Podczas wczorajszego szkolenia obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej z wykorzystaniem systemów Wisła, Mała Narew i Pilica, które obserwował na terenie lotniska Warszawa-Radom wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, ujawniono, że na wyposażenie Wojska Polskiego wszedł kompleksowy system antydronowy SKYctrl, produkcji polskiej spółki Advanced Protection Systems (APS) (Szkolenie poligonowe pododdziałów obrony powietrznej w Radomiu).
Kompleksowy antydronowy system polskiej produkcji SKYctrl już znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Jest przystosowany do działania z wielowarstwowym systemem obrony przeciwlotniczej. Urządzenia te pozwolą uzupełnić ochronę polskiej przestrzeni powietrznej – napisał na Twitterze szef MON.
Zgodnie z informacją producenta, kompleksowy system antydronowy SKYctrl dostępny jest w wersji stacjonarnej, mobilnej i samochodowej. W Radomiu zaprezentowaną wersję stacjonarną.
SKY Ctrl składa się z zakłócaczy dwudziestu pasm (ISM, VHF, UHF, GSM , UMTS, LTE, GNSS, Wi-Fi i UKF), kamer 360 stopni typu pan-tilt-zoom, czujników i neutralizatorów Wi-Fi (o zasięgu do 5 km) oraz wymiennych radiolokatorów pracujących w paśmie X: Access (o zasięgu instrumentalnym 1-7 km), Advance (1-30 km), Range (1-50 km) i Follow (1-50 km).
Dane techniczne:
-
- Zasięg instrumentalny: 7 – 50 km;
- Minimalny zasięg wykrywania: 1 m;
- Maksymalny zasięg wykrywania: 2 – 10 km;
- Dokładność zasięgu: 10 – 1 m;
- Rozdzielczość zasięgu: 6 – 3 m;
- Minimalna wysokość docelowa: 1 m;
- Maksymalna wysokość docelowa: 7 – 50 km;
- Azymut/elewacja: 90°-20°/60°-10°;
- Częstotliwość: X-Band;
- Technologie: AESA/MIMO;
- Moc wyjściowa nadajnika (szczyt): 8 W – 24 W;
- Pasma wykrywania WiFi: 2.4 GHz i 5 GHz.
Zdjęcia: Maciej Nędzyński/CO MON
Cechy systemu:
-
-
- Modułowy i w pełni konfigurowalny sensor radarowy;
- Technologia 3D MIMO dla poprawy dokładności wykryć;
- Śledzenie radarowe oparte na algorytmach MHT (Multi Hypothesis Tracking);
- Sensor akustyczny pozwalający na określenie kierunku nadlatujących dronów;
- Czujnik RF z możliwością wprowadzenia dowolnego drona na tzw. białą listę;
- W pełni zintegrowany i zautomatyzowany jammer do neutralizacji dronów;
- Działanie w każdych warunkach pogodowych;
- Dedykowana aplikacja internetowa do monitoringu, konfiguracji i kontroli systemu.
-
Kompleksowy antydronowy system polskiej produkcji #SKYctrl już znajduje się na wyposażeniu Wojska Polskiego. Jest przystosowany do działania z wielowarstwowym systemem obrony przeciwlotniczej. Urządzenia te pozwolą uzupełnić ochronę polskiej przestrzeni powietrznej. pic.twitter.com/NdXI0SpqcF
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) April 20, 2023
Advanced Protection Systems oferuje oprogramowanie Prediction Tool, które analizuje złożoność terenu przed montażem całego systemu oraz CyView C2, które śledzi kierunek, kurs i wysokość wszystkich obiektów latających. Dzięki technologii użytej w radarach FIELDctrl, możliwa jest bezbłędna klasyfikacja celów LSS (low-slow-small). Radary doskonale radzą sobie z wykrywaniem wielu celów jednocześnie, klasyfikując je na ptaki i drony. Zaawansowane algorytmy sieci neuronowych dbają o śledzenie wybranych obiektów w czasie rzeczywistym, rejestrują wszystkie incydenty i samodzielnie uczą się w jaki sposób najlepiej chronić wybrany teren. CyView C2 posiada również konfigurowalny i przyjazny interfejs, funkcję obsługi sprzętów stacjonarnych i mobilnych oraz otwarte API dla możliwości integracji z zewnętrznymi systemami.
Jak informuje Advanced Protection Systems, 9 na 10 wdrożeń systemu SKYctrl jest niejawna ze względu strategiczny charakter obiektów, które chronią. Z ujawnionych lokalizacji wiadomo, ze system chroni obiekty saudyjskiej spółki Saudi Telecom Company, port lotniczy Avinor Stavanger w Norwegii, Port Gdynia czy zakład karny w Tallinie w Estonii. Poza tym spółka chroniła imprezy masowe: LOTOS Gdynia Aerobaltic Airshow czy BNP Paribas Poland Open.
Co ciekawe, w czerwcu 2022, DOU, społeczność branży IT i fundacja charytatywna Kolo sfinansowały zakup systemu SKYctrl dla sił zbrojnych Ukrainy. Dostawy zrealizowano pod koniec września tego samego roku. System jest używany w działaniach wojennych.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.