MCX-SPEAR i .277 SIG Fury
Nowa broń została opracowana przy bezpośrednim udziale amerykańskich żołnierzy, aby zapewnić większą moc, skuteczną odległość i celność prowadzenia ognia, a docelowo zastąpić obecną platformę karabinka M4. Według producenta MCX-SPEAR to obecnie najbardziej innowacyjna i zaawansowana platforma AR na świecie.
SIG Sauer launches commercial variant of U.S. Army Next Generation Squad Weapon (NGSW) MCX-Spear and 277 SIG Fury hybrid ammunition / Photos: SIG Sauer
„To rzadka okazja dla zapalonych miłośników, aby posiadać kawałek historii rozpoczętej przez Rona Cohena, prezesa i dyrektor generalnego SIG Sauer, Inc. Pierwsza seria produkcyjna MCX-SPEAR i cała rewolucyjna technologia stojąca za jego rozwojem jest oferowana na rynek komercyjny w konfiguracji bliskiej zgodności z naszym zgłoszeniem do NGSW-R (Next Generation Squad Weapons – Rifle). Co więcej, jest to jedyny karabin zgłoszony do programu, który został zaprojektowany i skonstruowany całościowo w Stanach Zjednoczonych przez firmę o wystarczającej skali produkcyjnej i udowodnionym przestrzeganiu wymagań jakościowych klasy wojskowej – co jest ogromnym źródłem dumy dla wszystkich w SIG Sauer podkreślił Cohen”.
MCX-SPEAR to adaptowalny karabin wielokalibrowy (277 SIG Fury, 6.5 Creedmoor, 7,62 NATO, przy zmianie lufy) wyposażony w tylne i boczne nieobrotowe rączki przeładowania, regulowaną, 6-pozycyjną składaną kolbę,oburęczne manipulatory, zwalniacz magazynka, 2-stopniowy sportowy spust, 2-pozycyjny regulowany tłok gazowy, lżejsze samonośne łoże M-LOK oraz szynę Picatinny na całej długości. Dostarczany jest z dwoma 20-nabojowymi magazynkami.
„Rewolucyjna amunicja SIG Fury to najbardziej zaawansowana technicznie amunicja do broni małokalibrowej od ponad 150 lat, która gwarantuje platformie zasilanej amunicją pośrednią, efektywność na poziomie tej klasy Magnum bez dodatkowego ciężaru i długości charakterystycznego dla tego typu naboju, przy jednoczesnym użyciu 20-nabojowych magazynków” – dodał Cohen.
Amunicja 277 SIG Fury to komercyjny wariant hybrydowego pocisku wojskowego 6,8 x 51 mm, dostępnego w technologii łusek hybrydowych, zgłoszonego do programu NGSW (Next Generation Squad Weapons) armii amerykańskiej. Dostępny jest również tradycyjny nabój 277 SIG Fury FMJ.
„Ostatnim elementem tej specjalnej oferty jest tłumik SLX. Jego konstrukcję zoptymalizowano pod kątem znacznego zmniejszenia szkodliwego toksycznego przepływu wstecznego, a zastosowany w nim opatentowany przez nas system podłączania/odłączania QD niezwykle ułatwia manipulację tłumikiem” – powiedział Cohen.
Tłumiki serii SIG SAUER SLX zostały zaprojektowane w celu radykalnego zmniejszenia wdychania toksycznych oparów przez strzelca oraz redukcję hałasu. Dostępne na rynku wersje kompatybilne są z kalibrami 5,56, 7,62 NATO i SIG Fury 277. Konstrukcja oparta jest na monolitycznym rdzeniu ze stopu Inconel, z wewnętrzną wielostrumieniową ścieżką odprowadzającą gazy wylotowe z większą szybkością, co skutkuje mniejszym wystawieniem strzelca na wdychanie toksycznych oparów. Ma również system konstrukcji przegrody redukującej dźwięk oraz zaślepkę ograniczającą płomień. Każdy z tłumików wyposażony jest też w nowatorski system mocowania Clutch-LOK QD opatentowany przez SIG Sauer, dla łatwego montażu i demontażu – to intuicyjny, dotykowy pierścień blokujący z zatrzaskiem lub bezpośrednim gwintem.
Specyfikacje:
MCX – SPEAR:
- Kaliber: 277 SIG Fury / 6,8 x 51 mm
- Długość całkowita: 34,1 cala (86,4 cm)
- Wysokość całkowita: 7,97 cala (20,24 cm)
- Całkowita szerokość: 2,98 cala (7,60 cm)
- Długość lufy: 13 cali (33 cm)
- Skok bruzdy lufy: 1:7
- Masa (z magazynkiem): 8,38 funta (3801.10g)
Amunicja SIG Fury:
- 277 SIG Fury 135 Gr FMJ Bullet – standardowa mosiężna łuska
- 277 SIG Fury Elite Series Accubond 150 Gr Nosler Accubond Bullet – łuska hybrydowa z mosiądzu i stali
Tłumik SLX:
- Wykończenie: wysokotemperaturowy rdzeń Cerakote
- Materiał: Inconel
- Średnica: 1,67 cala (4,1 cm)
- Długość całkowita: 5,24 cala/7,49 cala (13,3 cm/19 cm)
- Masa: 8,8 uncji/19,4 uncji (250 g/550 g)
- Typ złącza: Clutch-LOK QD lub gwint bezpośredni
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.