5 marca koncern Raytheon otrzymał od agencji DARPA (Defense Advanced Research Projects Agency) wart 63,3 mln USD (240,8 mln zł) kontrakt na opracowanie pocisku hipersonicznego średniego zasięgu. Broń ma być rozwijana w ramach programu Tactical Boost Glide (TBG). Prace będą realizowane we współpracy z Siłami Powietrznymi Stanów Zjednoczonych (USAF).
Raytheon, obok Lockheed Martin, jest drugim przedsiębiorstwem w USA, który otrzymało środki federalne na rozwój hipersonicznych pocisków szybujących / Grafiki: Raytheon
Program TBG zakłada opracowanie głowicy bojowej, która ma być przenoszona za pomocą pocisku rakietowego, a po oddzieleniu szybować w stronę celu z prędkością rzędu ponad Ma5. Pozwoli to USAF na możliwość rażenia celów na większą odległość przy krótszym czasie reakcji i skuteczniej przełamywać obronę przeciwrakietową przeciwnika.
Stany Zjednoczone prowadzą prace nad hipersonicznymi systemami uzbrojenia od początku tego stulecia w ramach programów Hypersonic Technology Vehicle/FALCON czy Prompt Global Strike. Ten ostatni miał pozwolić na przeprowadzenie konwencjonalnego ataku w dowolnym rejonie świata w ciągu 1 godziny. Następnie powstały demonstratory technologii Falcon HTV-2 o napędzie rakietowym i Boeing X-51A WaveRider o napędzie strumieniowym.
Jednak prace przyspieszyły znacząco w ostatnich kilkudziesięciu miesiącach, gdy Lockheed Martin otrzymał w 2018 zlecenie o wartości 480 mln USD (1,82 mld zł) na zaprojektowanie pocisku AGM-183A w ramach programu Air-launched Rapid Response Weapon (ARRW), a także wart 928 mln USD (3,13 mld zł) kontrakt w ramach Hypersonic Conventional Strike Weapon (HCSW) (Hipersoniczny ARRW , 2018-08-21; Lockheed Martin opracuje pocisk hipersoniczny, 2018-04-20). Wcześniej, w październiku 2016, Raytheon otrzymał od agencji DARPA 174,7 mln USD (664,5 mln zł) na zbadanie koncepcji odpalanego z powietrza hipersonicznego pocisku manewrującego o kryptonimie Hypersonic Air-Breathing Weapon (HABW).
Jednocześnie agencja DARPA pracuje nad środkami obrony przed pociskami naddźwiękowymi i hipersonicznymi, w ramach programu Glide Breaker. Jest to odpowiedź na rosnące zagrożenie związane z rozwojem broni hipersonicznej w Rosji (Ch-47M2 Kindżał, Cirkon i Awangard) i Chinach (Star Air-2/Xīngkōng i DF-ZF/Wu-14). Prace nad własnymi pociskami hipersonicznymi zapowiedziała Francja (Francuski pocisk hipersoniczny, 2019-01-30, Test hipersonicznego Awangarda, 2018-12-28).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.