W poniedziałek, 19 czerwca br., podczas rozpoczętej wystawy Paris Air Show 2023, francuska spółka Thales poinformowała, że w partnerstwie z indonezyjską PT Len Industri, dostarczy lokalnym siłom zbrojnym 13 stacji radiolokacyjnych dalekiego zasięgu Ground Master 400 Alpha (GM400α). Są to stosunkowo nowe urządzenia dostępne na rynku, które miały premierę 15 listopada 2021.
Umowa przewiduje również dostawę przez francuskiego producenta systemu dowodzenia i kontroli SkyView wraz z systemem komputerowym do przetwarzania danych. Indonezyjski partner ma wyprodukować niektóre komponenty oraz stację (podstawę/podwozie) na której zostaną zabudowane radary.
Wiadomo, że realizacja umowy obejmie kilka lat (dostawy rozpoczną się na początku 2024), ale szczegóły nie są znane. Z innych zamówień wiadomo jednak, że pojedynczy radiolokator GM400α to koszt rzędu kilkudziesięciu mln USD. W listopadzie 2022 Thales i PT Len Industri zawiązały spółkę joint venture, która będzie odpowiadać za realizację zamówienia, a w dalszej kolejności stanie się centrum serwisowania, obsługi technicznej, napraw i przeglądów (maintenance, repair and overhaul, MRO).
Thales z dumą przyczynia się do ochrony i wzmocnienia suwerenności indonezyjskiej przestrzeni powietrznej. Nasze zaangażowanie w Indonezji wykracza poza zwykłe dostarczanie sprzętu. Cieszymy się, że możemy pogłębić nasze strategiczne partnerstwo z PT Len Industri w celu określenia planu modernizacji sił zbrojnych Indonezji, w tym rozwoju krajowego centrum dowodzenia i kontroli przestrzenią powietrzną, a także lokalnych działań zdolności serwisowych, powiedział Christophe Salomon, wiceprezes wykonawczy ds. systemów lądowych i powietrznych w Thales.
Nasze relacje robocze z Thales, które sięgają kilku dekad, dają nam pewność, że Thales jest właściwym partnerem, który pomoże nam w przewodzenia siłami zbrojnymi Indonezji w przyszłość. Ta umowa na radary jest kolejnym świadectwem naszego silnego partnerstwa i ukierunkowanej wizji budowania wiedzy specjalistycznej na szczeblu lokalnym. W ramach tego projektu PT Len Industri będzie budować następną generację inżynierów wojskowości w Indonezji, dodał Bobby Rasyidin, dyrektor generalny PT Len Industri.
Opis
Radar GM400α, w porównaniu ze starszym GM400, charakteryzuje się pięciokrotnie większą mocą przetwarzania, przy wykorzystaniu algorytmów uczenia maszynowego (sztucznej inteligencji) i ponad 10-procentowym zwiększeniem zasięgu instrumentalnego.
Trójwymiarowy radar, wyposażony w antenę z aktywnym skanowaniem elektronicznym AESA (Active Electronically Scanned Array) w technologii azotku galu (GaN), pracującą w paśmie S, zapewniającą zasięg wykrywania celów aerodynamicznych do 515 km (278 mil morskich), charakteryzuje się zwiększonym poziomem zabezpieczeń cybernetycznych.
Przeznaczony jest do zapewniania jednolitego zobrazowanie sytuacji powietrznej (Recognized Air Picture, RAP) w czasie rzeczywistym, wykrywając i identyfikując takie cele jak samoloty (w tym trudnowykrywalne), pociski rakietowe (w tym hipersoniczne i balistyczne), śmigłowce oraz bezzałogowce. GM400α może też śledzić cele nisko lecące na bliskich dystansach, po cele wysokościowe na największych odległościach zasięgu instrumentalnego.
Wzrost powierzchni pokrycia, w porównaniu z GM400, wynosi ponad 20% i to bez wzrostu energii elektrycznej, wymaganej do zasilania nadajnika i odbiornika. Interwał skanowania przestrzeni powietrznej wynosi 6 sekund, a zakres w elewacji wynosi 40%. Producent zapewnia, że radar wymaga jedynie 30 godzin konserwacji rocznie, a średni czas pomiędzy poważnymi awariami wynosi ponad 3000 godzin, co zapewnia dostępność operacyjną na poziomie 98,5%. Urządzenie o masie 10 ton można transportować w standardowym 20-stopowym kontenerze ISO.
Rodzina radarów AESA 3D dozoru przestrzeni powietrznej Ground Master obejmowała dotąd warianty oznaczone jako GM60, GM200 i GM400, które zostały opracowane przez Thales Raytheon System (TRS). Stacje współdzielą ze sobą około 80% komponentów, gdyż są oparte na platformie SR3D. W przypadku radarów GM400, Thales dostarczył 19 klientom dotąd ponad 80 urządzeń, w ciągu 10 lat od wprowadzenia na rynek (Thales dostarczy Ukrainie system obrony powietrznej krótkiego zasięgu, Radary Thalesa w Gruzji).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.