Amerykańska inwestycja zakłada stworzenie kilkuset nowych miejsc pracy w Polsce, gdzie Boeing już dziś zatrudnia ponad 1100 osób. Polskie biura inżynieryjne będą wspierać strategiczne projekty realizowane przez Boeinga. Wykonywane prace obejmą szereg produktów z portfolio samolotów komercyjnych, systemów obronnych i projektów badawczo-rozwojowych. Ponadto, Boeing ma utworzyć kilkaset nowych miejsc pracy w Gdańsku, Rzeszowie i Warszawie.
W ceremonii uczestniczyli David L.Calhoun, Prezes Boeinga, Paweł Bejda, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, Dariusz Wieczorek, Minister Nauki oraz Linda Hapgood, wiceprezes Boeinga zarządzająca Boeing Engineering Poland & Ukraine / Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Co ciekawe zabierając głos podczas uroczystości Sekretarz Stanu w MON, Paweł Bejda wspomniał o rozmowach jakie toczy Ministerstwo Obrony Narodowej z Boeingiem. Resort ma rozmawiać nie tylko o samolotach F-15EX, ale również ciężkich śmigłowcach transportowych Ch-47 Chinook. Te ostatnie prawdopodobnie mogłyby by współdziałać ze śmigłowcami AH-64E np. zaopatrując je w paliwo i amunicję w warunkach polowych.
Główne biuro inżynieryjne Boeinga w Rzeszowie prowadzi szereg działań obejmujących dziedziny takie jak inżynieria mechaniczna i elektryczna. Zapewnia też bieżące wsparcie klientów. Oddział w Gdańsku, szeroko znany z rozwoju oprogramowania, specjalizuje się w inżynierii systemów i awioniki, opracowując zaawansowane technologie wykorzystywane w niemal wszystkich samolotach Boeinga. Z kolei zespoły w Warszawie koncentrują się na inżynierii produkcji i testowaniu materiałów, ściśle współpracując z Łukasiewicz – Instytutem Lotnictwa.
Wszystkie trzy lokalizacje zapewniają wsparcie inżynieryjne, a także rozwiązania dla szeregu programów komercyjnych i obronnych Boeinga.
„Boeing jest zaangażowany w budowanie silnej i długotrwałej obecności inżynieryjnej w Polsce” – podkreśla Linda Hapgood, wiceprezes Boeinga zarządzająca Boeing Engineering Poland & Ukraine. „Otwarcie nowego centrum inżynieryjnego w Polsce było dla nas naturalnym krokiem, ponieważ znajduje się tutaj wielu z naszych klientów, ale także partnerów przemysłowych, akademickich i badawczych, w tym ceniony Łukasiewicz – Instytut Lotnictwa. Przede wszystkim jednak, znaleźliśmy tu niezbędne umiejętności potrzebne naszym projektom inżynierskim”.
Ogłoszone dziś otwarcie Boeing Engineering Poland jest częścią globalnej strategii firmy. Jej celem jest efektywne wykorzystywanie zasobów Boeinga poprzez tworzenie synergii między istniejącymi lokalizacjami. To właśnie identyfikując właściwe zespoły do realizacji projektów i angażując odpowiednie talenty na całym świecie firma może się skutecznie rozwijać.
Działając globalnie, zarówno jako firma, ale również i branża, globalnie patrzymy także na rozwój talentów. Chcemy przyciągać najlepszych ludzi z różnych części świata do naszego zespołu – powiedział Howard McKenzie, główny inżynier Boeinga i wiceprezes ds. inżynierii, testów i technologii. Zespoły inżynieryjne w Polsce wspomogą Boeinga w tworzeniu innowacji. Dzięki nim możemy dalej budować przewagę konkurencyjną, pracując nad szeregiem projektów wspierających obecne i przyszłe programy lotnicze.
Boeing jest obecny w Polsce od 35 lat i nieustannie rozwija swój zespół. Realizowane inwestycje opierają się na wyjątkowo utalentowanej polskiej kadrze pracowniczej i doskonałym systemie uniwersyteckim kształcącym w wielu dziedzinach. Wszystko to, ma kluczowe znaczenie zarówno dla bieżących, jak i przyszłych programów lotniczych.
Oprócz działalności inżynieryjnej, Boeing w Polsce posiada biura Boeing Defense, Space & Security w Warszawie, Boeing Digital Solutions & Analytics w Gdańsku oraz centrum dystrybucyjne Boeing Distribution Services (BDSI) w Rzeszowie. Boeing aktywnie współpracuje z polskimi dostawcami oraz lokalnymi uniwersytetami i ośrodkami badawczymi, wspierając rozwój polskiego przemysłu lotniczego i kosmicznego.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.