Pod koniec sierpnia spółka Al Yah Satellite Communications Company (Yahsat), główny operator satelitarny Zjednoczonych Emiratów Arabskich (ZEA), podpisał umowę z europejską spółką Airbus Defence and Space na budowę satelity telekomunikacyjnego nowej generacji Thuraya 4-NGS, który ma działać w paśmie L. Obie spółki współpracują w programie od ponad 10 lat (Airbus testuje radar Sentinela-1C, 2020-08-12).
Geostacjonarny satelita telekomunikacyjny Thuraya 4-NGS zostanie wyposażony w 12-metrową antenę do obsługi pasma L oraz wyposażenie pokładowe zapewniające obsługę do 3200 kanałów łączności z przydzielaniem mocy dla dużej liczby wiązek punktowych / Grafika: Airbus Defence and Space
Satelita nowej generacji zapewni większe możliwości sieci komórkowej, zarazem zwiększając pojemność i zasięg łączności w Europie, Afryce, Azji Środkowej i na Bliskim Wschodzie, umożliwiając oferowanie rozwiązań mobilne nowej generacji klientom z wszystkich segmentów, w tym wojskowego, rządowego i przedsiębiorstw (Airbus zbuduje Skynet 6A, 2020-07-21).
Zamówienie na satelitę czwartej generacji to pierwszy krok Yahsat na rzecz przekształcenia Thurayi i wprowadzenia nowej generacji systemu, skutkujący całkowitą przebudową jej platform kosmicznych i naziemnych, co umożliwi wprowadzenie nowego zestawu usług, produktów i rozwiązań na większym obszarze, w zakresie usług morskich, Internetu Rzeczy (IoT, Internet of Things) i transmisji danych w szerokim spektrum przepustowości i najwyższych prędkościach dostępnych na rynku oraz wzmacniając pozycję spółki na rynku usług głosowych (Airbus rozszerza konstelację SpaceDataHighway, 2020-07-17).
Wszystkie istniejące już produkty i usługi będą nadal oferowane przez Thurayię, gwarantując ciągłość obsługi klientów w trakcie i po programie transformacji. Wraz z nową umowę, dotychczasowe inwestycje emirackiej spółki przekraczają 500 mln USD (1,84 mld zł), a w nadchodzących latach przewidywane są kolejne, w tym opcjonalne zamówienie na budowę satelity Thuraya 5-NGS, który byłby bliźniaczym urządzeniem Thuraya 4-NGS, co pozwoliłoby zwiększyć zasięg systemu i jego możliwości w regionie Azji i Pacyfiku (Pięć lat Sentinela-2A na orbicie, 2020-06-24).
Chalid Al Qubaisi, prezes Yahsat i dyrektor generalny platformy Mubadala Aerospace, Renewables & ICT poinformował, że zobowiązanie Mubadali i rządu w Abu Zabi podkreśla pozycję Yahsat jako lidera i pioniera rynku, a także umacnia pozycję ZEA na rynku kosmicznym i satelitarnym. Ali Al Hashemi, dyrektor generalny Thurayi i dyrektor generalny Yahsat Government Solutions (YGS) dodał, że wystrzelenie w kosmos satelity Thuraya 4-NGS wprowadzi znaczącą ewolucję w zakresie pasma L i będzie to miało kluczowe znaczenie w zakresie łączności wojskowej (Testy satelitów Airbus Pléiade Neo, 2020-02-25).
Jean-Marc Nasr, dyrektor Airbus Space Systems, dodał, że Thuraya 4-NGS zostanie wyposażony w 12-metrową antenę do obsługi pasma L oraz wyposażenie pokładowe zapewniające obsługę do 3200 kanałów łączności z przydzielaniem mocy dla dużej liczby wiązek punktowych. Satelita zostanie wystrzelony na orbitę okołoziemską w 2024.
Rozwój sieci komórkowej Thuraya rozpoczął się 21 października 2000, wystrzeleniem na orbitę okołoziemską geostacjonarnego satelity telekomunikacyjnego Thuraya 1 o masie 5100 kg. 10 czerwca 2003 wystrzelono Thuraya 2 o masie 5200 kg, a 15 stycznia 2008 satelitę Thuraya 3 o masie 5 173 kg. Wszystkie zostały wyniesione za pomocą trójstopniowej rakiety nośnej Zenit-3SL, amerykańsko-norwesko-rosyjsko-ukraińskiego konsorcjum Sea Launch.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.