We wtorek, 22 października 2024, minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski poinformował, że konsulat Federacji Rosyjskiej w Poznaniu zostanie zamknięty, a jego personel uznany za osoby niepożądane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej przy ulicy ul. Bukowskiej 53A w Poznaniu / Zdjęcie: Konsulat Generalny Rosji w Poznaniu
Minister Spraw Zagranicznych Radosław Sikorski podjął 22 października 2024 roku decyzję o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.
Personel dyplomatyczny placówki zostanie uznany za osoby niepożądane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
We Wrocławiu, na obszarze działania konsulatu, doszło w ostatnim czasie do próby dywersji inspirowanej działalnością obcego wywiadu. Sąd, po ocenie dowodów prokuratury, nie zgodził się na dobrowolne poddanie się karze oskarżonego.
Według informacji polskich służb Federacja Rosyjska prowadzi wobec Polski formę wojny hybrydowej. Przeprowadzane są cyberataki, atakowana jest wschodnia granica Polski, będąca zarazem granicą strefy Schengen.
Minister Radosław Sikorski zażądał od władz Federacji Rosyjskiej zaprzestania tego rodzaju działalności wobec Rzeczypospolitej Polskiej oraz naszych sojuszników.
W przypadku powtórzenia tego rodzaju działań Polska rezerwuje sobie prawo do dalszych zdecydowanych działań.
Rosja prowadzi wojnę hybrydową. Dopuszcza się prób dywersji na terenie Polski. Jako Minister Spraw Zagranicznych moim obowiązkiem jest stanowczo zareagować. Pierwszy krok to zamknięcie Konsulatu Rosji w Poznaniu. Nie cofniemy się ani o krok. Bronimy Rzeczpospolitej, bronimy Polaków.
Rosja prowadzi wojnę hybrydową. Dopuszcza się prób dywersji na terenie Polski. Jako Minister Spraw Zagranicznych moim obowiązkiem jest stanowczo zareagować. Pierwszy krok to zamknięcie Konsulatu Rosji w Poznaniu.
Nie cofniemy się ani o krok. Bronimy Rzeczpospolitej, bronimy…
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) October 22, 2024
W Polsce próbowano dopuścić się aktu dywersji. Miał on być wedle prokuratury inspirowany i kontrolowany przez struktury obcego państwa. Jako minister dysponuję również informacjami, że za tymi próbami stoi Federacja Rosyjska. Władze RP zmuszone są do zdecydowanej reakcji. Dlatego podjąłem decyzję o zamknięciu Konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu, a jej personel uznanie za niepożądany na terenie RP.
W Polsce próbowano dopuścić się aktu dywersji. Miał on być wedle prokuratury inspirowany i kontrolowany przez struktury obcego państwa.
Jako minister dysponuję również informacjami, że za tymi próbami stoi Federacja Rosyjska.
Władze RP zmuszone są do zdecydowanej reakcji.… pic.twitter.com/1g5rO4ILqH
— Radosław Sikorski 🇵🇱🇪🇺 (@sikorskiradek) October 22, 2024
Oświadczenie Ministra Spraw Zagranicznych @sikorskiradek nt. zamknięcia Konsulatu Generalnego Federacji Rosyjskiej w Poznaniu ⤵️ pic.twitter.com/1VdO4nm6RP
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) October 22, 2024
Minister Spraw Zagranicznych 🇵🇱 @sikorskiradek podjął decyzję o wycofaniu zgody na działanie konsulatu Federacji Rosyjskiej w Poznaniu.
Szczegóły decyzji ⤵️
— Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP 🇵🇱 (@MSZ_RP) October 22, 2024
Informacje dodatkowe:
Konsulem Generalnym Federacji Rosyjskiej jest Iwan Kosogonow, konsulem Nikołaj Meszczeriakow, a attachée Irina Prozorowa. Oprócz placówki w Poznaniu, konsulaty rosyjskie mieszczą się w Gdańsku i Krakowie, a także wydział konsularny w ramach Ambasady FR w Warszawie.
Konsulat w Poznaniu (wówczas ZSRS) został utworzony w marcu 1946 (w latach 1948-1960 przerwał działalność, po czym ją wznowił). W kwietniu 1971 został przekształcony w Konsulat Generalny ZSRS, a w 1991 w Konsulat Generalny Federacji Rosyjskiej.