10 sierpnia amerykańskie dowództwo NAVAIR (Naval Air Systems Command) z NAS Patuxent River (Maryland) poinformowało o oblocie samolotu walki radioelektronicznej Boeing EA-18G Growler z zasobnikiem walki elektronicznej nowej generacji pasma średniego AN/ALQ-239(V)1 NGJ-MB (Next Generation Jammer Mid-Band). Zasobniki, rozwijane od 2013, zostały zamówione przez marynarki wojenne USA (US Navy) oraz Australii (Royal Australian Navy, RAN).
AN/ALQ-239(V)1 NGJ-MB wykorzystuje technologię anteny z aktywnym skanowaniem elektronicznym (Active Electronically Acanned Array, AESA) do gromadzenia sygnałów elektromagnetycznych i zakłócania działania stacji i celowników radiolokacyjnych przeciwnika na większym, niż w przypadku AN/ALQ-99 TJS, dystansie. Pozwoli także na przeprowadzenie ataku elektronicznego, jednocześnie na kilka celów / Zdjęcie: Erik Hildebrandt, NAVAIR
Samolot z nowym systemem walki radioelektronicznej (WRE) wzbił się w powietrze 7 sierpnia z lotniska przy ośrodku doświadczalnym NAS Patuxent River. Początkowo zakładano, że próby w powietrzu odbędą się w lipcu br. Za sterami zasiadł por. Jonathan Williams, pilot-oblatywacz z 23. Eskadry Doświadczalnej US Navy (Air Test and Evaluation Squadron 23, VX-23), odpowiedzialnej za próby w powietrzu nowego zasobnika opracowanego przez Raytheon Intelligence and Space, część spółki Raytheon Technologies. Ze strony Departamentu Obrony za rozwój i wdrożenie zasobnika odpowiada biuro programowe PMA-234 z kpt. Michaelem Orrem na czele (Pierwszy Super Hornet w Blue Angels, 2020-07-28).
5 sierpnia 2019 Raytheon informował o dostarczeniu pierwszego zasobnika AN/ALQ-239(V)1, który docelowo ma zastąpić obecnie wykorzystywane zasobniki walki radioelektronicznej AN/ALQ-99 TJS (Tactical Jamming System). Od stycznia do marca br. zasobnik był testowany w NAS Patuxent River przez ponad 400 roboczogodzin w komorze bezodbiciowej w celu weryfikacji jego działania, parametrów i kompatybilności elektromagnetycznej (Nowy system walki elektronicznej EA-18G, 2019-08-07).
W ramach fazy produkcyjno-inżynieryjnej (Engineering & Manufacturing Development, EMD) zostanie dostarczonych łącznie 15 zasobników oraz 14 odpowiedników gabarytowo-masowych. Decyzja o rozpoczęciu produkcji małoseryjnej (Low-Rate Initial Production, LRIP) ma zostać podjęta z końcem roku fiskalnego 2020 (czyli do października br.). Wprowadzenie zasobników do służby zaplanowano po 2021.
NGJ-MB jest częścią szerszej inicjatywy NGJ. Zasobniki działające w paśmie niskim (Next Generation Jammer Low-Band, NGJ-LB) dostarczą spółki L3Harris Technologies i Northrop Grumman na podstawie zamówienia 2018 w ramach fazy Next Generation Jammer Increment 2. O zamówienie starały się także Raytheon i Lockheed Martin. Jednak ten pierwszy odpowiada za dostarczenie urządzenia pracującego w paśmie wysokim (Next Generation Jammer High-Band, NGJ-HB) w ramach fazy Next Generation Jammer Increment 3. Co istotne, do czasu wdrożenia NGJ-LB i NGJ-HB, zasobniki AN/ALQ-239(V)1 NGJ-MB będą wykorzystywane równolegle z AN/ALQ-99 TJS.
Dzięki trzem docelowym zasobnikom, samoloty EA-18G Growler będą mogły realizować zagłuszanie na całym spektrum częstotliwości radiowych od 100 MHz do 18 GHz (NGJ-LB od 100 MHz do 2 GHz, NGJ-MB od 2 GHz do 6 GHz, a NGJ-HB od 6 do 18 GHz).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.