Combat shirt to teoretycznie bluza zaprojektowana do noszenia pod kamizelką balistyczną. W naszym przypadku pełniła rolę lekkiej odzieży wierzchniej. Delta AcE Sweater to model zaprojektowany do użycia w niskiej temperaturze i niesprzyjających warunkach atmosferycznych, jak silny wiatr, deszcz lub śnieg. Bluza sprzedawana jest w trzech wariantach kolorystycznych: szarnym, czarnym i kamuflażu Multicam.
Budowa
Bluza Delta AcE Sweater jest zakładana przez głowę i zapinana na zamek błyskawiczny sięgający do połowy jej długości. Pod brodą zamek zabezpieczony jest materiałową zakładką zapobiegającą drapaniu.
Bluza została wyposażona w kołnierz stójkowy, wyściełany od środka polarem. Bluza została uszyta z trzech rodzajów materiału. Przód, ramiona i kołnierz wykonano z trójwarstwowego soft shellu z membraną ePTFE, mającego zapewnić izolację przed wiatrem i deszczem. Na brzuchu Delta AcE Sweater mieści się kieszeń typu kangurka.
Plecy i boki są z oddychającego i oddającego nadmiar ciepła i wilgoci elastycznego mikrowłókna Cocona. Dzięki temu bluza bardzo szybko schnie.
Rękawy uszyto z materiału G-Loft, który ma chronić przed wiatrem i chłodem. Dodatkowo jest on wytrzymały i odporny na przetarcia. Takie połączenie materiałów powoduje, że organizm się nie przegrzewa. Zapewnia także wysoki komfort termiczny w trakcie długotrwałego użytkowania bluzy w połączeniu z plecakiem lub kamizelką balistyczną lub noszakiem płyt.
Na obu rękawach, symetrycznie rozmieszczono dwie kieszenie, zamykane zamkami błyskawicznymi YKK. Większa znajduje się na ramieniu i umieszczono na niej pas rzepa na naszywki lub flagę. Mniejszą i płaską ulokowano na przedramieniu i wyposażono w otwór odwadniający. Rękawy zakończone są polarowymi ściągaczami, które można naciągnąć do połowy dłoni. Wyposażono je w otwory na kciuk.
Na ramionach Delta AcE Sweater zostały wszyte poduszki nazwane przez producenta air/pac. Pełnia one dwie funkcje. Po pierwsze, zapewniają przestrzeń do swobodnego krążenia powietrza między materiałem a ciałem. Po drugie, stanowią amortyzację dla obciążenia plecaka.
Mikrowłókno Cocona na plecach i bokach jest bardzo elastyczne. Zapewnia pełny zakres ruchów ramion
Delta AcE Sweater to model uszyty aż z trzech rodzajów materiału, wyposażono ją też w poduszki na barkach ułatwiające noszenie plecaka i ułatwiające wymianę powietrza
Bluza jest zakładana przez głowę i zapinana na zamek błyskawiczny. Została wyposażona w kołnierz stójkowy, wyściełany od środka polarem
Na rękawach rozmieszczone dwie kieszenie, zamykane zamkami błyskawicznymi. Większa znajduje się na ramieniu i umieszczono na niej pas taśmy Velcro
Rękawy bluzy zakończone są polarowymi ściągaczami, które można naciągnąć do połowy dłoni. To najsłabszy element Delta AcE Sweater
Krój Delta AcE Sweater jest na tyle neutralny, że bluzy można używać nie tylko do zadań specjalnych, ale również do codziennego noszenia
Rok użytkowania
Bluza jest bardzo wygodna. Używam jej od roku i z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że świetnie się sprawdza. Nosiłem ją podczas długich marszów z plecakiem oraz działaniach wymagających dużej swobody ruchów, jak strzelanie dynamiczne. Bluzę najlepiej zakładać na koszulkę termoaktywną – gdy się intensywnie ruszamy, to nie potrzebujemy niczego więcej, nawet w niskich temperaturach. Poduszki umieszczone na barkach umożliwiają swobodne krążenie powietrza i zapobiegają przyklejaniu się bluzy do spoconego ciała.
Krój Delta AcE Sweater jest na tyle neutralny, że bluzy można używać nie tylko do zadań specjalnych, ale również casualowo. Zwłaszcza model w kolorze czarnym nie będzie się wyróżniał w mieście. Rozmieszczenie kieszeni raczej uniemożliwia przenoszenie zbyt dużej liczby rzeczy, takich jak smartfon, latarka i tym podobne. Oczywiście, gdy ktoś się uprze, to da się je wszystkie zapakować, jednak w nadmiarze będą deformowały kształt bluzy. Nie takie zresztą jest jej przeznaczenie.
Mikrowłókno Cocona na plecach i bokach jest bardzo elastyczne. Zapewnia pełny zakres ruchów ramion, co mnie pozytywnie zaskoczyło od pierwszego włożenia bluzy. Niestety, ma to swoją negatywną stronę. W trakcie marszu z plecakiem mikrowłókno sprawdza się świetnie, ale gdy na chwilę zdejmiemy z grzbietu bagaż, cienki i wilgotny materiał nie zapewnia żadnej ochrony przed wiatrem. Dobrze jest wtedy wyjąć z plecaka jakaś kurtkę, którą należy zarzucić na bluzę.
Całkowicie nie przypadły mi jednak do gustu ściągacze w rękawach. Uniemożliwiają ich podwinięcie w celu lepszej wymiany ciepła i utrudniają korzystanie z zegarka. Po za tymi dwoma szczegółami bluza jest po prostu świetna.
Podsumowując, UF PRO Delta AcE Sweater jest doskonale zaprojektowaną i wykonaną bluzą do aktywnego działania w niesprzyjających warunkach atmosferycznych. Wysoka jakość użytych materiałów i wykonanie gwarantują długie i wygodne użytkowanie. Cena na polskim rynku to 530 zł.
Bluza była testowana przez rok, w różnych warunkach – podczas długich marszów z plecakiem oraz strzelania dynamicznego, gdzie wymagana była duża swoboda ruchów
Zdjecia: Patrycja Antczak
Artykuł został pierwotnie opublikowany w MILMAG nr 01/2017
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.