12 stycznia Federalny urząd zakupów obronnych Bundeswehry BAAINBw (Bundesamt für Ausrüstung, Informationstechnik und Nutzung der Bundeswehr) rozpoczął postępowanie na dostawy zestawu celowników dla nowej broni strzeleckiej dla niemieckich sił zbrojnych. Jest ona równolegle poszukiwana w ramach programu System Sturmgewehr Bundeswehr (SSB) i ma zastąpić do 2026 karabinki H&K G36 w niemieckich siłach zbrojnych (SIG Sauer wycofał się z SSB, 2017-11-30; Zaproszenia do SSB, 2017-09-24).
Niemieckie siły zbrojne szukają dostawcy ponad 103 tys. zestawów celowników do nowej broni strzeleckiej, która ma zostać następcą G36 wyłonionym w programie System Sturmgewehr Bundeswehr. W skład zestawu ma wchodzić celownik optyczny o powiększeniu 4x i celownik kolimatorowy w postaci jednego lub dwóch połączonych ze sobą urządzeń / Zdjęcie: Remigiusz Wilk
Poszukiwany zestaw celowników składa się z lunety HKV (Hauptkampfvisier) oraz osadzonego na jej korpusie niewielkiego celownika kolimatorowego RV (Reflexvisier). Może to być zestaw dwóch urządzeń (w takim razie na grzbiecie optyki ma znaleźć się odcinek szyny montażowej) lub model hybrydowy łączący w sobie celownik optyczny z kolimatorem. Całość ma być montowana na uniwersalnej szynie montażowej standardu STANAG 4694/NAR (NATO Accessory Rail).
Celownik optyczny ma mieć powiększenie 4x, siatkę celowniczą dostosowaną do kalibru wybranej broni, jak też powłokę soczewki zabezpieczającą strzelca przed oślepieniem wiązką laserową. Celownik kolimatorowy bez powiększenia przeznaczony jest do walki na bliskich dystansach. Żywotność lunety i kolimatora ma wynosić minimum 15 tys. strzałów. Zarówno celownik optyczny, jak i kolimatorowy mają mieć możliwość regulacji w pionie i poziomie dokonywanej przez użytkownika w warunkach polowych.
Oba urządzenia mają być bezobsługowe i zdolne do działania we wszystkich warunkach pogodowych, dostosowane do użytkowania w strefach klimatycznych A1-A3, B1-B3, C0-C3 i M1-M3, zgodnych z STANAG 4370. W ukompletowaniu ma się znaleźć instrukcja obsługi, zestaw do czyszczenia i zestaw narzędzi. Zgodnie z wymaganiami postępowania ani celownik główny, ani kolimator nie mogą podlegać amerykańskim ograniczeniom eksportowym ITAR (International Traffic in Arms Regulations).
Chętni mają czas do 15 lutego na dostarczenie swoich propozycji. BAAINBw chce podpisać z producentem 7-letnią umowę. Wybrani dostawcy mają dostarczyć nieodpłatnie do prezentacji i testów porównawczych siedem zestawów celowników (każdy z lunetą i kolimatorem). Po podpisaniu umowy zostanie kupionych 374 zestawów, które posłużą do prób kwalifikacyjnych, testów polowych oraz sprawdzenia urządzeń.
Minimalny zakup w ramach pierwszej dostawy ma wynosić 12 624 zestawy celowników. Szacowana liczba zamówionych lunet i kolimatorów w ramach całej umowy ma sięgnąć 103 090. Wartość takiego kontraktu została wyceniona na 125 mln EUR (520 mln zł). Zgodnie z warunkami postępowania, dostawy zestawów celowniczych mają rozpocząć się w 3 czerwca 2019 i zakończyć 31 marca 2026.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.