W piątek, 15 marca, w odpowiedzi na pytania Redakcji Magazynu Militarnego MILMAG, rzecznik prasowy Agencji Uzbrojenia ppłk Grzegorz Polak poinformował o oferentach w postępowaniu przetargowym na dostawę 130 Mobilnych Bezzałogowych Pojazdów Rozpoznawczych (MBPR), które rozpoczęto 29 stycznia br.
PIAP GRYF / Zdjęcia poglądowe: Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP
Przedmiotem zamówienia jest 107 MBPR w ramach zamówienia podstawowego i 23 w ramach opcji. Konsultacje rynkowe w tej sprawie przeprowadzono latem ubiegłego roku (Wojsko zainteresowane bezzałogowymi pojazdami rozpoznawczymi).
Termin składania wniosków o udział w postępowaniu przetargowym minął 4 marca br. Zgodnie z przesłaną informacją wnioski zostały nadesłane przez następujące podmioty:
- Allies Incorporated Sp. z o.o.,
- Sieć Badawcza ŁUKASIEWICZ – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP,
- IBKOL Sp. z o.o.,
- Chema Defence Systems Sp. z o.o. i Chema Sp. z o.o.,
- GMV Innovating Solutions Sp. z o.o. i MILREM AS.,
- ETRONIKA Sp. z o.o., SALUS Taktyka i Technika dla Bezpieczeństwa Zbigniew Mazurkiewicz i Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe WObit E.J. Ober S.C.
Zgodnie z informacją zamawiającego, dostawy muszą rozpocząć się najpóźniej 2 stycznia 2025, a czas ich realizacji nie może przekroczyć 34 miesięcy.
Funkcjonalności MBPR powinny zapewniać prowadzenie rozpoznania w bezpośredniej styczności wojsk, penetrację miejsc niedostępnych dla człowieka; przekazywanie danych z sensorów rozpoznawczych poprzez bezprzewodową transmisję danych audio i wideo do konsoli operatora; przemieszczanie się w różnym terenie, po drogach gruntowych, utwardzonych, bezdrożach oraz w terenie otwartym i zurbanizowanym (pokonywanie przeszkód: gruzowiska, progi, schody, krawężniki); możliwość otwierania drzwi. Konstrukcja MBPR powinna umożliwiać transport w przedziałach desantowych pojazdów wojskowych oraz przenoszenie przez pojedynczego żołnierza.
Przypomnijmy, że 27 grudnia 2021, jeden z oferentów na dostawę MBPR, czyli Sieć Badawcza Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP zakończyła dostawy 35 Robotów Patrolowo-Przenośnych (RPP) – model Robot Inżynieryjny 1806.