19 kwietnia br. niemiecki tygodnik Der Spiegel poinformował, rząd federalny w Berlinie przekazał stronie ukraińskiej drugą z czterech obiecanych baterii zestawów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM (Surface Launched Medium Range). Dostawa baterii wraz z kolejnym zapasem 16 kierowanych pocisków ziemia-powietrze, miała zostać zrealizowana około 16 kwietnia br.
Pojazdy pierwszej ukraińskiej baterii zestawów systemu obrony powietrznej średniego zasięgu IRIS-T SLM, otrzymanych w ubiegłym roku / Zdjęcie: siły zbrojne Ukrainy
O planach przekazania tego nowoczesnego systemu po raz pierwszy informowała agencja prasowa Reuters 14 maja 2022. Później, 24 lipca niemiecki dziennik Die Welt informował, iż rząd ukraiński wyraził zainteresowanie zakupem 11 zestawów tego typu za 1,5 mld EUR (7,15 mld zł), jednak rząd federalny kanclerza Olafa Scholza nadal nie wydał na to zgody.
10 października tego samego roku Federalne Ministerstwo Obrony Niemiec poinformowało o dostawie pierwszej z czterech obiecanych (i sfinansowanych przez rząd w Berlinie) baterii systemu z pierwszą partią 24 pocisków. Druga bateria miała trafić do Ukrainy do końca roku, a dwie pozostałe na początku 2023. Tak się jednak nie stało. Niemniej, w pierwszym tygodniu grudnia przekazano kolejną partię pocisków do tego systemu (w planach są dostawy kolejnych pocisków).
Debiut bojowy nastąpił szybko. 19 października zestaw IRIS-T SLM został rozmieszczony w rejonie Kijowa, gdzie miał z sukcesem zestrzelić, według różnych źródeł, od 5 do 12 rosyjskich pocisków manewrujących Raduga Ch-101, wystrzelonych z bombowców strategicznych Tu-95MS w rejonie Morza Kaspijskiego.
Zestaw/bateria składa się z kontenerowego taktycznego centrum dowodzenia (TOC) z systemem kierowania ogniem Airbus Defence Fortion IBMS-FS, radaru TRML-4D oraz trzech wyrzutni pocisków przechwytujących IRIS-T/TCV (Infra-Red Imaging System Tail/Thrust Vector-Controlled) z zapalnikiem zbliżeniowym i uderzeniowym. Pozwala to na rażenie celów na dystansie do 40 km i na pułapie do 20 km.
Jest to wydłużona wersja systemu IRIS-T SLS (Surface-Launched, Short-range). Co ciekawiej, 3 lutego br. Der Spiegel informował, że rząd w Berlinie negocjuje ze Sztokholmem dostawy tej wersji zestawów przeciwlotniczych krótkiego zasięgu dla Ukrainy. W szwedzkich siła zbrojnych są one posadowione na podwoziu gąsienicowym BAE Hägglunds Bv410, ale Ukraina miałaby otrzymać same wyrzutnie.
Oprócz Ukrainy, użytkownikiem systemu IRIS-T SLM stał się dotąd Egipt, który zamówił 7 zestawów (a także 10 dalekiego zasięgu IRIS-T SLX i 6 krótkiego zasięgu IRIS-T SLS), z których pierwszy trafił do odbiorcy 21 grudnia 2021. Z kolei według wcześniejszych planów zakupowych, pierwszy zestaw dla rodzimej Bundeswehry miał być gotowy w listopadzie-grudniu 2022. Może to oznaczać, że tak szybkie dostawy pierwszej baterii dla Ukrainy mogły być możliwe tylko dzięki odstąpieniu przez Niemcy swojego zamówienia.
Informacja o dostawie drugiej baterii IRIS-T SLM zbiegła się z przekazaniem niemieckiej baterii systemu MIM-104 Patriot, która znacząco zwiększy skuteczny zasięg operacyjny ukraińskich jednostek obrony powietrznej. Łączna dotychczasowa pomoc niemiecka dla Ukrainy od wybuchu pełnoskalowej wojny wywołanej przez Rosję osiągnęła poziom ok. 4,2 mld EUR (19,42 mld zł).
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.