Zgodnie z wcześniejszymi informacjami zamieszczonymi na naszych łamach, w Kopenhadze odbyło się 18. spotkanie klubu użytkowników rodziny przeciwpancernych pocisków kierowanych (ppk) Spike (SUCM, Spike Users’ Club Meeting). Spotkania te są platformą wymiany doświadczeń pomiędzy: producentem, izraelską spółką Rafael Advanced Defense Systems, przedstawicielami armii państw użytkujących oraz spółkami zaangażowanymi w różne aspekty kooperacji i szkoleniowo-logistycznego zabezpieczenia rodziny systemu Spike (18. spotkanie klubu użytkowników Spike odbyło się w Danii).
KTO Rosomak z bezzałogową wieżą ZSSW-30, uzbrojoną m.in. w ppk Spike-LR / Zdjęcie: Rafael Advanced Defense Systems
Jak co roku, w tym przedsięwzięciu wzięli przedstawiciele z Polski. Byli to zarówno członkowie delegacji SZ RP jak i przemysłu. Jedną z polskich spółek, która aktywnie uczestniczy od wielu lat w spotkaniach klubu użytkowników Spike jest spółka Pagacz Defence Group (dawna Pagacz i Synowie) z Torunia.
Firma ta od wielu lat dostarcza (w ramach kontraktu wspólnych zamówień krajów – użytkowników ppk Spike) do Agencji Wsparcia i Zamówień NATO (NATO Support and Procurement Organisation, NSPA) podstawowe baterie do pocisków przeciwpancernych Spike, w które następnie NSPA zaopatruje poszczególne armie eksploatujące system Spike w całej Europie.
W wyniku przeprowadzonego przez NSPA tegorocznego postępowania, za najlepszą ofertę wybrano ponownie ofertę spółki Pagacz Defence Group. Kontrakt przewiduje dostawę ww. baterii w latach 2023-2026 z opcją przedłużenia do 2028.
Wartym podkreślenie jest fakt, że spółka Pagacz Defence Group jest jedną z niewielu polskich firm współpracujących bezpośrednio z NATO Support and Procurement Organisation.
Informacja prasowa