W czwartek, 7 marca, Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na potencjalną sprzedaż do Republiki Korei pakietu bezzałogowych celów powietrznych BQM-177A i pocisków-celów GQM-163 Coyote na potrzeby nowo budowanych niszczycieli rakietowych KDX-III drugiej serii za maksymalnie 170,6 mln USD (671,63 mln zł).
BQM-177A / Zdjęcie: Kratos Defense & Security Solutions
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Seulu wnioskował o możliwość zakupu pięciu podźwiękowych celów powietrznych BQM-177A klasy SSAT (Subsonic Sea-Skimming Aerial Targets), nieujawnionej liczby pocisków rakietowych-celów GQM-163 Coyote, niejawnej dokumentacji i inne publikacji (technicznych i nietechnicznych), wsparcia testowego, dokumentacji technicznej, pakietu szkolenia personelu, usług wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego rządu USA i wykonawców umowy (Kratos Defense i Northrop Grumman) oraz innych powiązanych elementów logistyki i wsparcia programu.
BQM-177A i GQM-163 Coyote będą wykorzystywane do realistycznego szkolenia przeciwlotniczego i przeciwrakietowego dla załóg przyszłych niszczycieli rakietowych KDX-III drugiej serii.
Analiza
Opracowane przez spółkę Composite Engineering (obecnie część Kratos Defense & Security Solutions) BQM-177A to podźwiękowe cele powietrzne nowej generacji, które w amerykańskiej marynarce wojennej (US Navy) osiągnęły pełną gotowość operacyjną w październiku 2022.
BQM-177A zapewnia możliwość symulacji wieli zagrożeń powietrznych, a przede wszystkim pocisków manewrujących i przeciwokrętowych o profilu lotu na niskich pułapie nad powierzchnią morza (sea skimming). Bezzałogowiec osiąga prędkość podźwiękową przekraczającą Ma0,95 i minimalny pułap lotu do 2 m (6,6 stopy) nad poziomem morza.
BQM-177A może przenosić szeroką gamę ładunków wewnętrznych i zewnętrznych, w tym czujniki zbliżeniowe, nadajniki systemu identyfikacji swój-obcy (IFF), pasywne i aktywne nadajniki radiowe, elektroniczne środki zaradcze, wyrzutniki flar zakłócających na podczerwień i dipoli radarowych oraz cele holowane.
GQM-163 Coyote / Zdjęcie: US Navy
Z kolei GQM-163 Coyote to opracowane przez spółkę Orbital ATK (obecnie część Northrop Grumman) pociski rakietowe-cele, które zastąpiły w US Navy w 2000 roku pociski typu MQM-8 Vandal (pochodna RIM-8 Talos).
Coyote jest wystrzeliwany z pomocą przyspieszacza rakietowego Hercules MK-70, o konstrukcji podobnej do tych używanych w pociskach rakietowych RIM-67 Standard ER. Po wyczerpaniu się paliwa przyspieszacza wspomagającego, uruchamiany jest silnik marszowy rakietowo-odrzutowy na paliwo stałe Aerojet MARC-R-282 w celu kontynuacji lotu na dystans do 83 km.
GQM-163 Coyote ma na celu symulowanie pocisków rakietowych przeznaczonych do atakowania okrętów przez przeciwnika. Poza USA, Coyote trafiły do marynarek wojennych Francji, Australii i Japonii.
KDX-III drugiej serii
Opisane cele powietrzne wejdą na wyposażenie trzech zmodyfikowanych niszczycieli rakietowych typu KDX-III drugiej serii (Sejongdaewang-Geup Guchukam). Budowa prototypowego okrętu tej serii, przyszłego ROKS Jeongjo the Great (DDG-995) rozpoczęła się 5 października 2021, a kadłub zwodowano 28 lipca 2022 – dostawa ma zostać zrealizowana do listopada 2024. Warto dodać, że zgodnie z umową z 20 lutego 2020 z Lockheed Martin, okręty zostaną wyposażone w uniwersalne pionowe wyrzutnie rakiet Mark 41 VLS (Vertical Launch System) m.in. dla przeciwlotniczych i przeciwrakietowych pocisków rakietowych RIM-174 SM-6 Block I ERAM, za zakup których Seul otrzymał zgodę 15 listopada 2023.
Nowe okręty, wyposażone w System Walki Aegis, będą mierzyć po 170 m długości, 21,4 metrów szerokości, wyporność standardową 8100 t i będą osiągać prędkość 30 węzłów.
Hyundai Heavy Industries buduje pierwszy z trzech zmodyfikowanych niszczycieli rakietowych typu KDX-III drugiej serii / Grafika: HHI