We wtorek, 20 czerwca br. Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej (CS WOT) po raz trzeci w historii kraju zorganizowało strzelanie z przeciwpancernych pocisków kierowanych FGM-147F Javelin. Bojowe strzelanie było ostatnim elementem realizowanego, we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois kursu operatorów ppk Javelin. W dwóch edycjach szkolenia udział wzięło około 140 żołnierzy z różnych Brygad Obrony Terytorialnej, a końcowe strzelanie przeprowadzono w kooperacji z 17. Wielkopolską Brygadą Zmechanizowaną w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie (na pasie Trzemeszno).
Na wtorkowym pokazie symulacji walki, oprócz żołnierzy OT, w akcji udział wzięli także żołnierze z 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej z Międzyrzecza wraz ze swoimi kołowymi transporterami opancerzonymi Rosomak. Ponadto przestrzeń powietrzną przed uderzeniami z powietrza zabezpieczał dywizjonowy, samobieżny przeciwlotniczy zestaw rakietowy Poprad. Scenariusz ćwiczenia obejmował współdziałanie podczas kontaktu ogniowego z przeciwnikiem, w czasie którego żołnierze wspierani ogniem artylerii niszczyli pojazdy pancerne m.in. za pomocą pocisków Javelin.
Jak wyjaśnił mjr Józef Niedźwiecki, zastępca dowódcy 1 bpzmot 17 WBZ, podczas pokazu, naszym zadaniem jest wspieranie sekcji ogniowych pododdziałów wojsk OT. Zmotoryzowani wystawili pluton, który zrealizował zadania na ubezpieczeniu bojowym. Zadaniem żołnierzy Wojska Polskiego jest budowanie świadomości rozwijania interoperacyjności między wojskami operacyjnymi a WOT.
Współpraca WOT z żołnierzami Gwardii Narodowej Stanu Illinois rozpoczęła się jeszcze przed formalnym utworzeniem Wojsk Obrony Terytorialnej (jesienią 2016). Jej podstawą był program współpracy pod nazwą State Partnership Program, którego głównym zadaniem było doskonalenie kompetencji szkoleniowych oraz pozyskiwanie zdolności operacyjnych dla WOT.
Agresja rosyjska na Ukrainę znacząco zwiększyła intensywność szkolenia, a także nadała priorytet trzem głównym obszarom zdolności: przeciwpancernych, snajperskich i medycyny pola walki. Pierwszy projekt zrealizowany został w ubiegłym roku, a udział w nim wzięło niemalże 800 żołnierzy WOT z całego kraju. Obecnie prowadzimy drugą fazę tego projektu – powiedział gen. bryg. Maciej Klisz Dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.
Do końca lipca w przygotowanych na ten rok kursach snajperów, operatorów ppk Javelin oraz medycyny pola walki (Combat Medic) udział weźmie ponad 500 żołnierzy z wszystkich brygad OT. Finałem realizacji dotychczasowej współpracy będzie oficjalne podpisanie porozumienia pomiędzy Centrum Szkolenia Wojsk Obrony Terytorialnej, a ich amerykańskim odpowiednikiem – 129th Regional Training Institute w Springfield. Umowa ta pozwoli na utworzenie nowych kursów, a także większą intensyfikację obecnie realizowanych szkoleń (Kolejne szkolenie snajperów WOT z Gwardią Narodową USA, Dalsza współpraca CS WOT z Gwardią Narodową stanu Illinois).
Ubiegłoroczne kursy odbywały się nie tylko w formule szkoleniowej, ale także i zapoznawczej. Przybyli do nas amerykańscy instruktorzy którzy poza realizacją zajęć skupili się także na poznaniu umiejętności i ocenie posiadanej wiedzy przez polskich żołnierzy. Tym samym wyciągnięte z tych szkoleń wnioski pozwoliły na zwiększenie poziomu i intensywności obecnie realizowanych zajęć, czego efektem były przeprowadzone zaawansowane strzelania w czasie kursu snajperów czy obecne odbywane strzelanie z wyrzutni ppk Javelin – dodał płk Edward Chyła, Komendant Centrum Szkolenia WOT w Toruniu.
JAVELIN to przeciwpancerny pocisk kierowany amerykańskiej produkcji typu wystrzel i zapomnij (fire-and-forget). Pocisk naprowadzany jest za pomocą własnej głowicy termowizyjnej. Wojska Obrony Terytorialnej wykorzystują pocisk w wersji FGM-148F, który umożliwia rażenie celów opancerzonych na odległości ponad 4 kilometrów. Wyrzutnia CLU (Command Launch Unit) obsługiwana jest przez zespół dwóch żołnierzy. Obecne (20 czerwca 2023 r.) strzelanie z ppk Javelin jest trzecim strzelaniem w kraju, a także pierwszym realizowanym w ramach kursów prowadzonych we współpracy z instruktorami Gwardii Narodowej Stanu Illinois (Pierwsze strzelanie WOT z ppk Javelin, WOT: Sojusznicze manewry wsparte Javelinami, Żołnierze WOT szkolą się z obsługi wyrzutni ppk FGM-148F Javelin, Lubelscy żołnierze WOT szkolą się z obsługi wyrzutni ppk Javelin).
Najnowszy wariant Javelina został wyposażony w nową, wielozadaniową głowicę bojową MPWH (Multi-Purpose Warhead) z ładunkiem kumulacyjnym formowanym wybuchowo. Wskaźnik przebijalności to równoważnik grubości 600-800 mm jednorodnej stali pancernej (RHA). Pocisk ma mieć zasięg rażenia od 65 do 4750 m. Masa systemu to 22,3 kg (Kolejne przeciwpancerne Javeliny dla Wojska Polskiego).
Bardzo chciałem wziąć udział w szkoleniu. Wiedziałem, że jest to dla mnie doskonała okazja na poszerzanie swojej wiedzy i zdobywania nowych umiejętności. Oczywiście się nie rozczarowałem. Instruktorzy posiadają ogrom wiedzy i doświadczeń, nie tylko poligonowych, ale również działania bojowego wyrzutni, którymi chętnie się z nami dzielą. Znają doskonale sprzęt, na którym pracujemy oraz jego potencjał. Obsługa wyrzutni ppk Javrlin stanowi wyzwanie. Wymaga od nas pełni skupienia i koncentracji, jednak jestem pewien, że dzięki szkoleniu będę w stanie sprostać każdemu wyzwaniu jakie wyjdzie mi na przeciw – podsumował operator ppk z 7. Pomorskiej Brygady OT.
Wideo: CS WOT
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.