Skuteczność potwierdzona w działaniach bojowych, zaawansowana technologia, symbol innowacyjności polskiego przemysłu obronnego – Piorun to ceniony na świecie przenośny system rakietowy. W Mesko, należącym do Polskiej Grupy Zbrojeniowej, wyprodukowano właśnie 3000. egzemplarz tego nowoczesnego wyrobu.
Zdjęcie poglądowe: Ministerstwo Obrony Narodowej
Osiągnięcie tego pułapu produkcyjnego to dla nas ogromny powód do dumy. Piorun jest efektem lat pracy naszych inżynierów i specjalistów, a jego rosnąca popularność na świecie pokazuje, że polska myśl techniczna zdobywa uznanie wśród sojuszników – mówi prezes zarządu Mesko, Renata Gruszczyńska.
Piorun to flagowy produkt Mesko będący na wyposażeniu Sił Zbrojnych RP. Zestaw rakietowy zyskał międzynarodowe uznanie w kontekście wojny w Ukrainie. Realne pole walki pozytywnie zweryfikowało najważniejsze atrybuty systemu – skuteczność, niezawodność, wysoką jakość wykonania oraz bezpieczeństwo podczas użytkowania. Obecnie Piorun wzmacnia potencjał obronny nie tylko armii polskiej, ale także takich państw jak USA, Norwegia, Estonia, Łotwa, Ukraina i Mołdawia. Siły zbrojne krajów z całego świata również zgłaszają zainteresowanie wytwarzanymi przez Mesko przenośnymi przeciwlotniczymi zestawami rakietowymi (MSPO 2023: Pioruny do jednego z państw bałkańskich, System Piorun zaprezentowany Siłom Zbrojnym Królestwa Tajlandii).
Spółka kontynuuje produkcję i rozwój systemów rakietowych umacniając swoją pozycję kluczowego dostawcy nowoczesnego uzbrojenia dla polskiej armii i partnerów zagranicznych – podkreśla prezes zarządu Mesko Renata Gruszczyńska.
Obecnie prowadzone są zaawansowane prace nad nowymi systemami kierowania dla zestawu. Ich efekty, potwierdzone badaniami poligonowymi, dają podstawę do szybkiego wdrożenia nowej generacji pocisków Piorun NG o znacznie rozbudowanych możliwościach bojowych oraz zestawu Grzmot dysponującego zwiększonym zasięgiem. Piorun NG uzyska dodatkową funkcjonalność, która pozwoli zintegrować go z zestawami przeciwlotniczymi takimi jak SPZR Poprad, ale też Pilica/Pilica+ oraz Kusza. Grzmot, cechujący się zasięgiem do 12 km, trafi na wyposażenie zestawów mobilnych służących do obrony pododdziałów Wojsk Lądowych (MSPO 2023: Rozwój przeciwlotniczych kompetencji Mesko, Pilica 2+, Grzmot i zintegrowany OPL na spotkaniu z PGZ).
PPZR Piorun przeznaczony jest do zwalczania śmigłowców, samolotów, bezzałogowych statków powietrznych i rakiet skrzydlatych. Rakieta dysponuje zapalnikiem wyposażonym w czujnik zbliżeniowy pozwalającym razić cel w przypadku jego bliskiego minięcia. Zastosowano także dodatkowy celownik dzienny oraz termowizyjny, które gwarantują operatorowi efektywne użycie zestawu również w nocy. Zestaw posiada ponadto nowy mechanizm startowy z opcją programowania rakiety przed startem oraz komunikacji z celownikami dziennym i nocnym.
Piorun jest w stanie identyfikować oraz zwalczać cele o różnych charakterystykach, a także w różnych warunkach atmosferycznych. Znacząco zwiększyły się możliwości rażenia obiektów o zmniejszonej sygnaturze odbicia, w tym pocisków manewrujących i bezzałogowych statków lotniczych. Inną zaletą jest praktycznie całkowita odporność zestawu na zakłócenia wykorzystywane do ochrony współczesnych statków powietrznych. W porównaniu z PPZR Grom, zasięg rażenia Pioruna został zwiększony do 5500-6500 metrów na pułapie od 10 do 4000 metrów.