2 maja br. amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Republiki Łotwy baterii systemu obrony wybrzeża CDS (Coastal Defense System), opartego na pociskach przeciwokrętowych Kongsberg/Raytheon NSM (Naval Strike Missile) za maksymalnie 110 mln USD (456,44 mln zł).
Zdjęcie: Kongsberg Defence and Aerospace (KDA)
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Rydze wnioskował o możliwość zakupu baterii systemy CDS NSM, w tym pocisków bojowych, telemetrycznych i szkoleniowych makiet gabarytowo-masowych, kontenerów transportowych, mobilnych centrów dowodzenia i kierowania ogniem, pojazdów transportowo-załadowczych, sprzętu i pomocy szkoleniowych publikacji i dane technicznych, szkolenia, części zamiennych, wsparcia lub pomocy technicznej i produktowej rządu USA i wykonawców umowy (którzy nie zostali jeszcze wskazani) oraz innych powiązanych elementów wsparcia logistycznego i programowego.
Pierwsza informacja o zamiarze zakupu NSM przez Łotwę pojawiła się 26 grudnia 2022 na łamach agencji prasowej Delfi, która zacytowała minister obrony Inārę Mūrniece. Stwierdziła ona, że na wiosnę 2023 planowane jest podpisanie odpowiedniej umowy, a negocjacje w tej sprawie rozpoczęły się we wrześniu 2022. Jeśli chodzi o zaawansowane uzbrojenie rakietowe, Łotwa planuje również zakup w USA sześciu wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych M142 HIMARS.
Dostawcami systemu CDS NSM mogą być spółki Raytheon Missiles & Defense (część Raytheon Technologies) oraz Kongsberg Defence and Aerospace (KDA), które obecnie realizują zamówienie na dwie baterie tego systemu dla Rumunii. Warto dodać, że jedna bateria składa się z czterech wyrzutni. 5 stycznia br. spółka KDA informowała o podpisaniu umowy o wartości ponad 5 mld NOK (2,206 mld zł) z Departamentem Obrony Australii na dostawy nieujawnionej liczby pocisków tego typu.
Oprócz Rumunii i Australii, dotychczas na zakup pocisków NSM zdecydowało się 9 innych państw, z czego największe sukcesy odnotowano w ostatnich miesiącach: Hiszpania (wybrane 9 września 2022), Kanada, Malezja, Niemcy, Norwegia (22 grudnia 2022 zamówiono dodatkowe pociski), Niderlandy (12 grudnia 2022), Polska, USA (US Navy i USMC) oraz Wielka Brytania (23 listopada 2022). Są lub będą użytkowane jako efektory systemów okrętowych lub nadbrzeżnych. W przestrzeni medialnej pojawiły się ostatnio informacje, że Polska planuje zakup kolejnej baterii tego systemu.
Warto dodać, że Łotwa jest drugim państwem bałtyckim, które zdecydowało się na zakup rakietowych systemów obrony wybrzeża, tworząc tym samym nowe zdolności w swoich siłach zbrojnych. 6 października 2021 Estonia zdecydowała się na zakup rakietowego systemu obrony wybrzeża Blue Spear (5G SSM; 5th Generation Surface-to-Surface Missile), opartego na pociskach przeciwokrętowych Gabriel V, a umowę w tej sprawie zawarto z Proteus Advanced Systems, czyli spółką joint venture pomiędzy izraelską IAI (Israel Aerospace Industries) i singapurską ST Engineering Land Systems. Warto dodać, że 13 maja 2022 pojawiła się informacja, że Izrael zgodził się, aby Estonia przekazała walczącej Ukrainie jeden z zamówionych zestawów – jednak jak dotąd brak potwierdzenia tych dostaw.