Jak poinformował Redakcję Magazynu MILMAG Rzecznik Wojsk Obrony Terytorialnej, płk Marek Pietrzak do Wojska Polskiego przekazano łącznie 8 tysięcy hełmów HP-05. Osłony głowy charakteryzujące się wysokim podcięciem (high-cut) trafiły na wyposażenie Brygad Obrony Terytorialnej oraz Polskich Kontyngentów Wojskowych (PKW). Zgodnie z informacjami uzyskanymi przez MILMAG 30 hełmów HP-05 testowali żołnierze PKW w Afganistanie.
Na wyposażenie Sił Zbrojnych RP trafiło już 8 tys. hełmów HP-05. Ich producentem jest Przedsiębiorstwo Sprzętu Ochronnego MASKPOL S.A., spółka wchodząca w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej / Zdjęcia: WOT
Zgodnie z komunikatem płk. Pietrzaka Hełmy HP-05 weszły dotychczas na wyposażenie dziesięciu z piętnastu brygad obrony terytorialnej i są już wykorzystywane w szkoleniu żołnierzy WOT. Umożliwiło to podpisane w dniu 19 listopada br. polecenie Szefa IWspSZ o dopuszczeniu hełmów do użytkowania w siłach zbrojnych. Umowa na zakup 50 tys. hełmów HP-05 została zawarta w dniu 5 czerwca 2020 r. z firmą MASKPOL S.A. Harmonogram dostaw został rozłożony na lata 2020 – 2023.
Hełm HP-05 został wprowadzony na wyposażenie Sił Zbrojnych RP przez Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej, które stało się gestorem nowych modeli hełmów kompozytowych w Siłach Zbrojnych. Stało się to na mocy decyzji nr 76/MON z 4 kwietnia 2017 roku zmieniającej decyzję w sprawie określenia funkcji gestorów i centralnych organów logistycznych sprzętu wojskowego w resorcie obrony narodowej. Całkowita wartość kontraktu to zgodnie z wcześniejszymi komunikatami WOT 93,5 mln zł (Umowa na hełmy HP-05, 2020-06-05).
Zgodnie z oświadczeniem WOT wybór tego typu hełmu był poprzedzony analizami, które bazowały na doświadczeniach innych rodzajów sił zbrojnych, w tym poza granicami kraju, także w rejonach konfliktów zbrojnych. Jak podkreśla Marek Pietrzak doświadczenia te pokazały, że istnieje konieczność pozyskania – także dla lekkiej piechoty i innych specjalności wojskowych – hełmu spełniającego wymagania współczesnego pola walki. Hełm HP-05 spełnia nie tylko wymagania pododdziałów lekkiej piechoty, ale także wybranych stanowisk obsługi wozów bojowych piechoty, artylerii i innych specjalistycznych we wszystkich rodzajach sił zbrojnych.
Dowództwo Wojsk Obrony Terytorialnej podkreśla również konieczność utrzymania na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP co najmniej dwóch typów hełmów. Pierwszy, typu high-cut powinien być uzupełniony hełmem pełnym nowego typu, który ma zastąpić dotychczas wykorzystywane osłony głowy, wywodzące się z modelu wz. 2005 (w którym modyfikowano jedynie fasunek).
Zmodyfikowane hełmy HP-05 z wysoko podciętą częścią boczną były oferowane WOT od kilku lat. Podczas kieleckich targów MSPO 2018 zaprezentowano zmieniony hełm HP-05 w kolorze ziemnym z czerepem wykonanym z polietylenu, po raz pierwszy z poprawionym, bardziej ergonomicznym obwodem dopasowanym do kształtu głowy oraz nowym wzorem gniazda noktowizora. Oprócz wysokiej wytrzymałości balistycznej, cechą wyróżniającą hełm jest także powłoka czerepu, odporna na uszkodzenia mechaniczne.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.