Podpisana 20 grudnia przez prezydenta Donalda Trumpa ustawa federalna o budżecie obronnym NDAA (National Defense Authorization Act) na rok fiskalny 2020 zawiera poprawkę, w której Kongres zakazuje Departamentowi Obrony zakupu chińskich bezzałogowych statków latających (bsl), powiązanego wyposażenia i usług.
Poprawka do federalnego budżetu obronnego NDAA 2020 może uderzyć m.in. w spółkę DJI zarejestrowaną w Chinach, która oferuje bsl klasy mini i mikro wykorzystywane do testów systemów obezwładniania i zwalczania / Zdjęcie: DJI
Poprawka określa, że chiński bsl to taki, który został zbudowany w tym kraju lub przez spółkę tam zarejestrowaną. Obejmuje także bsl, które korzystają z kontrolerów lotu, radiotelefonów, urządzeń do transmisji danych, kamer, głowic optoelektronicznych, systemów kontroli naziemnej (GCS) lub oprogramowania operacyjnego wyprodukowanego w Chinach lub przez spółkę z siedzibą w Chinach. Nowe prawo zezwala jednak na wykorzystywanie systemów, które korzystają z łączności sieciowej lub baz przechowywania danych w Chinach lub przez dostarczanych przez chiński podmiot.
Ponadto, Departament Obrony może zostać objęty wyjątkiem, gdy zamówienie dotyczy bezzałogowców lub powiązanego wyposażenia, które ma być testowane pod kątem zwalczania lub obezwładniania tychże statków lub podczas szkoleń zastępczych w zakresie przeciwdziałania im. Wyjątkiem może zostać objęty także zakup chińskiego bsl, jeśli sekretarz obrony poświadczy komitetom sił zbrojnych Kongresu, że działanie to jest wymagane w interesie narodowym USA (Testy BLADE do zwalczania bsl, 2019-09-17; Laser i mikrofale przeciwko bsl, 2018-03-26).
Poprawka do NDAA uderzy m.in. w spółkę DJI, zarejestrowaną w chińskim Shenzhen, która jest dostawcą bsl klasy mini i mikro dla Sił Powietrznych (US Air Force, USAF). 11. Eskadra Sił Bezpieczeństwa (11th Security Forces Squadron) z połączonej bazy lotniczej Andrews miała otrzymać, na podstawie umowy z czerwca 2019, sześć zestawów bezzałogowców DJI Phantom 4, pięć DJI Phantom 4 Pro i sześć DJI Mavic. Zakup miał dotyczyć prawdopodobnie bsl do testów systemów obezwładniania i zwalczania. W ostatnich latach bezpilotowce tego typu również były zamawiane przez Departament Obrony (USMC testuje CLaWS, 2019-06-22).
W odpowiedzi na obostrzenia, przedstawiciele spółki DJI poinformowali, że mogą dostosować swoje statki latające do korzystania z innego, bezpieczniejszego oprogramowania, zgodnie z wymogami zamawiającego. Takie oprogramowanie oferuje np. spółka Skycatch, która już wcześniej dostarczała je do bsl DJI, a także własne bazy danych, usługi planowania i inspekcje infrastruktury bezpieczeństwa cybernetycznego.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.