UXR – czym właściwie jest?
Primary Weapons Systems słynie przede wszystkim z karabinków opartych na konstrukcji AR-15, wykorzystujących system gazowy z tłokiem o długim skoku. Tegoroczną nowością jest UXR – rodzina modułowych karabinków w których łatwo wymienić można lufy, łoża i gniazda magazynka, zmieniając tym samym wykorzystywany nabój (system XChange).
Zdjęcia: Primary Weapons Systems
Na chwilę obecną na stronie producenta widnieją trzy modele zasilane nabojami:
- .223 Remington lub 5,56 mm x 45 NATO (komora .223 Wylde),
- .308 Winchester,
- 300 Blackout.
Każdy z nich wykorzystuje tą samą komorę zamkową. Różnią się między sobą przede wszystkim lufą z systemem gazowym, gniazdem magazynka oraz zamkiem. Wkrótce dostępne mają być następujące zestawy konwersyjne:
- 6.5 Creedmoor,
- 7,62 mm x 39,
- 8.6 Blackout,
- .308 Winchester,
- 300 Blackout,
- .223 Wylde.
Istotne komponenty oznaczone są kropkami informującymi o zgodności konfiguracji
Istotne cechy konstrukcyjne
Łatwa wymiana lufy
Za łatwą wymianę lufy odpowiada specjalnej konstrukcji osada lufy (wykonana z tytanu). Zmiana lufy jak i gniazda magazynka możliwa jest po wykręceniu trzech śrub, przechodzących przez dolną część osady. Owe śruby trzymają także jej osłonę (która jest nieobecna w przypadku gniazda dla magazynków AK w wersji zasilanej nabojem 7,62 mm x 39). Spód osady skonstruowany jest w sposób umożliwiający łatwe dostosowanie do montażu alternatywnych akcesoriów. Rozwiązanie to wprowadzono celem wyprzedzenia wymagań potencjalnych użytkowników które pojawić się mogą w najbliższym czasie.
Trzy śruby znajdujące w jednej linii odpowiadają za szybką wymianę lufy i gniazda magazynka
Karabinek ze zdemontowanym gniazdem magazynka i osłoną osady
Jedno z dostępnych gniazd wraz z osłoną osady
Gniazdo magazynków AK – w tym przypadku nie stosuje się osłony osady
Manipulatory
Rozkład manipulatorów podobny jest do tych w karabinkach Robinson XCR czy MSBS Grot. UXR kompatybilny jest (cytując producenta) z większością mechanizmów spustowych przeznaczonych do AR-15. W standardzie wyposażony jest w mechanizm produkcji TriggerTech. Z AR-15 zapożyczono również standard chwytu pistoletowego jak i magazynki (wersja .223 Wylde). W wersji .308 Winchester zasilanie odbywa się z magazynków standardu SR-25.
System
Karabinek wykorzystuje system będący rozwinięciem tego z serii MK – odprowadzanie gazów prochowych przez boczny otwór w lufie na tłok o długim skoku. W bloku gazowym znajduje się regulator gazowych o trzech pozycjach – Suppressed, Normal i Adverse. Sprężyna powrotna jest uniwersalna i przeznaczona do każdej wersji nabojowej.
Przekrój UXR z wyróżnionymi kluczowymi cechami. Uwagę zwracają prowadnice suwadła wykonane ze stali nierdzewnej jak i jego bufor.
Grafika przedstawiająca inspekcję zgodności konfiguracji. W jej dolnym lewym rogu znajduje się zamek – ilość występów ryglowych jak i umieszczenie pazura wyciągu przywodzi na myśl zamki karabinków AR-15 i AR-18. Znajdujący się za blokiem gazowym cylindryczny element to przedmuchiwacz (bore evacuator). Jest to urządzenie gazodynamiczne zapożyczone z luf czołgowych, którego celem jest usuwanie z przewodu lufy pozostałości gazów prochowych. W karabinku rozwiązanie to ma przede wszystkim zniwelować zjawisko przeciwciśnienia. Przeciwciśnienie to negatywne zjawisko występujące przy użytkowaniu tłumika.
