Pod koniec listopada 2021 pierwsi żołnierze-instruktorzy Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych (WPiZ) zakończyli szkolenie związane z czołgami M1A2 Abrams w jej ośrodku treningowym w Boise. O rozpoczęciu kursu eksploatacji czołgów pozyskiwanych przez Polskę ministerstwo obrony narodowej oraz Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych informowały równo miesiąc wcześniej.
Pierwsze szkolenie
Trwający 27 dni kurs przejściowy typu 19K (przeszkolenie na nowy typ sprzętu wojskowego) został zakończony 22 listopada. Szkolenie 14 polskich oficerów i podoficerów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) w Poznaniu ze strony amerykańskiej nadzorował 1. Szkolny Batalion Pancerny z 204th Regional Training Institute w Gowen Field (Boise) przy wykorzystaniu infrastruktury centrum szkolenia bojowego Orchand (Orchard Combat Training Center, OCTC).
Pierwsi żołnierze-instruktorzy Wojsk Pancernych i Zmechanizowanych zakończyli szkolenie związane z czołgami M1A2 Abrams w ośrodku Gwardii Narodowej stanu Idaho / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
Szkolenie na szczeblu plutonu czołgów obejmowało umiejętności techniczne i taktyczne z zakresu obsługi czołgów M1A2SEPv2 Abrams. Polscy żołnierze rotacyjnie szkolili się na wszystkich stanowiskach bojowych czołgu (kierowcy, ładowniczego, działonowego i dowódcy) oraz zrealizowali szkolenie poligonowe i ogniowe z użycia 7,62-mm ukm M240 i 12,7-mm wkm M2 Browning.
– 1. Batalion z 204. RTI jest jedynym batalionem Gwardii Narodowej, który prowadzi pełny katalog szkoleń pancernych – powiedział Major Noah Siple, dowódca 1. Szkolnego Batalionu Pancernego. – Mamy uprawnienia do bycia pierwszym pancernym batalionem szkoleniowym Gwardii Narodowej. Łącząc to z naszym centrum szkolenia bojowego Orchand i ofertą szkoleń specyficznych dla uzbrojenia, naprawdę nie ma lepszego miejsca, do którego można się udać.
Batalion prowadzi szkolenia na czołgi rodziny Abrams od lat 1980. i oferuje kursy 19D i 19K, w tym kurs dowódcy czołgu i zaawansowany kurs dowodzenia. Część programu nauczania wymaga szkolenia w OCTC o powierzchni 57 870 ha (143 000 akrów), jednym z największych i najbardziej wszechstronnych ośrodków szkoleniowych w USA, położonym około 40 km (25 mil) na południe od Boise.
W Idaho szkoliło się czternastu polskich oficerów i podoficerów z Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
CSWL reprezentowali specjaliści ds. planowania i programowania, logistyki, szkolenia ogniowego, a także dowódcy kompanii. Odbyła się także część teoretyczna z przedstawicielami Gwardii Narodowej stanów Idaho, Kansas, Teksas i Oregon oraz specjalistami ds. szkolenia i dowódcami z 116. Brygadowego Zespołu Bojowego Kawalerii (116th Cavaly Brigade Combat Team), który użytkuje Abramsy, dotycząca implementacji rozwiązań szkoleniowych w Wojsku Polskim.
Część teoretyczna szkolenia z obsługi czołgów Abrams / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
Warto dodać, że Wojsko Polskie w ramach trwającego od 1993 State Partnership Program z Gwardią Narodową stanu Idaho realizuje współpracę w zakresie kształcenia wojskowego, szkolenia operacyjnego i bojowego, zarządzania kryzysowego czy szybkiego reagowania. Polscy żołnierze i ich partnerzy z Idaho realizowali wspólne misje zagraniczne w Iraku i Afganistanie w latach 2003-2020.
W Fort Hood w Teksasie, gdzie mieści się dowództwo 1. Dywizji Kawalerii US Army, wizytę związaną z pozyskaniem czołgów M1A2SEPv3 Abrams, złożyła delegacja Wojska Polskiego / Zdjęcia: US Army
Zwiększenie interoperacyjności
Część programu nauczania odbyła się w OCTC o powierzchni 57 870 ha (143 000 akrów) / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
Jeszcze w listopadzie 2021 służba prasowa amerykańskich wojsk lądowych (US Army) poinformowała, że w Fort Hood w Teksasie, gdzie mieści się dowództwo 1. Dywizji Kawalerii (1st Cavalry Division First Team), wizytę związaną z pozyskaniem czołgów M1A2SEPv3 Abrams złożyła delegacja Wojska Polskiego.
Zapoznanie z czołgiem M1A2 Abrams / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
Delegacja pięciu oficerów z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ) złożyła 29 listopada wizytę roboczą, zorganizowaną przy udziale polskiego Biura Attaché ds. Współpracy Obronnej przy Ambasadzie RP w Waszyngtonie. Wizyta miała na celu zwiększenie interoperacyjności pomiędzy US Army a Wojskami Lądowymi dzięki możliwości podpatrzenia działań związanych z utrzymaniem i konserwacją czołgów Abrams oraz obiektów infrastrukturalnych w Fort Hood.
