28 kwietnia Huta Stalowa Wola (HSW) opublikowała nagranie wideo z próbnych strzelań przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR z bezzałogowej wieży ZSSW-30 na kołowym transporterze opancerzonym Rosomak. Zakończone sukcesem strzelania zostały przeprowadzone na poligonie w Nowej Dębie w listopadzie 2020 (Strzelania ppk Spike LR z ZSSW-30).
ZSSW-30 jest uzbrojony w 30-mm armatę automatyczną ATK Mk 44 Bushmaster II, zdwojoną wyrzutnię przeciwpancernych pocisków kierowanych Rafael Spike LR2 i 7,62-mm karabin maszynowy UKM-2000C / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski
Wydawało się, że zakończenie badań kwalifikacyjnych to prosta formalność, która zostanie zrealizowana do końca czerwca 2021. W kuluarach spekulowano, że być może podczas tegorocznego Międzynarodowego Salonu Przemysłu Uzbrojenia konsorcjum składające się z Huty Stalowa Wola i Grupy WB podpisze umowę z Ministerstwem Obrony Narodowej na dostawy 341 bezzałogowych wież.
Jednak zgodnie z informacjami, które uzyskała Redakcja MILMAG formalnie badania kwalifikacyjne trwają cały czas. Jak informuje rzecznik Inspektoratu Uzbrojenia, mjr Krzysztof Płatek:
Projekt wieży ZSSW-30 znajduje się obecnie w końcowej fazie realizacji. Zakończone zostały testy wynikające z programu i metodyk badań, natomiast formalne zakończenie badań kwalifikacyjnych nastąpi z chwilą zatwierdzenia protokołu końcowego, którego opracowanie nastąpi po dokonaniu oceny z uzyskanych podczas testów wyników.
Można z tego wnioskować, że pomimo przeprowadzeniu wszystkich testów proces certyfikacji ZSSW-30 wstrzymują procedury MON. Dopiero po zatwierdzeniu protokołu końcowego badania kwalifikacyjne dobiegną końca. Nieformalnie mówiono, że protokół końcowy miał być podpisany na przełomie czerwca i lipca 2021, jednak dziś, 1 września cały czas oczekujemy na decyzję urzędników.
Rodzi się pytanie kiedy możemy spodziewać się podpisania umowy na dostawy ZSSW-30. Tutaj rzecznik IU informuje:
Przeprowadzenie postępowania mającego na celu udzielenie zamówienia publicznego dotyczącego pozyskania seryjnych zdalnie sterowanych systemów wieżowych ZSSW-30 będzie możliwe po formalnym zakończeniu z wynikiem pozytywnym badań kwalifikacyjnych.
Zdalnie Sterowany System Wieżowy jest jednym z najnowocześniejszych rozwiązań opracowanych przez polski przemysł obronny. Po wprowadzeniu do służby ma być głównym uzbrojeniem kołowych transporterów piechoty Rosomak, a w dalszej kolejności nowych bojowych pływających wozów piechoty (NBPWP) Borsuk. Zakup ZSSW-30 ma szansę być realną inwestycją w krajowe zakłady zbrojeniowe, które dostarczą własny, autorski produkt (Wizja rozwoju Huty Stalowa Wola. Wywiad z Bartłomiejem Zającem, Prezesem Zarządu HSW).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.