7 kwietnia izraelska spółka Rafael Advanced Defense Systems przypomniała o 10. rocznicy debiutu bojowego w Siłach Obronnych Izraela (Cahal) systemu przeciwrakietowego krótkiego zasięgu Iron Dome (IDDS-A). Od tamtej pory zanotowano ponad 2,5 tysiąca przechwyceń wrogich pocisków rakietowych ze skutecznością wynoszącą 90%.
Siły Obronne Izraela zamówiły system Iron Dome w lutym 2007. Prace nad nim ruszyły w grudniu tego samego roku. Badania prowadzono od lipca 2008 do lipca 2010. Pierwsze baterie trafiły do jednostek liniowych w marcu 2011. Dziesięć baterii jest obecnie rozmieszczonych w Izraelu, w planach jest wprowadzenie kolejnych pięciu
Prace nad systemem, w kooperacji ze spółką IAI (Israel Aerospace Industries) rozpoczęto w grudniu 2007 i zostały zakończone w mniej, niż trzy lata. Wstępna gotowość operacyjna została ogłoszona 27 marca 2011 i pierwsza bateria została natychmiast rozmieszczona w pobliżu miejscowości Beer Szewa w Dystrykcie Południowym. Już 7 kwietnia system zadebiutował w boju – skutecznie przechwycił pocisk artyleryjski systemu BM-21 Grad, wystrzelony z północnej części Strefy Gazy przez Hamas na izraelskie miasto Aszkelon, leżące w linii prostej od Beer Szewa w odległości 50 km.
W 2012 roku podczas operacji pk. Pillar of Defense, baterie systemu Iron Dome przechwyciły ponad 500 różnych pocisków rakietowych wystrzelonych na Izrael ze Strefy Gazy. W związku z powyższym twórcy systemu otrzymali nagrodę Israel Security Award z rąk prezydenta Szimona Peresa.
Od tamtej pory system Iron Dome, użytkowany przez Korpus Powietrzny Izraela (Chejl-ha Awir), odegrał kluczowe znaczenie podczas kolejnych konfliktów zbrojnych, przechwytując tysiące pocisków wycelowanych w izraelską infrastrukturę. Jest to bowiem wysoce mobilny system obrony powietrznej o podwójnej roli: przeznaczony do zwalczania zagrożeń bardzo krótkiego zasięgu (VSHORAD), a także zagrożeń rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych (C-RAM), samolotów, śmigłowców, bezzałogowych statków latających (bsl), pocisków kierowanych i manewrujących. Pozwala na neutralizację powyższych zagrożeń w odległości od 4 do 70 km.
Bateria Iron Dome składa się z sześciu jednostek ogniowych z pociskami przechwytującymi Tamir, zestawu systemu dowodzenia i kontroli ogniem mPrest Systems oraz stacji radiolokacyjnej wykrywania i śledzenia IAI Elta EL/M-2084 MMR (Multi-Mission Radar).
Rafael opracował także dwa warianty systemu: C-Dome i I-Dome (Integrated All-In-One Air Defense). Pierwszy to wariant morski przeznaczony na integrację z okrętami nawodnymi, który osiągnął wstępną gotowość operacyjną w listopadzie 2019, natomiast drugi to bardziej mobilna wersja lądowa, która jest posadowiona w całości na ciężkim podwoziu kołowym, ujawniona w 2018 (Przekazanie pierwszej korwety Sa’ar 6, Eurosatory 2018: Nowości Rafaela).
Pierwszym i jak dotąd jedynym użytkownikiem eksportowym dwóch baterii systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome zostały amerykańskie wojska lądowe. Za dwa lata zostanie ogłoszona ich wstępna gotowość operacyjna
Iron Dome w USA
9 stycznia 2019 zainteresowanie zakupem dwóch baterii Iron Dome, w ramach systemu Indirect Fire Protection Capability Increment 2-Intercept (IFPC Inc 2-I), wyraziły amerykańskie wojska lądowe (US Army). Na ten cel zarezerwowano kwotę 373 mln USD. Kongres zgodził się na ich zakup w październiku tego samego roku, z możliwością rozszerzenia zamówienia o kolejne dwie baterie i zwiększenia jego wartości do ok. 1 mld USD. Ostatecznie w marcu 2020 zrezygnowano z zakupu dodatkowych baterii z powodu braku porozumienia w sprawie transferu technologii do USA (Iron Dome dla US Army?).
W maju 2019 zainteresowanie ewentualnym zakupem systemu wyraził także Korpus Piechoty Morskiej (US Marine Corps, USMC). W marcu 2020 pojawiła się informacja o kontynuacji oceny integracji systemu (w zakresie inżynierii, modelowania i symulacji), na razie bez konkretnych planów zakupowych (USMC zainteresowany Iron Dome).
Zdjęcia: Rafael Advanced Defense Systems
Pierwsza bateria dla US Army została symbolicznie odebrana 30 września 2020, a druga 3 stycznia 2021. Próby ogniowe zaplanowano na trzeci kwartał roku fiskalnego 2021. Wstępna gotowość operacyjna systemu ma zostać osiągnięta przed 2023. Co ciekawe, US Army planuje integrację Iron Dome z systemem dowodzenia obroną powietrzną IBCS (Integrated Battle Command System) (USA: Integracja Iron Dome z IBCS, Koniec dostaw Iron Dome dla US Army, US Army odbiera baterię Iron Dome).
Wcześniej, 3 sierpnia 2020 Rafael poinformował o porozumieniu z amerykańską spółką Raytheon Missiles & Defense (wchodzącą w skład Raytheon Technologies) sprawie budowy w USA zakładu produkującego elementy systemu (pociski przechwytujące i wyrzutnie). Partnerstwo o nazwie Raytheon Rafael Area Protection Systems (R2S) zostało sfinalizowane w maju (Produkcja Iron Dome w USA).