W środę, 11 września 2024, niemiecka grupa przemysłowa Rheinmetall AG poinformowała o zacieśnieniu rozwijanej od 13 czerwca br. współpracy z polsko-fińską spółką ICEYE, uzyskując wyłączność na oferowanie jej usług zobrazowań satelitarnych powierzchni Ziemi w technologii SAR (Synthetic Aperture Radar) w Niemczech i na Węgrzech.
W ramach tej umowy Rheinmetall zintegruje możliwości oferowane przez ICEYE ze swoimi systemami pola walki nowej generacji. Ponadto Rheinmetall i ICEYE poszukują wspólnych możliwości na kilku rynkach na całym świecie, w tym w Niemczech i na Węgrzech, gdzie Rheinmetall ma obecnie wyłączne prawa do dystrybucji usług satelitarnych SAR od ICEYE do użytkowników wojskowych i rządowych na mocy tej umowy.
Armin Papperger, dyrektor generalny Rheinmetall AG powiedział:
Domena kosmiczna jest integralną częścią strategii obronnej i ma ogromne znaczenie dla naszych klientów wojskowych. Jesteśmy przekonani, że nasze połączone możliwości pozwolą nam opracować innowacyjne podejścia do oferowania dostosowanych rozwiązań dla naszych klientów wojskowych w przyszłości.
Po zakończeniu targów ILA Berlin Air Show 2024, gdzie Rheinmetall AG zaprezentowała swoje koncepcje wejścia na rynek kosmiczny, oba przedsiębiorstwa podpisały umowę o współpracy, a Niemcy zainwestowały w polsko-fińską spółkę za pośrednictwem Rheinmetall Nordic. ICEYE m.in. oferuje swoje usługi Ministerstwu Obrony Ukrainy. W ten sposób Rheinmetall AG zamierza uczynić dane rozpoznawcze z kosmosu użytecznymi na polu walki.
ICEYE jako właściciel i operator największej na świecie konstelacji satelitów obserwacji Ziemi opartej o radary z syntetyczną aperturą, dostarcza sprawdzonych rozwiązań i danych w tym obszarze. Zawsze większa część ziemskiej powierzchni jest zakryta warstwą chmur lub spowita w ciemności. W przeciwieństwie do tradycyjnych satelitów obserwacji Ziemi, małe satelity ICEYE zbierające zobrazowania radarowe są w stanie tworzyć wysokiej rozdzielczości obrazy ziemskiej powierzchni niezależnie od warunków – zarówno w dzień, jak i w nocy oraz przy dużym zachmurzeniu. Innymi słowy, są one w stanie zbierać obrazy i dane w dowolnym miejscu na Ziemi wielokrotnie w ciągu dnia, zapewniając nieodzowną w krytycznych procesach decyzyjnych niezawodność działania.
ICEYE ma siedzibę w Finlandii i współpracuje z ponad 700 pracownikami na całym świecie, a jej biura znajdują się także w Polsce, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.
#Rheinmetall expands cooperation with @ICEYEfi and obtains exclusive rights to distribute #SAR #satellites to 🇩🇪 Germany and 🇭🇺 Hungary https://t.co/S4hpRddAu2 #Space #technology pic.twitter.com/OV1EWSzeK0
— Rheinmetall (@RheinmetallAG) September 11, 2024
Na podstawie informacji prasowej
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.