W 2020 roku Stany Zjednoczone dodały chińskiego producenta dronów DJI na czarna listę Departamentu Handlu. Podobna sytuacja miała miejsce w przypadku głośnej sprawy z Huawei w 2019 roku. W przypadku DJI chodziło o wyłączenie z użycia zarówno komercyjnego jak i rekreacyjnego dronów produkowanych przez DJI, firmę kontrolowaną przez chiński rząd. Zakaz objął również wykorzystywanie dronów produkowanych przez DJI przez wojsko i służby mundurowe USA.
Głowica optoelektroniczna drona ANAFI USA zawiera dwie kamery światła widzialnego i jedna kamerę pracującą w paśmie IR
Tym działaniem po raz pierwszy zwrócono uwagę na fakt, że DJI to chiński producent, który gromadzi mnóstw logów i przetwarza wiele danych o wysokim poziomie bezpieczeństwa i strategicznym znaczeniu na swoich serwerach zlokalizowanych w Chinach. W połączeniu ze strefami no-flight-zone, stałym zamykaniem dostępu do oprogramowania, napiętą sytuacją geopolityczną oraz faktem, że drony DJI są wykorzystywane przez służby porządku publicznego oraz wojsko, USA jako pierwsze zaczęło je wycofywać.
W 2023 roku zaostrzono ograniczenie wykorzystania dronów DJI w USA. Floryda oraz Arkansas zakazały zakupu i wykorzystania dronów dostarczanych przez DJI w służbach.
W 2022 roku polskie Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało nowe rekomendacje w stosunku do wykorzystania bezzałogowych statków powietrznych w służbach podległych Ministerstwu Obrony Narodowej oraz organizacjom zarządzającymi infrastrukturą krytyczną. RCB rekomenduje zaprzestanie wykorzystania dronów chińskich producentów ze względów podobnych do tych w USA – zamknięty software, geopolityka, zbieranie logów, przetwarzanie danych na serwerach poza EOG i brak jasnego wglądu w te dane.
Trzy rodzaje ANAFI USA
Parrot ANAFI USA to niewielki bezzałogowy statek powietrzny w konfiguracji quadrocoptera, który został zaprojektowany specjalnie pod kątem wykorzystania w jednostkach wojskowych, służbach specjalnych oraz jednostkach służb porządku publicznego. Głównymi klientami są służby mundurowe, ratownicze oraz firmy zarządzające infrastrukturą krytyczną.
Dron ANAFI USA jest niewielki i ma masę wynoszącą 501 g
Producent na pierwszym miejscu stawia bezpieczeństwo przesyłanych danych oraz możliwości wykorzystania w najtrudniejszych warunkach. Dron dostarczany jest z pełnym SDK umożliwiającym dostosowanie go do własnych potrzeb i integrację z innymi systemami/rozwiązaniami.
Na rynku dostępne są trzy wersje dronów z rodziny ANAFI USA. Są one dedykowane do wyspecjalizowanych grup odbiorczych:
Wersją bazowa jest ANAFI USA do wykorzystania w celach komercyjnych lub na potrzeby przedsiębiorstw. Kolejną wersją jest ANAFI USA SE – wersja Security Edition przeznaczona dla organizacji zajmujących się ochroną infrastruktury krytycznej, Policji, Straży Pożarnej, służb ratowniczych itp. Jest także trzecia wersja ANAFI USA GOV przeznaczona z założenia dla instytucji rządowych oraz wojska.
Głowica optoelektroniczna
Głównym elementem drona Parrot ANAFI USA jest optoelektronika zamontowana w stabilizowanej głowicy. Jest ona wyposażona w dwie 21-megapikselowe kamery światła widzialnego – jedną szerokokątną i drugą z teleobiektywem. Zapewnia to możliwość uzyskania 32-krotnego powiększenia obrazu. Kamera szerokokątna zapewnia powiększenie w zakresie 1x do 5x, a kamera z teleobiektywem zakres powiększeń od 5x do 32x. Przełączanie obrazu pomiędzy kamerami odbywa się automatycznie. Kamery zapewniają obraz w rozdzielczości nawet 4K. Wartość tego parametru zależy jednak od wielkości powiększenia i została podzielona na pięć zakresów. W zakresie powiększenia do 5x kamery zapewniają rozdzielczość 4K-UHD (3840×2160 px), przy powiększeniu do 10x rozdzielczość spada do poziomu Full HD (1920×1080 px), w zakresie do 15x powiększenia można uzyskać rozdzielczość HD (1280×720 px). Ostatecznie, przy powiększeniu 27x i większym, ANAFI USA zapewnia rozdzielczość obrazu na poziomie jakości DVD (720×480 px).
