W poniedziałek, 31 marca 2025, opublikowała informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych w sprawie pozyskania transporterów rozpoznania skażeń na lekkim opancerzonym transporterze rozpoznawczym (TRSk) o kryptonimie EOS.
Lekkie Opancerzone Transportery Rozpoznawcze Kleszcz / Zdjęcie: AMZ-Kutno
Termin składania wniosków o udział we wstępnych konsultacji rynkowych minie 18 kwietnia 2025, a planowany termin przeprowadzenia konsultacji: do września 2025.
Wstępne konsultacje rynkowe będą obejmowały w szczególności następujące obszary dotyczące pozyskania TRSk:
1. Ocenę możliwości spełnienia przez wyżej wymieniony transporter wstępnie określonych wymagań, w tym:
-
- doposażenie pojazdu bazowego w sprzęt rozpoznania skażeń chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych;
- dobór sprzętu specjalistycznego w celu zapewnienia określonych niżej wymienionych funkcjonalności:
-
-
- rozpoznanie skażeń przyrządami pokładowymi i przenośnymi,
- monitorowanie sytuacji skażeń,
- pobieranie prób środowiskowych,
- oznakowanie rejonów skażonych,
- likwidacja skażeń wyposażania oraz TRSk,
- określanie parametrów meteorologicznych.
-
Pozostałe szczegółowe wymagania, parametry i funkcjonalności wraz z informacją w zakresie dedykowanego pojazdu bazowego, tj. Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego (LOTR), zostaną udostępnione podmiotom zaproszonym do konsultacji po ocenie zgłoszeń, w tym posiadanego doświadczenia w opisywanej problematyce.
2. Sprecyzowanie uwarunkowań dotyczących systemu zabezpieczenia logistycznego, bezpieczeństwa dostaw oraz szkolenia.
3. Oszacowanie kosztów pozyskania, eksploatacji i wycofania TRSk.
4. Wstępne ustalenie możliwości produkcyjnych oraz terminów pozyskania.
5. Identyfikację i analizę ryzyk w procesie pozyskania sprzętu wojskowego.
6. Stan zaawansowania technologicznego urządzeń i środków do rozpoznania skażeń proponowanych na wyposażenie TRSk (wady, zalety) na podstawie wyników badań oraz doświadczeń z eksploatacji w siłach zbrojnych państw sojuszniczych oraz innych służbach mundurowych m.in. Policji, Straży Pożarnej, itp.
Samochód rozpoznania skażeń BRDM-2RS podczas ćwiczenia Żbik 2008 / Zdjęcie: Ministerstwo Obrony Narodowej
Analiza
Jak wynika z powyższej informacji TRSk EOS ma bazować na podwoziu Lekkiego Opancerzonego Transportera Rozpoznawczego Kleszcz (Radiostacje Harris dla Lekkich Opancerzonych Transporterów Rozpoznania Kleszcz).
Przypomnijmy, że 28 lutego 2024 Agencja Uzbrojenia zawarła umowę ramową ze spółką AMZ-Kutno na dostawę maksymalnie 286 LOTR Kleszcz z dostawami do 2035. Następnie, 14 sierpnia 2024 zawarto pierwszą umowę wykonawczą o wartości ok. 800 mln zł na dostawę partii 28 pojazdów od 2026.
Kleszcz, który bazuje na pojeździe AMZ-Kutno Bóbr-3, będzie następcą samochodów opancerzonych BRDM-2 i ich zmodernizowanych wersji w pododdziałach rozpoznawczych Wojska Polskiego. Transporter pozwoli na dynamiczne i ciągłe zdobywanie i gromadzenie informacji o przeciwniku i środowisku działań oraz ich przetwarzanie i przekazywanie w formie danych rozpoznawczych na wyższy szczebel dowodzenia.
Z kolei TRSk EOS miałby być następcą przestarzałych samochodów rozpoznania skażeń BRDM-2RS/RSM.
Przypomnijmy, że 28 grudnia 2020 ówczesny Inspektorat Uzbrojenia MON (obecnie Agencja Uzbrojenia) opublikował dwie informacje na temat zamiaru przeprowadzenia dialogów technicznych. Pierwszy dotyczył pozyskania transportera rozpoznania skażeń chemicznych, biologicznych i promieniotwórczych (TRSK), natomiast drugi Systemu Zdalnego Wykrywania Skażeń Chemicznych (SZWSkCh) i Systemu Zdalnego Wykrywania Skażeń Biologicznych (SZWSkB), który miał być powiązany z TRSK.