W czwartek, 21 grudnia, brazylijski portal branżowy Força Aérea poinformował, że Ministerstwo Obrony Brazylii negocjuje zakup 16 używanych śmigłowców wielozadaniowych Lockheed Martin/Sikorsky UH-60M Black Hawk z zasobów amerykańskich wojsk lądowych (US Army).
Jeszcze w sierpniu br. planowano zakup co najmniej 12 UH-60M za pośrednictwem programu FMS (Foreign Military Sales) w celu zastąpienia 4 śmigłowców HM-2 (lokalne oznaczenie S-70A Black Hawk) i 8 HM-3 (Eurocopter AS532UE Cougar) z dostawami od drugiej połowy 2025 w tempie dwóch śmigłowców rocznie (co wskazuje na fabrycznie nowe – przyp. red.).
Pomiędzy 2 a 6 grudnia delegacja dowództwa logistycznego (Ch MAvEx) lotnictwa brazylijskich wojsk lądowych (Exército Brasileiro) na czele z jego szefem, gen. dyw. Anysio Luiz Crespo Alves Negrão składała wizytę w Redstone Arsenal w Huntsville, w stanie Alabama. Delegacja została przyjęta przez Dowództwo Wsparcia Bezpieczeństwa US Army (US Army Security Assistance Command, USASAC) i jego szefa gen. bryg. Brada Nicholsona. Delegacji zaprezentowano śmigłowiec UH-60M Black Hawk.
S-70A Black Hawk, równoważne dla standardu UH-60L w US Army, trafiły do Exército Brasileiro w 1997. Weszły na stan 4. batalionu lotnictwa (4 Batalhão de Aviação) z dowództwem w Manuas. Zostały zamówione na potrzeby sił pokojowych na granicy Peru z Ekwadorem w ramach misji MOMEP (Missão de Observação Militar Equador-Peru).
Kolejne 16 egzemplarzy, ale w konfiguracji do prowadzenia bojowego poszukiwania i ratownictwa (CSAR, Combat Search And Rescue) trafiły do wojsk lotniczych (Força Aérea Brasileira) w latach 2008-2012. Nie są planowane do wycofania. 9 września 2014 Brazylia otrzymała zgodę na zakup 3 egzemplarzy UH-60M za maksymalnie 145 mln USD, ale procedura zakupowa została wstrzymana. Uzupełnieniem UH-60M w lotnictwie wojsk lądowych, w segmencie śmigłowców transportowych, będzie 16 europejskich Airbus H225M Caracal, z których dostarczono już 14.
Tymczasem 15 grudnia zgodę na zakup 35 UH-60M otrzymała Grecja, a trzy dni wcześniej Departament Obrony USA podpisał umowę Lockheed Martin na produkcję śmigłowców tego typu oraz negocjuje umowę wieloletnią w tej sprawie, która ma obowiązywać do 2033 (Grecja ze zgodą na zakup Black Hawków).
Wcześniej, bo 1 grudnia Indonezja zamówiła 24 śmigłowce S-70M Black Hawk w wersji GFA, a 29 listopada 2 z 4 kolejnych zamówionych S-70i odebrały Wojska Specjalne (Indonezja zamówiła 24 śmigłowce S-70M Black Hawk, Wojska Specjalne otrzymały kolejne dwa S-70i Black Hawk International).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.