Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hanwha Defense i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały memorandum określające zasady partnerstwa w zakresie produkcji, serwisowania, kosztów cyklu życia i przyszłego rozwoju haubic samobieżnych K9 oraz bojowych wozów piechoty i wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych. Memorandum podpisano drugiego dnia targów MSPO w Targach Kielce (MSPO 2023: Porozumienie PGZ z Hanwha ws. produkcji amunicji do Chunmoo).
Memorandum określa podział ról w polsko-koreańskim partnerstwie przemysłowym w ramach projektu dotyczącego zakupu 672 samobieżnych haubic rodziny K9. Inne obszary obejmują współprace w zakresie bojowych wozów piechoty i artylerii rakietowej, w sytuacji gdy takie rozwiązania będą zamawiane przez Siły Zbrojne RP.
Polski przemysł obronny ma już ponad dekadę owocnej współpracy z Hanwha Defense. Najbardziej rozpoznawalnym efektem tego partnerstwa są armatohaubice Krab, nie tak odległy krewny haubicy K9. Dzisiejsze porozumienie to kolejny etap tej współpracy, która przełoży się na rozwój naszych gospodarek i wzrost potencjału sił zbrojnych naszych krajów – powiedział Sebastian Chwałek, prezes PGZ.
Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Jestem bardzo dumny, że współpraca pomiędzy Hanwha Defense i PGZ znacznie się rozwinęła od czasu zawarcia w 2014 roku umowy o rozwój ahs Krab – powiedział Son Jaeil, prezes i dyrektor generalny Hanwha Defense.
Polska wybrała samobieżną haubicę K9 jako następcę haubic S21 Goździk. Docelowo planowane jest pozyskanie 672 pojazdów, które będą produkowane, serwisowane i naprawiane w PGZ. Memorandum dotyczy również innych potencjalnych obszarów współpracy PGZ-Hanwha – bojowych wozów piechoty oraz artylerii rakietowej, które są rozważane przez MON.
Zdjęcie: Jakub Link-Lenczowski, MILMAG
Informacja prasowa