W środę, 27 marca, została zawarta kolejna umowa na dostawy gogli i noktowizorów strzeleckich dla Sił Zbrojnych RP. Przedmiotem umowy, zawartej pomiędzy Skarbem Państwa – Agencją Uzbrojenia a PCO z Warszawy, jest dostawa ok. 2 tys. gogli noktowizyjnych MU-3M, MU-3AM i MU-3ADM oraz ok. 2 tysięcy noktowizorów strzeleckich PCS-5M.
Łączna wartość zamówienia, po uwzględnieniu zamówienia opcjonalnego opiewającego na dodatkowe blisko 10 tysięcy gogli noktowizyjnych i ponad 3 tys. noktowizorów PCS-5M, wynosi ok. 1,5 mld zł brutto. Dostawy rozpoczną się już w bieżącym roku i będą realizowane do końca 2027.
Jest to już kolejna umowa na dostawy sprzętu noktowizyjnego na potrzeby Sił Zbrojnych RP zawarta w ostatnich latach z polskim producentem wyrobów optoelektronicznych PCO.
W efekcie umów zawartych w latach 2016-2022 zakupionych zostało dla Wojsk Operacyjnych oraz dla Wojsk Obrony Terytorialnej kilkanaście tys. kompletów gogli noktowizyjnych rodziny MU-3 oraz noktowizorów strzeleckich PCS-5/1 (PCS-5M). Poprzednia umowa została zawarta 24 czerwca 2022 (Optoelektronika z PCO dla Sił Zbrojnych RP).
Zminiaturyzowane gogle MU-3ADM i MU-3AM to zaawansowane pasywne urządzenie noktowizyjne. Charakteryzują się kompaktową i wyjątkowo lekką konstrukcją, solidnością i niezawodnością w warunkach polowych, a także doskonałymi parametrami wykrywania, rozpoznawania i identyfikacji.
MU-3AM mogą być montowane na hełmie, uprzęży nagłownej, a także na broni strzeleckiej na szynie akcesoryjnej standardu MIL-STD-1913/STANAG 2324. Gogle noktowizyjne MU-3M wprowadzono do Sił Zbrojnych RP poleceniem szefa Inspektoratu Wsparcia SZ nr 178 z 8 października 2008, natomiast MU-3AM i MU-3ADM poleceniem nr 64 z 24 maja 2016. Użytkownikami gogli tych typów są żołnierze Wojsk Lądowych, Specjalnych i Terytorialnych.
Noktowizory strzeleckie PC-5/PC-5M Garbo charakteryzują się powiększeniem 2,2 raza, polem widzenia większym niż 12 stopni, zakresem ogniskowania obiektywu od 5 m do nieskończoności, wzmacniaczem obrazu XD4/XR5 oraz ruchem dioptryjnym od -4 do +4 dpt. Urządzenie jest zasilane baterią litową 3,6V lub D123 3,0V, co w przypadku pierwszej gwarantuje 30-godzinny czas pracy w normalnej temperaturze (zakres temperatur pracy to od -35 do +50 st. C). Noktowizor ma masę około 1450 g i jest montowany na uniwersalnej szynie montażowej MIL-STD-1913 Picatinny do 7,62-mm broni strzeleckiej i granatników przeciwczołgowych z bocznym systemem celowniczym.
❗Kolejne zamówienie dla polskiego przemysłu. Dziś @AgencjaUzbr zawarła wartą półtora miliarda złotych umowę z 🇵🇱 PCO na dostawę nowej partii gogli noktowizyjnych i noktowizorów strzeleckich. Doposażenie Polskiego żołnierza w nowoczesny sprzęt to nasz priorytet. 🪖#WP #GrupaPGZ pic.twitter.com/9Q8OBrTxYI
— Paweł Bejda (@pawelbejda) March 27, 2024
Powyższy kontrakt przewiduje uruchomienie zamówienia opcjonalnego na dodatkowe ponad 10 tys. gogli i noktowizorów. Dostawy rozpoczną będą realizowane do końca 2027 r. pic.twitter.com/Wc0AkzWrJz
— Agencja Uzbrojenia (@AgencjaUzbr) March 27, 2024
Na podstawie informacji prasowej