1 czerwca ministerstwo obrony Indii opublikowało drugie już zapytanie o informację (RFI, Request For Information) w programie o kryptonimie FRCV (Future Ready Combat Vehicles), który ma na celu zakup nawet 1770 czołgów nowej generacji, które zastąpią 2410 T-72 Aleya, w wersjach Mk1, Mk2 i Combat Improved Ajeya (Pierwszy Arjun Mk1A przekazany).
Ministerstwo obrony Indii opublikowało drugie już zapytanie o informację w programie FRCV, który ma na celu zakup nawet 1770 czołgów nowej generacji, które zastąpią T-72 Aleya / Zdjęcie: ministerstwo obrony Indii
13-stronicowy dokument ma na celu pozyskanie ofert przyszłościowego czołgu, którego pierwsze egzemplarze weszłyby do służby w indyjskich wojskach lądowych (Bhāratīyan Thalasēnā) około roku 2030 z szacowanym okresem służby 40-50 lat i stać się czołgiem podstawowym (zastępując w dalszej kolejności czołgi Arjun i rodzinę T-90). Zakup ma być realizowany w ramach partnerstwa strategicznego pomiędzy oferentem zagranicznym a przedsiębiorstwem indyjskim, włączywszy w to transfer technologii (musi zostać powołana spółka joint venture). Termin składania wniosków minie 15 września 2021 (464 T-90MS dla Indii).
Jeśli chodzi o wymogi taktyczno-techniczne zawarte w RFI, poszukiwany jest czołg o średniej masie bojowej (niesprecyzowanej, ale można to określić na ok. 40 t), o konstrukcji modułowej, która nie będzie przeszkodą w przypadku transportu drogą powietrzną, lądową i morską. Załoga powinna liczyć trzech żołnierzy, ale z możliwością zredukowania do dwóch.
Stosunek mocy do masy ma przekraczać 30 KM/tonę. Powinien charakteryzować się dużą mobilnością i dzielnością terenową, aby sprostać warunkom operacyjnym na subkontynencie indyjskim (góry, równiny, dorzecza, pustynie i półpustynie o zróżnicowanych temperaturach). Uzbrojeniem głównym powinna być armata dużego kalibru (niesprecyzowanego), również o konstrukcji modułowej z cyfrowym systemem kierowania ogniem, wykorzystującym sztuczną inteligencję, układ automatycznego śledzenia wielu celów, tryb hunter-killer oraz bezpieczny dla oczu dalmierz laserowy.
Czołg powinien charakteryzować się wysoką przeżywalnością wobec obecnie i w przyszłości stosowanym amunicji przeciwpancernej i minom lądowym, dzięki kombinacji pancerza zasadniczego i dodatkowego, w tym reaktywnego (ERA) i systemów aktywnej ochrony pojazdów (ASOP). Powinien też wykorzystywać niszowe technologie, jak wspomniana sztuczna inteligencja, hybrydowy układ napędowy czy rzeczywistość rozszerzona STA (See Through Armor), a także być zdolny do działania w środowisku sieciocentrycznym i dużym natężeniu środkami przeciwdziałania elektromagnetycznego.
Program FRCV został uruchomiony po raz pierwszy w sierpniu 2015, gdy opublikowano pierwszy wniosek RFI, a faza aktywna postępowania rozpoczęła się w listopadzie 2017. Oczekiwano, że pierwsze wozy wejdą do służby już od 2025, a technologie do jego produkcji zostaną pozyskane z zagranicy – jako partnerów wskazywano producentów czołgów T-14 Armata, T-84 Opłot-M, Leclerc, K2 Black Panther i Typ 10. Publikacja kolejnego dokumentu oznacza, iż pierwsza próba zakończyła się fiaskiem (Nowy czołg dla Brazylii).
Uzupełnieniem FRCV ma być 350 czołgów lekkich o masie nie większej niż 25 t i również wykorzystujący przyszłościowe technologie w zakresie prowadzenia walki i przeżywalności na polu walki. Zapytanie o informację w tej sprawie opublikowano 23 kwietnia, a termin składania wniosków minie 18 czerwca br. W ramach pierwszej transzy, indyjski resort obrony chce kupić 24 wozy za maksymalnie 5 mld INR (251,55 mln zł) (Indie szukają lekkich czołgów).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.