Zaplanowano trzy turnusy szkoleń w całej Polsce. Pierwszy startuje już 9 czerwca. Można wybrać dowolne miejsce i termin. Za 27 dni szkolenia każdy otrzyma prawie 6000 złotych brutto. Zgłoszenia przyjmowane są przez Internet, telefon, mailowo i osobiście.
Grafiki: Ministerstwo Obrony Narodowej
Projekt wakacyjnej służby jest skierowany, przede wszystkim, do osób w wieku 18-35 lat (warunek-pełnoletność) – szczególnie do tegorocznych maturzystów, studentów, szukających pracy i zajęcia wakacyjnego (służba w tym wypadku może stanowić również ciekawą i pożyteczną alternatywę dla zwykłej pracy sezonowej).
Oferta Wakacji z wojskiem to ponad 70 lokalizacji w całym kraju. Można wybrać odpowiednią dla siebie jednostkę wojskową – czy to pod kątem odległości i terminu, czy też charakteru służby. Będzie można się sprawdzić m.in. jako żołnierz Wojsk Lądowych, marynarz, żołnierz desantu, czołgista, rakietowiec i wiele innych. Dla każdego, wojskowi rekruterzy znajdą, pasujący i odpowiadający zainteresowaniom model służby. Podczas turnusów tworzone są integrujące grupy rówieśnicze. Model szkolenia zakłada dobre doświadczenia, otwartość, elastyczność oraz relacyjność pomiędzy uczestnikami.
Na szkolenia można zgłosić się w każdej chwili. Procedury i formalności są proste i skrócone do minimum. Wystarczy wejść na portal www.zostanzolnierzem.pl, zadzwonić na infolinię 800 180 110, otworzyć listę kontaktową projektu lub po prostu zgłosić się do każdego punktu rekrutacyjnego Wojska Polskiego lub danej jednostki wojskowej.
Trzy turnusy (po 27 dni każdy):
- 9 czerwca – 5 lipca
- 14 lipca – 9 sierpnia
- 18 sierpnia – 13 września
Projekt Wakacje z wojskiem jest strategicznym zamierzeniem MON i Wojska Polskiego, mającym na celu zwiększenie potencjału rezerw oraz promocję służby wojskowej. Jego głównym obszarem zainteresowania jest młodzież szkolno-studencka w wieku od 18 do 35 lat.
Każdy turnus to strzelanie, przetrwanie w ternie, walka wręcz, taktyka wojskowa, szkolenia na pojazdach wojskowych, itd. To także kilka tys. zł uposażenia oraz unikalne doświadczenie zawodowe i życiowe. Dodatkowo, każdy ochotnik po takim szkoleniu będzie miał szansę na dłużej związać się z Wojskiem Polskim – czy to jako żołnierz aktywnej rezerwy, żołnierz terytorialnej służby wojskowej w WOT, żołnierz zawodowy, czy podchorąży akademii wojskowej.
Wakacje z wojskiem – projekt wakacyjnych szkoleń wojskowych.
Trenuj z wojskiem – 6. edycja popularnego projektu sobotnich szkoleń dla środowiska cywilnego w jednostkach wojskowych, tym razem z rozwinięciem obszaru z pogranicza wojskowości-zarządzania kryzysowego – obrony cywilnej, podczas kilkugodzinnego – sobotniego szkolenia żołnierze uczą posługiwania się bronią, rzucania granatem, walki wręcz, pomocy medycznej na polu walki, przetrwania w terenie oraz szukania ukrycia, etc., edycja trwa od 5 kwietnia, potrwa do 5 lipca (3 miesiące), 35 jednostek wojskowych w całym kraju (głównie duże miasta), ponad 30 tys. uczestników projektu („Trenuj z wojskiem” po raz szósty. Startuje kolejna edycja szkoleń wojskowych).
Edukacja z wojskiem – prowadzony we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej, projekt 3-lekcyjnych bloków dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, żołnierze uczą uczniów podstaw zachowania w sytuacjach zagrożenia i kryzysowych – pomocy medycznej, ewakuacji, reagowania na alarmy, etc., termin realizacji lekcje – od 12 maja (Edukacja z wojskiem – to już 3. edycja wspólnego programu MON i MEN).
Poradnik bezpieczeństwa – trafi do każdego gospodarstwa domowego w Polsce jesienią. Przed wakacjami zaprezentowana zostanie wersja cyfrowa. Każdy Polak będzie mógł z niego dowiedzieć się jak postępować w razie kryzysu, zagrożenia i wojny.
Materiały: