11 marca br. Gwardia Narodowa Ukrainy poinformowała w mediach społecznościowych, że 6 marca o godz. 18.15 czasu lokalnego rosyjski samolot bombowy Su-34 w rejonie Charkowa został zestrzelony za pomocą dwóch pocisków z przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych (ppzr). Choć nie pada ich nazwa, to na opublikowanych zdjęciach widnieje polski ppzr Piorun, produkcji wchodzącej w skład Polskiej Grupy Zbrojeniowej (PGZ), spółki Mesko. Zestawy te rząd polski dostarczył Ukrainie w ramach pomocy wojskowej.
Gwardia Narodowa Ukrainy potwierdziła materiałem zdjęciowym, że 6 marca rosyjski samolot bombowy Su-34 został zestrzelony za pomocą dwóch przenośnych przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun / Zdjęcie: Gwardia Narodowa Ukrainy
Tweet udostępniony przez Gwardię Narodową zawiera jednak pewną nieścisłość, mianowicie umieszczono w nim wrak Su-25SM3 o nr rejestracyjnym RF-93026 (Czerwony 08), który strącono dwa dni wcześniej w rejonie Wołnowachy w obwodzie donieckim. W rzeczywistości strącono Su-34 o nr rejestracyjnym RF-95070 (Czerwony 06) z 47. Mieszanego Pułku Lotniczego z bazy lotniczej Bałtimor pod Woroneżem (zatem czwarty utracony Su-34 przez Rosję w wojnie z Ukrainą). Wrak samolotu spadł na dzielnicę mieszkalną Kuliniczi we wschodniej części Charkowa. Wiadomo też, że drugi strzał oddano z ppzr Igła-S, a operator ppzr Piorun otrzymał za swój wyczyn zegarek.
https://twitter.com/ng_ukraine/status/1502198618551369729
Jeden z członków załogi zdołał zbiec (lub zginął), a drugi, będący pilotem, ppłk Maksim Siergiejewicz Krysztop, został pojmany i zeznał, iż jest zastępcą dowódcy pułku. Dodał, że 47. Mieszany Pułk Lotniczy liczył 24 egzemplarze Su-34, z których według jego informacji było zdolnych do lotu około 15. Miał też wykonać nad Ukrainą trzy loty bojowe, podczas których raz atakował cele naziemne z widocznością, a dwa razy zrzucał bomby niekierowane ogólnego przeznaczenia przez chmury, jedynie według wcześniej określonych współrzędnych.
https://twitter.com/Militarylandnet/status/1500805455131648001
Samolot został zestrzelony po zakończeniu zadania bojowego, gdy miał wracać do swojej bazy macierzystej. Według niektórych źródeł miał zaatakować wieżę telewizyjną w Charkowie (telewizja jest wyłączona), według innych warsztaty Fabryki im. Małyszewa, w których montowane i naprawiane są czołgi i bojowe wozy piechoty (odnotowano poważne uszkodzenia warsztatów).
https://twitter.com/RALee85/status/1500856909498359808?s=20&t=zpzxxzstANeqYhbBM4QWAw
Zestrzelenie Su-34 to pierwsze potwierdzone i udokumentowane wykorzystanie w warunkach bojowych ppzr Piorun (Grom-M). Zapowiedź przekazania uzbrojenia przez Polskę dla Ukrainy padła 31 stycznia br. z ust szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) Pawła Solocha. Dzień później ujawniono listę uzbrojenia, na której znalazły się m.in. nie wymienione z nazwy ppzr. Później, minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak uściślił, że chodzi o system Piorun (Lista uzbrojenia z Polski dla Ukrainy, Szef BBN: zapadła decyzja o przekazaniu stronie ukraińskiej amunicji o charakterze defensywnym).
Ppzr Piorun to głęboka modernizacja pocisku Grom o zwiększonym do 5500-6500 m zasięgu rażenia celów aerodynamicznych na pułapie 3000-4000 m (pułap minimalny 10 m). Dwukrotnie zwiększono zasięg wykrywania i śledzenia celów oraz odporność na zakłócenia. Pocisk jest w stanie zwalczać cele w dzień, jak i w nocy.
Pociski Piorun zostały zamówione 20 grudnia 2016 na podstawie umowy o wartości 932 mln zł brutto pomiędzy ówczesnym Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej (IU MON) a wchodzącą w skład Grupy PGZ, spółką Mesko ze Skarżyska-Kamiennej. Umowa obejmowała dostawę 1300 pocisków wraz z 420 mechanizmami startowymi i dostawami w latach 2017-2022 (Naprawa i konserwacja wyrzutni Grom i Piorun).
Ppzr Piorun otrzymał Nagrodę Prezydenta RP podczas XXIV Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego (MSPO) w Kielcach w 2016. W przypadku Wojska Polskiego, Pociski wchodzą na uzbrojenie także Samobieżnych Przeciwlotniczych Zestawów Rakietowych (SPZR) Poprad oraz Przeciwlotniczych Systemów Rakietowo-Artyleryjskich (PSR-A) Pilica (Pierwsze strzelanie Piorunami z Popradów).