4 maja działające przy ministerstwie obrony Wielkiej Brytanii laboratorium DSTL (Defence Science and Technology Laboratory) opublikowało wymagania dotyczące przyszłych niszczycieli czołgów w ramach programu BGOAA (Battle Group Organic Anti-Armor), które weszłyby do służby w wojskach lądowych (British Army) około 2030 roku.
Brytyjskie laboratorium DSTL opublikowało wymagania dotyczące przyszłych niszczycieli czołgów w ramach programu BGOAA / Grafika: MBDA
Inicjatywa została podzielona na cztery obszary badawcze: zdolność do samoobrony na krótkich dystansach (CISD, Close-In Self Defence), zdolność do zwalczania pojazdów opancerzonych na dużych dystansach co najmniej 10 km (MCCO, Mounted Close Combat Overwatch) i zdolność do zwalczania pojazdów opancerzonych na krótkich dystansach za pomocą przenośnej broni, jak i montowanej na pojazdach (CCAAW, Close Combat Anti-Armour Weapons) (Następca ppk TOW dla US Army).
W przypadku zdolności MCCO, ma to być faktyczny następca produkowanego w latach przeciwpancernego pocisku kierowanego (ppk) FV438 Swingfire i jego odmiany FV102 Striker, natomiast w przypadku CCAAW – będzie to następca obecnie wykorzystywanego ppk FGM-148 Javelin. Wymogiem DSTL jest maksymalny stopień unifikacji elementów składowych wariantów systemu, co ma obniżyć koszty zakupu i eksploatacji do 2050 roku.
Program BGOAA jest obecnie w fazie przedkoncepcyjnej, a DSTL ma na celu wybranie kierunku rozwoju z puli koncepcji w ciągu najbliższych sześciu miesięcy i opublikowanie krótkiej listy pomysłów, które następnie zostaną poddane szczegółowej analizie prawdopodobnie od 2022 lub 2023.
Jeśli chodzi o platformy, na które mogłyby trafić przyszłe zestawy przeciwpancerne to rozważane są samochody ciężarowe wysokiej mobilności MAN SV (z ponad 50 pociskami w kontenerze ISO w wyrzutniach pionowego startu), kołowe transportery opancerzone GTK Boxer (z 16 pociskami), gąsienicowe pojazdy opancerzone rodziny Ajax (z 8 pociskami) czy naziemne samobieżne platformy bezzałogowe (z 8 pociskami) (British Army chce zwiększyć siłę ognia Boxerów).
26 kwietnia brytyjski oddział spółki General Dynamics Land Systems (GDLS) i europejskiego konsorcjum MBDA zaprezentowały niszczyciel czołgów Overwatch z ppk Brimstone na podwoziu Ares z rodziny Ajax. Byłby on rozpatrywany w zakresie zdolności do zwalczania pojazdów opancerzonych na dużych dystansach (MCCO) (GDLS-UK prezentuje Aresa z ppk Brimstone).
4 maja MBDA zaprezentowała z kolei grafiki koncepcyjne z propozycjami niszczycieli czołgów na bazie transportera GTK Boxer i estońskiej bezzałogowej samobieżnej platformy Milrem Robotics THeMIS (Tracked Hybrid Modular Infantry System). Ten drugi został pierwotnie ujawniony podczas londyńskich targów przemysłu obronnego i bezpieczeństwa DSEI 2019. DSTL szuka również współpracy ze spółkami Thales UK i Lockheed Martin UK (DSEI2019: Milrem THeMIS z MBDA Brimstone).