6 lipca br. minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował w mediach społecznościowych, że do Polski trafił brytyjski, mobilny system obrony powietrznej Sky Sabre, którego rozmieszczenie zapowiadał w marcu brytyjski odpowiednik Ben Wallace. Wcześniej tego samego dnia MON przekazał informację, że w tym tygodniu do Polski przybędzie kompania brytyjskich czołgów FV4034 Challenger 2 (Wielka Brytania wysyła czołgi Challenger 2 do Polski).
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że do Polski trafił brytyjski, mobilny system obrony powietrznej Sky Sabre, którego rozmieszczenie zapowiadał w marcu brytyjski odpowiednik Ben Wallace
Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre jest już w naszym kraju, aby przede wszystkim zagwarantować bezpieczeństwo polskiej strefy powietrznej. To efekt naszych silnych relacji z Wielką Brytanią i dowód wspólnej troski o bezpieczeństwo wschodniej flanki – napisał na Twitterze szef MON.
17 marca podczas spotkania w Warszawie ministrów obrony Polski i Wielkiej Brytanii padła deklaracja o planach rozmieszczenia w Polsce najnowszych zestawów obrony powietrznej brytyjskich wojsk lądowych (British Army) wraz z setką dodatkowych żołnierzy (7 lutego br. podczas wizyty szefa MON w Londynie padła deklaracja, że liczba żołnierzy brytyjskich w Polsce zostanie zwiększona o 350) (Brytyjski system obrony powietrznej Sky Sabre zostanie rozmieszczony w Polsce).
Jeden zestaw systemu Sky Sabre składa się z wyrzutni oraz dwóch pojazdów wsparcia ze stanowiskiem dowodzenia (FCC) i kontroli Rafael Advanced Defense Systems Modular, Integrated C4I Air & Missile Defense System (MIC4AD) oraz radaru obserwacyjnego 3D średniego zasięgu Saab Giraffe Agile Multi-Beam (AMB). Efektorem systemu jest rakietowy pocisk przeciwlotniczy krótkiego zasięgu MBDA CAMM (Common Anti-Air Modular Missile). Pozwala on na rażenie celów aerodynamicznych na dystansie od 1 do ponad 25 km i pułapie ponad 10 km.
Sky Sabre, pozyskany w ramach programu w ramach programu FLAADS (Future Local Area Air Defence System), trafił początkowo do 32. baterii (Minden) 16. Pułku Przeciwlotniczego (16 Regiment Royal Artillery), będącego jednostką 7, Grupy Obrony Powietrznej (7 Air Defence Group), z siedzibą w Baker Barracks na wyspie Thorney na południowym wybrzeżu Wielkiej Brytanii. Przezbrajanie rozpoczęto 15 stycznia 2021, a już 6 grudnia tego samego roku zakończono je. Nowy system zastąpił zestawy Rapier Field Standard C (FSC) o zasięgu 8 km z pociskami naprowadzanymi radiokomendowo, które niedawno rozpoczęły piątą dekadę służby w brytyjskim wojsku (Sky Sabre: Nowe zdolności rakietowe brytyjskich sił zbrojnych, Sky Sabre z pociskami CAMM w służbie).
18 listopada ub. r. pociski CAMM zostały rekomendowane przez ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON (zastąpiony 1 stycznia br. przez Agencję Uzbrojenia) w ramach programu pozyskania zestawów rakietowych obrony powietrznej krótkiego zasięgu (ZROP-KZ) o kryptonimie Narew dla Wojska Polskiego (Narew: IU MON rekomenduje pociski MBDA CAMM).
1 maja br. prezydent Andrzej Duda przedłużył zgodę na pobyt wojsk Wielkiej Brytanii na terytorium Polski. Zgodnie z postanowieniem prezydenta dodatkowy komponent wojsk brytyjskich będzie wspierał Siły Zbrojne RP do 31 grudnia br. Postanowienie dotyczy komponentu do 155 żołnierzy i personelu cywilnego wraz z etatowym uzbrojeniem, wyposażeniem i środkami bojowymi oraz do 55 pojazdów, w celu wzmocnienia wojskowego Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej w operacji wojskowej reagowania kryzysowego prowadzonej na terytorium Polski. Obecnie w Polsce stacjonuje 137 żołnierzy brytyjskich w ramach natowskiej wielonarodowej batalionowej grupy bojowej eFP (enhanced forward presence).
https://twitter.com/mblaszczak/status/1544750740987695109?s=20&t=bbiaZ5q6oi2cK6PcUsF49A
Warto dodać na koniec, że informacja przekazana przez szefa MON to pierwsze oficjalnie potwierdzenie faktu rozmieszczenia Sky Sabre w Polsce przez władze w Warszawie. Sami Brytyjczycy informowali o tym już 6 maja – ujawniono że trafiła do Polski 11. bateria (Sphinx):
7 maja:
A także 12 maja:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.