We wtorek, 3 września 2024, pierwszego dnia XXXII Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego MSPO w Targach Kielce, brytyjska spółka Babcock International Group przedłużyła umowę z Polską Grupą Zbrojeniową (PGZ) na kontynuację wsparcia dla polskiego programu fregat rakietowych Miecznik. Kontrakt został podpisany za pośrednictwem Biura Zarządzania Programem (PMO) projektu i będzie realizowany aż czasu do dostarczenia trzeciego okrętu w 2031 (MSPO 2024: Babcock ogłasza gotowość do udziału w programie Orka).
Jan Grabowski, członek zarządu PGZ oraz Phil Craig, Managing Director International Shipbuilding w Babcock / Zdjęcia: Babcock International Group
Eksperci spółki Babcock dzielą się wiedzą i doświadczeniem, dzięki czemu spółka wspiera polskich partnerów umiejętnościami w zakresie inżynierii technicznej i wymiany informacji, zapewniając im możliwości dynamicznego rozwoju poszczególnych elementów programu Miecznik (Gdyńska stocznia Crist dla programu Miecznik).
W następstwie umowy o strategicznej współpracy podpisanej 4 marca 2022 między spółką Babcock i Konsorcjum PGZ-Miecznik, Babcock zabezpieczył kontrakt na projekt, wsparcie biura zarządzania projektami oraz umowę ramową na transfer wiedzy i technologii (TOKAT). Ta ostatnia zapewnia szersze wsparcie w ramach rozwoju programu i pozwala na zwiększenie potencjału stoczniowego w Polsce.
Umowa licencyjna na projekt z konsorcjum PGZ-Miecznik została sfinalizowana 16 sierpnia 2023, tym samym umożliwiając budowę trzech fregat dla Marynarki Wojennej RP.
Wsparcie, jakie Babcock zapewni konsorcjum PGZ-Miecznik przez cały okres realizacji umowy, będzie kontynuowane w ramach realizacji kolejnych faz, w oparciu o bliską współpracę pomiędzy brytyjską spółką i jej polskimi partnerami.
Zarówno brytyjski, jak i polski rząd wybrały projekt Arrowhead 140 (AH140) spółki Babcock do budowy okrętów wojennych nowej generacji. Ta decyzja sprawia, że wraz z innymi międzynarodowymi partnerami Polska stała się członkiem globalnej rodziny AH140 (Położenie stępki drugiej fregaty typu 31 Inspiration, DSEI 2021: Fregaty Arrowhead 140 dla Indonezji).
Babcock zatrudnia w kraju wielu pracowników wspierających program, których liczba zmienia się w zależności od zapotrzebowania i fazy realizacji harmonogramu programu. Dzięki bogatemu dziedzictwu w zakresie projektowania, opracowywania, produkcji i integracji specjalistycznych systemów spółka zapewnia partnerom wsparcie ekspertów oraz najlepsze praktyki branżowe dla rozwoju suwerennego potencjału obronnego Polski, a także dostarcza usługi wsparcia technicznego przez cały okres eksploatacji okrętów.
Phil Craig, Managing Director International Shipbuilding, powiedział:
Jesteśmy dumni, że możemy wspierać program Miecznik i pomagać w rozwoju suwerennych zdolności obronnych Polski. Dzięki naszemu wieloletniemu doświadczeniu w globalnych programach projektowania, budowy i wsparcia nasz zespół odgrywa kluczową rolę w projekcie w zapewnianiu doradztwa i wiedzy specjalistycznej w czasie rzeczywistym.
Mając w planach rozwój strategicznego partnerstwa na rzecz przyszłych programów obronnych oraz długoterminowy cel, jakim jest bycie trwałą częścią polskiego ekosystemu zbrojeniowego, nasze zaangażowanie w Polsce trwa od wielu lat i cieszymy się, że możemy wywierać tu pozytywny wpływ.
Jan Grabowski, członek zarządu PGZ powiedział:
Jakość konstrukcji zależy od fundamentów, na których jest budowana. Wspólnie z Babcock podjęliśmy wyzwanie zaprojektowania i budowy fregat wielozadaniowych dla Marynarki Wojennej RP. Mając świadomość, jak wiele pracy i wyzwań jeszcze przed nami, będziemy wspólnie dążyć do osiągnięcia tego celu – wzmocnienia komponentu morskiego Sił Zbrojnych RP fregatami Miecznik.
Spółka nadal rozwija swoją obecność jako partner w Polsce, wspierając program Miecznik i wywierając wpływ na lokalną gospodarkę i społeczności. Jej obecność w kraju jest kluczowa, a personel pracuje zarówno w centrali w Warszawie, jak i biurze w Gdyni.
Rozwój siły roboczej i społeczności
Długoterminową ambicją Babcock jest stworzenie trwałej obecności w Polsce. Aby to osiągnąć, spółka ustanowiła różne inicjatywy na rzecz rozwoju karier, aby identyfikować i rozwijać przyszłe talenty.
Niedawno spółka uruchomiła program dla absolwentów, aby wspierać lokalne talenty i umożliwić im rozwój w ramach Babcock Polska. Realizuje także letnie staże we współpracy z polską Akademią Marynarki Wojennej.
Babcock i PGZ Stocznia Wojenna wspólnie uruchomiły również program wymiany praktykantów, który umożliwia studentom podróżowanie do zakładów każdej ze spółek w celu zdobycia doświadczenia zawodowego.
We’re continuing to support our Polish partners, PGZ SA, through the signing of a contract extension which will see us working with Poland’s Miecznik frigate programme until the delivery of ship three in 2031. https://t.co/SIv44zzmap pic.twitter.com/7oLtfXHOYU
— Babcock International (@Babcockplc) September 3, 2024
Informacja prasowa
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.