Zgodnie z danymi podanymi 12 grudnia br. przez Europejską Agencję Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) liczba prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic Unii Europejskiej w pierwszych jedenastu miesiącach tego roku wyniosła ponad 307 000. Stanowi to wzrost o 68% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku i jest najwyższą sumą odnotowaną w pierwszych trzech kwartałach roku od 2016. Trasa Bałkanów Zachodnich pozostaje najbardziej aktywna, gdzie odnotowano 45% wszystkich prób wjazdów do Unii Europejskiej od początku roku (Nielegalna migracja do Europy we wrześniu 2022).
Europejska Agencja Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex) opublikowała statystyki dotyczące prób nielegalnego przekroczenia zewnętrznych granic UE w listopadzie, a także w okresie od stycznia do listopada
W listopadzie państwa członkowskie UE odnotowały około 27 000 nielegalnych prób przekroczenia przejść granicznych, o 15% więcej niż w tym samym miesiącu w 2021. Aby wesprzeć kraje borykające się z silną presją migracyjną i innymi wyzwaniami na ich granicach, Frontex wysłało ponad 2100 oficerów korpusu i różne wyposażenie w ramach wspólnych operacji.
Kluczowe zmiany:
- 308 000 nielegalnych prób zarejestrowanych w pierwszych jedenastu miesiącach 2022;
- 2022 może być rekordowy pod względem presji migracyjnej od 2016;
- 27 000 nielegalnych prób zarejestrowanych w listopadzie;
- najbardziej aktywny są odcinki Bałkanów Zachodnich i środkowej części basenu Morza Śródziemnego;
- odcinki: zachodniej części basenu Morza Śródziemnego, Afryki Zachodniej i wschodniej granicy UE rejestrują spadki wykryć.
Bałkany Zachodnie nadal pozostają najbardziej aktywną drogą migracyjną do UE z ponad 14 105 próbami nielegalnego przekroczenia granic w listopadzie, czyli dwa razy więcej niż rok temu.
Odcinek Bałkanów Zachodnich odnotował największą liczbę wykryć nielegalnych migrantów od szczytu kryzysu migracyjnego w 2015.
Nieustającą presję migracyjną na szlaku Bałkanów Zachodnich można przypisać wielokrotnym próbom przekroczenia granicy przez migrantów już obecnych w regionie oraz faktowi, że niektórzy migranci nadużywają bezwizowego ruchu w regionie, aby zbliżyć się do granic zewnętrznych UE. Pod koniec listopada Serbia wprowadziła restrykcje w swoim systemie wizowym, które mają pomóc zmniejszyć liczbę nielegalnych wjazdów.
Agencja Frontex wspiera państwa Bałkanów Zachodnich, rozmieszczając tam prawie 500 oficerów i personelu korpusu.
Drugą najbardziej aktywną drogą migracyjną do UE jest środkowa część basenu Morza Śródziemnego. Tutaj od początku roku liczba wykrytych nielegalnych przekroczeń granicy wzrosła o 49% w porównaniu z 2021, do prawie 94 000, a jednocześnie do końca listopada trasa we wschodniej części basenu Morza Śródziemnego odnotowała wzrost o 116% do prawie 40 000 prób.
W okresie styczeń-listopad 2022, liczba nielegalnych migrantów wykryta w Kanał La Manche z Wielkiej Brytanii wyniosła 68 000, co stanowi wzrost o 40% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Oczekuje się, że presja migracyjna pozostanie wysoka i będzie największa w sprzyjających warunkach pogodowych.