8 stycznia europejska spółka Airbus Defence and Space i międzynarodowa spółka Intelsat wydały wspólne oświadczenie o budowie dwóch satelitów OneSat pracujących w wielu pasmach radiowych, które posłużą do utworzenia programowalnej sieci komputerowej nowej generacji. Kontrakt został zawarty 31 grudnia 2020 (Francuski satelita zwiadowczy CSO-2 na orbicie, 2020-12-30).
Airbus Defence and Space zbuduje dwa satelity OneSat dla spółki Intelsat, które posłużą do utworzenia programowalnej sieci komputerowej nowej generacji / Grafika: Airbus Defence and Space
Urządzenia będą bazować na nowej linii satelitów telekomunikacyjnych OneSat klasy SDS (Software Defined Satellites). Airbus będzie odpowiadać za zaprojektowanie i budowę urządzeń, które zostaną umieszczone na orbicie geostacjonarnej w 2023, jak i za pełni funkcjonalne komponenty oprogramowania segmentu naziemnego, które zostaną zintegrowane z ekosystemem sieciowym nowej generacji spółki Intelsat (Airbus w studium budowy europejskiego systemu łączności satelitarnej, 2020-12-24).
To porozumienie oznacza również początek radykalnej ewolucji dla sieci satelitarnej spółki Intelsat. Międzynarodowa spółka z siedzibą w Luksemburgu realizuje wieloletni plan transformacji swoich sieci łączności, inwestując w nowe zasoby, które zapewnią ekstremalnie duże prędkości transferu danych, zwiększoną pojemność i kompatybilność wsteczną. Stephen Spengler, dyrektor wykonawczy Intelsat, dodał, że w ten sposób powstanie największa na świecie odporna na zakłócenia sieć satelitarna. Pierwszym odbiorcą usług będzie spółka Gogo Commercial Aviation, dostarczająca Internet szerokopasmowy dla lotnictwa cywilnego (Dodatkowe satelity COSMO-SkyMed 2nd Gen., 2020-12-17).
Z kolei Jean-Marc Nasr, szef pionu Space Systems w Airbus, powiedział, że ten ważny kontrakt z wieloletnim i cenionym partnerem ma szczególne znaczenie. Dodał, że wraz z nową umową będzie produkowanych łącznie sześć satelitów dla trzech operatorów satelitarnych. Pierwsze satelity OneSat zostały zamówione przez spółkę Inmarsat – urządzenia o nazwach własnychGX7, GX8 i GX9, pracujące w paśmie Ka. Umowa w tej sprawie została zawarta w maju 2019.Z kolei 2 lipca 2019 jeden satelita OneSat został zamówiony przez australijską spółkę Optus.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.