Przyszli polscy instruktorzy załóg czołgów Abrams przeszli również szkolenie poligonowe i ogniowe z użycia 7,62-mm ukm M240 i 12,7-mm wkm M2 Browning / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
– Jesteśmy tutaj z polskimi żołnierzami, aby zajrzeć do czołgów Abrams. Staramy się dowiedzieć jak najwięcej na temat konserwacji i wszelkich problemów związanych z eksploatacją czołgów Abrams – powiedział płk Marek Brylonek z Biura Attaché ds. Współpracy Obronnej. – To bardzo pouczająca wizyta w 1. Dywizji Kawalerii. Jesteśmy naprawdę wdzięczni za tę okazję i wiedzę, którą podzielili się żołnierze. Myślę, że taka współpraca ma ogromny wpływ na partnerstwo Stanów Zjednoczonych i Polski. Celem polskiego Ministerstwa Obrony jest posiadanie podobnego, jeśli nie takiego samego sprzętu jak US Army w Polsce. Zwiększy to wspólną interoperacyjność naszych sił, zwłaszcza że wspólnie szkolimy się – dodał płk Brylonek.
– Dzisiaj mieliśmy okazję zaangażować polską delegację w sposób, w jaki wykonujemy czynności obsługowe – dodał Major Stephen Barnes, oficer sztabowy (S-3) z 1. batalionu 12. Pułku 1. Dywizji Kawalerii. – Mogliśmy porozmawiać o niektórych zdolnościach wsparcia technicznego, które posiadamy, o infrastrukturze na naszym zapleczu maszynowym i zapewnić ich, dzięki wiedzy naszych ekspertów merytorycznych, że musimy być pewni, iż nasza flota czołgów jest zdolna i gotowa do walki.
Płk Marek Brylonek podkreślił, że strona polska skupia się teraz na czołgach Abrams, kupując dodatkowe wyposażenie z USA dla zarówno sił lądowych, jak i lotnictwa. Podczas wizyty polska delegacja miała okazję przyjrzeć się specjalnym narzędziom i skonteneryzowanemu wyposażeniu wsparcia oraz zobaczyć, jak wygląda dzień z życia mechaników czołgów, a ich załogi zapewniły o ciągłej gotowości swoich maszyn.
Szkolenie w symulatorze czołgu Abrams / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
Chief Warrant Officer 4 (chorąży) Cerpico Arizala, dowódca kompanii transportowej 1. Batalionu 12. Pułku, przypomniał swoją służbę w Polsce w 2015, zauważając podczas wspólnego szkolenia z Wojskiem Polskim, że jeśli siły zbrojne obu państw będą kontynuować testowanie sprzętu amerykańskiego i polskiego, może to zwiększyć wspólne możliwości szkoleniowe w czasie współpracy w Europie. Według niego 1. Dywizja Kawalerii może kontynuować współpracę z Wojskiem Polskim na rzecz budowy zdolności utrzymania i eksploatacji Abramsów w Polsce, poprzez szkolenia i certyfikacje na poziomie załóg czołgów, które są kluczowe w całym systemie. Płk Marek Brylonek wskazał, że wizyta była bardzo pouczająca, i ma nadzieję, że w przyszłości będą mogli kontynuować tę współpracę i będą mieli dodatkowe możliwości, aby dowiedzieć się więcej o innych zdolnościach czołgów.
Polscy żołnierze wraz z grupa amerykańskich instruktorów po zakończeniu szkolenia / Zdjęcia: Crystal Farris, Gwardia Narodowa stanu Idaho
Wizyta w Wesołej
7 grudnia br. Ministerstwo Obrony Narodowej (MON) poinformowało w mediach społecznościowych, że w 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie-Wesołej wizytę złożyli przedstawiciele amerykańskiej spółki General Dynamics Land Systems (GDLS) – producenta czołgów M1A2SEPv3 Abrams.
W spotkaniu z amerykańskimi gośćmi uczestniczyli urzędnicy Ministerstwa Obrony Narodowej, a także oficerowie z Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych (DG RSZ), reprezentowanego przez dowódcę gen. dyw. Macieja Jabłońskiego, a także z 18. Dywizji Zmechanizowanej i wchodzącej w jej skład 1. Warszawskiej Brygady Pancernej.
W 1. Warszawskiej Brygadzie Pancernej w Warszawie-Wesołej wizytę złożyli przedstawiciele amerykańskiej spółki General Dynamics Land Systems, producenta czołgów M1A2SEPv3 Abrams / Zdjęcie: MON
Tematami spotkania były kwestie rozmieszczenia w Polsce czołgów M1A2SEPv3 Abrams, których zakup 250 egzemplarzy dla czterech batalionów pancernych zapowiedziało MON 14 lipca br. Omawiano także kwestię rozbudowy bazy logistycznej w celu wsparcia ich eksploatacji w Wojsku Polskim (według deklaracji te mają być realizowane w wojskowych zakładach remontowych).