Drugim czujnikiem na głowicy jest kamera działająca w zakresie podczerwieni Boson o rozdzielczości 320×256. Moduł kamery termowizyjnej jest wyposażony w mechaniczną przesłonę, która umożliwia automatyczną ponowną kalibrację czujnika z maksymalną dostępną częstością. Pozwala to uzyskać pełną spójność reakcji każdego piksela obrazu termicznego. Obiektyw zapewnia wysokość obszaru pola widzenia kamery 50° HFoV.
Przygotowanie do startu drona ANAFI USA zajmuje jedynie 55 sekund
Software drona wyposażono w program FreeFlight 6 USA, który umożliwia analizowanie obrazu termicznego. Jest to doskonałe narzędzie do wykonywania szybkiej analizy termicznej bezpośrednio z urządzenia.
Funkcja ta zapewnia pełną kontrolę nad wyświetlaniem na ekranie dowolnego filmu termowizyjnego lub zdjęcia zrobionego za pomocą ANAFI USA. Z poziomu analizatora można uzyskać dostęp do ustawień preferencji termicznych korzystając bezpośrednio z ikony preferencji podglądu w prawym górnym rogu wyświetlacza, poruszać się po zbiorze filmów termograficznych, modyfikować tryby termografii (względne, punkty gorące i zimne) i powiązane z nimi progi w dowolnym miejscu dowolnego filmu lub dowolnego zdjęcia, a także modyfikować mieszanie widma widzialnego i termicznego oraz zapisać dowolną liczbę zrzutów ekranu.
Operator ma do dyspozycji pulpit sterowniczy, który umożliwia m.in. obróbkę wstępną obrazów z kamery IR
System obserwacji w podczerwieni wyposażono w dwa uzupełniające się tryby kolorowania obrazu, które umożliwiają prace systemu w każdej misji. W tym trybie możliwe jest uzyskanie obrazu nieruchomego w formacie JPEG o rozdzielczości 1280 x 720 px. W trybie obrazu ruchomego system zapewnia format MP4 (H.264) o rozdzielczości 1280 x 720 px, 9fps.
Głowicę, w której zamontowano kamery, wyposażono w hybrydową pięcioosiowa stabilizację obrazu.
Cechy użytkowe
Dron ma niewielkie wymiary – 228 x 101 x 76 mm. Jego masa również jest niewielka i wynosi 501 g. Bateria pozwala na wykonywanie lotów trwających 32 min. Dron jest odporny na działanie kurzu i wody, co poświadcza certyfikat IP53. Praca zespołu śmigieł jest cicha. Dron generuje hałas 79 dB na wysokości 1 m nad ziemią.
Osiągi ANAFI USA są również więcej niż zadowalające. Osiąga on prędkość 14,5 m/s, a pułap jego lotu wynosi 6000 m. Może funkcjonować w zakresie temperatur od -35 do 43°C.
Jeśli chodzi o własności użytkowe, to przygotowanie do startu zajmuje niecała minutę. Start odbywa się z ręki. Istnieje możliwość wykonania startu poprzez wyrzucenie drona z poruszającego się pojazdu lub łodzi.
Start drona może odbyć się z ręki, można go również wyrzucić z przemieszczającego się pojazdu lub łodzi / Zdjęcia: Parrot
Nie bez znaczenia jest fakt, że dron ANAFI USA został pomyślnie wdrożony w Polsce przez struktury MON. Jest także z powodzeniem wykorzystywany przez wojska lądowe Wielkie Brytanii (Bezzałogowce ochronią brytyjski arsenał nuklearny).
Dodatkowymi zaletami dla użytkowników z organów zapewnienia bezpieczeństwa jest fakt, że całość jest produkowana w USA, a projekt w 100% powstał w Europie (Trzysta mikro bsl dla francuskich sił zbrojnych).