Ze względu na swoją konstrukcję, tłumiki prowadzą do zjawiska przeciwciśnienia, skutkującego odprowadzaniem dodatkowej ilości gazów do zespołu ruchomego. Powoduje to m.in. zwiększoną prędkość odryglowania i ruchu zespołu ruchomego, a także zwiększonym zabrudzeniem.
Analiza rynku AR-15 w Polsce Cz. 1. Jak zacząć poszukiwania karabinka?
Opis ogólny wersji .223 Wylde
Karabinek skonfigurowany z lufą 16 calową z komorą .223 Wylde
Lufa
Lufa długości 16 cali (406 mm) zakończona jest kompensatorem PWS FRC i dodatkowo wyposażona w przewężenie przed gwintem 1/2×28, będącym standardem. Zabieg ten zapewnić ma wedle producenta koncentryczność urządzenia wylotowego z przewodem lufy. Skok gwintu wynosi 1/8 cali (1/203 mm). Do produkcji użyto stali 41V50, przy czym samą grubość lufy ocenić można na pośrednią.
Łoże
Aluminiowe łoże dostępne będzie w kilku wersjach o odmiennej długości. Wyposażone jest w system montażowy M-LOK i kończy się przewyższeniem, które z kolei łączy się z zakończeniem szyny MIL-STD-1913 komory zamkowej. W łożu znajdują się otwory umożliwiające obsługę regulatora gazowego. Zapowiadane są także łoża z szynami MIL-STD-1913 jak i te z szyną Arca Swiss, która ciągnąć ma się aż do gniazda magazynka. Tym samym zastąpi ona osłonę osady lufy.
Komora zamkowa
Wykonana z jednego kęsa aluminium 7075-T6 i poddana anodowaniu typu II standardu Class 2 Mil-Spec 8625 w kolorze czarnym (inne kolory w przyszłości). W jej przedniej części umieszczono rękojeść napinającą która pozostaje nieruchoma w trakcie strzelania. Dodatkowo pełni ona też rolę dopychacza zamka. Może zostać umieszczona z lewej lub prawej strony komory zamkowej. Całą górną powierzchnię komory zamkowej zajmuje szyna MIL-STD-1913. Okno wylotowe znajduje się po prawej stronie, a za nim umieszczono odbijacz łusek.
Komora spustowa, gniazdo magazynka i osłona osady lufy
Wszystkie te elementy wykonano z polimeru. W komorze spustowej znajduje się wspomniany już mechanizm spustowy TriggerTech standardu AR-15 o oporze wynoszącym około 1,1 kg. Po obu stronach komory spustowej znajdują się dźwignie bezpiecznika o 45 stopniowym kącie działania.
Obustronny przycisk zrzutu zespołu ruchomego jak i obustronny przycisk blokady magazynka znajdują się na gnieździe magazynka. Warto zaznaczyć, że gniazdo dla magazynków AK nie jest wyposażone w zwalniacz zespołu ruchomego, ponieważ podajnik magazynków AK nie umożliwia takiej funkcji.
Przed gniazdem magazynka umieszczana jest ergonomicznie ukształtowana, polimerowa osłona osady lufy, nieobecna jednak w wersji dla magazynków AK.
Komora spustowa zakończona jest pionowym odcinkiem szyny MIL-STD-1913, służącym do montażu kolby, podobnie jak w karabinkach SIG Sauer MCX. Standardowa kolba oparta jest na aluminiowym szkielecie i cechuje się regulacją podniesienia baki oraz wysunięcia stopki.
Karabinek w tej konfiguracji cechować ma się masą 3060 g.
Dostępność
Na chwilę obecną na stronie producenta widnieją trzy konfiguracje karabinka: .308 Winchester i .223 Wylde z lufą 16 calową oraz 300 Blackout z lufą 14,5 calową. Cena każdej z tych konfiguracji to 2650 USD. Wspomniane na początku zestawy konwersyjne kosztować mają po 575 USD każdy. Więcej informacji na stronie producenta i w materiale filmowym.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.