szkielety wykonane są z polimeru wzmacnianego włóknem szklanym, pod lufą umieszczono uniwersalną szynę montażową, ukrytą pod osłoną z tworzywa. Pistolety Cordova dostarczane są z wymiennymi nakładkami chwytu w trzech rozmiarach. Indumil dostarcza broń z magazynkami mieszczącymi 9 (w odmianie cywilnej) lub 15 nabojów. Na zamku konstrukcji ulokowano skrzydełkowy bezpiecznik nastawny. Przycisk magazynka może być umieszczony z prawej lub lewej strony. Broń wyposażona jest we wskaźnik obecności naboju w komorze.
Długość modelu Estandar to 199 mm, wysokość 149 mm, szerokość 39 mm. Siła nacisku na spust wynosi 4,5 kg. Masa pistoletu bez magazynka to 700 g, z pustym magazynkiem 788 g. Po załadowaniu wzrasta do 900 g. Cordova jest oferowana z trzema rodzajami przyrządów celowniczych: z stałymi muszką i szczerbinką, ze stałą muszką i regulowanym celownikiem oraz z regulowaną muszką i szczerbinką. W każdym z tym przypadków można zamówić przyrządy w opcji z białymi punktami celowniczymi.
Kolumbijska konstytucja pozwala na produkcję broni i materiałów wybuchowych jedynie przedsiębiorstwom rządowym, jak Indumil. W 2016 76% produkcji koncernu stanowiły materiały wybuchowe dla przemysłu wydobywczego. Pozostałe 24% to produkcja dla wojska i służb, w tym pistoletów Cordova i części zamiennych do karabinków Galil ACE 21, 22 i 23. Indumil ma licencje na produkcję tych konstrukcji. Zdolność produkcyjna szacowana jest na 45 tys. karabinków rocznie. Linia jednak nie działa od czasu wypełnienia zamówienia kolumbijskich sił zbrojnych.
Przedsiębiorstwo produkuje również między innymi 40-mm jednostrzałowe granatniki podwieszane IMC-40, pociski moździerzowe kalibrów 60- i 81 mm, amunicję 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 51, 9 mm x 19 oraz bomby lotnicze o masie 125-, 250- i 500 kg. Głównymi klientami zakładów w 2016 były Peru, Izrael, Surinam, Gujana Francuska, Trynidad i Tobago, oraz Curacao.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.