11 marca poinformowano, że koncerny MBDA i Northrop Grumman zakończyły integrację pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu CAMM (Common Anti-Air Modular Missile) z Zintegrowanym Systemem Dowodzenia Obroną Przeciwlotniczą i Przeciwrakietową (Integrated Battle Command System, IBCS). Dzięki temu CAMM są pierwszymi, z poza USA, pociskami rakietowymi zintegrowanymi jak dotąd z IBCS.
CAMM wyposażono w głowicę bojową naprowadzaną radarem, dwukierunkowe łącze danych, silnik rakietowy o niskim poziomie emisji. Pociski mają zdolność zwalczania celów w pełnym zakresie 360 stopni po odpaleniu z wyrzutni pionowej / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski
Wpięcie wyrzutni CAMM w amerykański system zarządzania obroną powietrzną może być szczególnie interesujące w kontekście polskich planów zakupu pocisków przeciwlotniczych krótkiego zasięgu w ramach programu Narew. Polska już podpisała umowę na mocy której zakupi ICBS. Będzie on spinał baterie pocisków średniego zasięgu Patriot, które mają stać się rdzeniem systemu Wisła.
MBDA, będący producentem systemu CAMM, jest jednym z potencjalnych oferentów w ramach Narwi. W grudniu 2018 rząd brytyjski wyraził zgodę na transfer technologii do Polski m.in. systemu naprowadzania tychże pocisków, jeśli zostanie wybrany. Możliwość ich integracji wraz z systemem obrony MIM-104F Patriot PAC-3+ (Post-Deployment Build 8) w ramach programu Wisła była dyskutowana w styczniu 2019 w Warszawie (MSPO 2018: MSPO 2018: MBDA celuje w Narew, 2018-09-06, W PGZ o integracji systemów Wisła i Narew, 2019-01-24).
Integracja obydwu systemu została przeprowadzona przy aprobacie Departamentu Obrony USA i Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii, dzięki funduszom własnym obu koncernów. Jak podkreśla Northrop Grumman, udana integracja pokazuje, że otwarta architektura systemu IBCS pozwala na możliwość wykorzystywania dowolnych sensorów i efektorów w krótkim czasie i przy niskim nakładzie kosztów.
Zademonstrowano tym samym w pełni funkcjonalny łańcuch dowodzenia i kontroli pociskami CAMM poprzez system IBCS. Jak dotąd US Army wraz z partnerami przemysłowymi prowadziła bowiem prace mające na celu integrację IBCS z systemami THAAD (Terminal High Altitude Area Defense) i MIM-104 Patriot, poprzez sieć kontroli ognia IFCN (Integrated Fire Control Network), co ma się zakończyć do 2020 (Przyspieszenie integracji IBCS, 2018-03-20, Program Wisła: Testy IFCN , 2018-08-17).
Analiza
IBCS powstaje przede wszystkim z myślą o przyszłej zintegrowanej obronie powietrznej US Army. Polska będzie z kolei pierwszym użytkownikiem eksportowym systemu IBCS, który zakupiła wraz z systemem obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot. System Narew ma zastąpić w Wojsku Polskim zmodernizowane zestawy 2K12M KUB-M oraz 9K33M2 Osa-AK/AKM i Osa-P.
Rodzina pocisków rakietowych CAMM o zasięgu 1-25 km obejmuje wariant morski CAMM(M), zwany Sea Ceptor, który został przyjęty na uzbrojenie Royal Navy w maju 2018. Wariant lądowy to CAMM(L), zwany Land Ceptor, który jest testowany na potrzeby systemu Sky Sabre w programie FLAADS (Future Local Area Air Defence System) dla British Army. Natomiast prace związane z wariantem lotniczym CAMM(A) doprowadziły do transferu technologii do bardziej zaawansowanego pocisku AIM-132 ASRAAM. Włoski oddział koncernu MBDA opracował z kolei wariant lądowy o wydłużonym zasięgu do 45 km o nazwie CAMM-ER (Land Ceptor przetestowany w Szwecji, 2018-05-29, Sea Ceptor w służbie, 2018-05-25).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.