5 kwietnia br. w koszarach 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej odbyła się uroczystość podpisania umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi na zakup przez Polskę 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams. Pozyskanie wozów bojowych zostało ogłoszone pierwotnie 14 lipca ub. r. (Abramsy coraz bliżej).
W koszarach 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej odbyła się uroczystość podpisania umowy międzyrządowej ze Stanami Zjednoczonymi na zakup przez Polskę 250 czołgów M1A2SEPv3 Abrams / Zdjęcia: Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę o wartości 4,75 mld USD netto (19,96 mld zł), która obejmuje 250 czołgów M1A2SEPv3 (System Enhanced Package version 3) ze sprzętem towarzyszącym, obejmującym 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System) i 17 mostów towarzyszących M1110 JAB (Joint Assault Bridge), a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz symulatorami (Zgoda USA na sprzedaż M1A2SEPv3 Abrams do Polski).
W skład pakietu logistycznego wchodzi zapas części zamiennych i eksploatacyjnych oraz sprzęt na potrzeby obsługi czołgów, a także mobilne warsztaty naprawy uzbrojenia i urządzenia diagnostyczne. W wojskowych zakładach remontowych zostaną stworzone warunki do zabezpieczenia eksploatacji czołgów. Pakiet szkoleniowy obejmuje kompleksowe szkolenie instruktorów, załóg i personelu technicznego oraz systemy szkoleniowe, w tym urządzenia treningowe, trenażery i symulatory.
Zapas amunicji obejmuje zarówno amunicję szkolną jak i bojową. Wraz z czołgami pozyskane zostanie amunicja przeciwpancerna podkalibrowa z rdzeniem wolframowym KEW-A1 (APFSDS-T) wraz z amunicją szkolną M865 (TPCSDS-T), a także bojowa wielozadaniowa kumulacyjna amunicja przeciwpancerna M830A1 (HEAT-MP-T) oraz symulująca jej wykorzystanie amunicja szkolna M1002 (TPMP-T). Strona polska uzyskała również aprobatę w zakresie pozyskania w następnej kolejności przeciwpancernej amunicji podkalibrowej z rdzeniem wolframowym nowej generacji KEW-A4 (APFSDS-T) oraz programowalnej wielozadaniowej amunicji odłamkowo-burzącej XM1147 (AM-P), po ich wprowadzeniu. W ramach umowy zostanie również zaimplementowana w czołgach możliwość użycia najnowszych rodzajów amunicji podkalibrowej produkcji polskiej i niemieckiej, w tym amunicji DM63A1.
Dostawy czołgów zostały przewidziane w latach 2025-2026, niemniej trwają rozmowy w zakresie przyspieszenia dostaw pierwszych wozów. Ponadto jeszcze w tym roku US Army przemieści na terytorium Polski 28 czołgów M1A2SEPv2 Abrams wraz z instruktorami, które będą przeznaczone m.in. do szkolenia polskich załóg.
W podpisaniu umowy uczestniczył Mark Brzezinski, JE Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce, a także przedstawiciele resortu obrony narodowej, kierowniczej kadry Sił Zbrojnych RP oraz wojsk lądowych USA (US Army). Agencję Uzbrojenia reprezentował Szef – płk dr Artur Kuptel wraz z personelem Szefostwa Zamówień Zagranicznych, odpowiedzialnym za procedurę zamówienia zrealizowaną w ramach programu Foreign Military Sales (FMS).
Minister Błaszczak powiedział:
Umowa dotyczy zakupy 250 czołgów Abrams oraz towarzyszących wozów zabezpieczenia technicznego, także mostów, które będą służyć w zgrupowaniach, w których te czołgi będą funkcjonować. Umowa obejmuje także pakiet szkoleniowy i logistyczny. Także w ramach umowy kupiliśmy amunicję w ilości, która jest ilością poważną, a więc poważnie wzmocni zasoby amunicyjne Wojska Polskiego. To jest bardzo ważne wzmocnienie Wojska Polskiego.
Czołgi Abrams trafią do 18. Dywizji Zmechanizowanej. Zadaniem tych czołgów i konsekwencją tego, że polskie władze rozwijają Wojsko Polskie jest odstraszanie ewentualnego agresora. Wszyscy mamy świadomość tego, co się dzieje za naszą wschodnią granicą. Jeszcze w tym roku 28 egzemplarzy czołgów Abrams ze składów US Army trafi do Wojska Polskiego, tak żeby można było rozpocząć już szkolenie żołnierzy
Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, czołgi trafią na wyposażenie 18. Dywizji Zmechanizowanej, a więc do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Warszawie-Wesołej i 19. Lubelskiej Brygady Zmechanizowanej w Lublinie (w czterech kompaniach po 58 wozów każda; pozostałe 18 będzie służyć do szkoleń).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.