W środę, 24 lipca 2024, w Warszawie odbyło się spotkanie wicepremiera i ministra obrony narodowej Władysława Kosiniaka-Kamysza z ministrem obrony Wielkiej Brytanii Johnem Healey’em. Rozmowy szefów resortów obrony dotyczyły między innymi sytuacji bezpieczeństwa w Europie po dwóch latach od napaści rosyjskiej na Ukrainę, efektów niedawnego szczytu NATO w Waszyngtonie, a także projektów realizowanych w ramach współpracy bilateralnej (W. Brytania i Norwegia przekażą Ukrainie kolejne ciężkie uzbrojenie, Szczyt NATO: Nic o Ukrainie bez Ukrainy).
Zdjęcia: Krzysztof Niedziela/CO MON
Dziękuję za bardzo dobre spotkanie, za bardzo dobre relacje polsko-brytyjskie. To jest dla nas wyraz niezwykłego zaufania, przyjaźni i współpracy. Dzisiaj pan minister był rano w Paryżu, w południe w Berlinie, a na finał jest w Warszawie. To pokazuje jak ważnym partnerem dla Wielkiej Brytanii jest Polska. To pokazuje, jak ważne jest bezpieczeństwo i nasza współpraca. Nasza przyjaźń nigdy nie była tak silna jak w tym momencie. Dziękuję za takie podejście do współpracy polsko-brytyjskiej. Nowy rząd, który wyłonił się po wyborach w Wielkiej Brytanii jednoznacznie określił swoje priorytety – powiedział wicepremier Władysław Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z ministrem obrony Wielkiej Brytanii.
Mamy to samo podejście do bezpieczeństwa w Europie i na świecie. Razem podejmowaliśmy decyzje na ostatnim szczycie NATO w Waszyngtonie. Jesteśmy zdeterminowani do wzmacniania swoich zdolności i wzmacniania swoich sił zbrojnych. Polska i Wielka Brytania są zjednoczone we współdziałaniu na rzecz wolności, pokoju i demokracji. To są nasze podstawowe wartości, którym jesteśmy wierni – zaznaczył po spotkaniu wicepremier.
Wicepremier poinformował, że do Polski zostanie wysłanie grupa brytyjskich wojsk inżynieryjnych, która przeprowadzi rekonesans dotyczący możliwości wsparcia w budowie Tarczy Wschód (Rusza Bezpieczne Podlasie: 17 tys. żołnierzy będzie zaangażowanych w ochronę granicy).
Rozmawialiśmy dziś o sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i o atakach na polskich żołnierzy. Przedstawiłem filmy z tych ataków. Bardzo dziękuję za wsparcie i na szczycie NATO i dziś w Polsce w temacie granicy wschodniej flanki NATO, granicy świata zachodniego, jako wspólnej odpowiedzialności państw członkowskich Sojuszu Północnoatlantyckiego. To ma swój wymierny efekt. Już niedługo do Polski zostanie wysłana grupa brytyjskich wojsk inżynieryjnych, która będzie podejmować decyzje o wsparciu Polski w budowie Tarczy Wschód. Grupa rozpoznawcza przeprowadzi rekonesans i będzie kontynuować swoją misję. (…) Kolejny efekt naszej rozmowy to deklaracja o wysłaniu 4-6 Eurofighterów do misji Air Policing, patrolowania polskiej przestrzeni powietrznej w przyszłym roku. W Polsce jest także system Sky Sabre, który chroni lotnisko w Jasionce. Dziękuję za utrzymanie tego sytemu do końca roku w Polsce – zaznaczył wicepremier (Rekordowy pakiet pomocy wojskowej W. Brytanii dla Ukrainy i Typhoony do Polski, Brytyjski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Sky Sabre zostanie w Polsce na dłużej).
Polsce stacjonuje komponent brytyjski realizujący zadania w ramach wielonarodowej batalionowej grupy bojowej (FLF) w Bemowie Piskim, która jest ważnym elementem wzmocnienia wschodniej flanki NATO. Na terenie naszego kraju rozlokowany jest również brytyjski system przeciwlotniczy Sky Sabre w celu wzmocnienia sojuszniczej obrony powietrznej.
Wielka Brytania jest także strategicznym partnerem Polski w wykorzystaniu technologii obronnych i w zakresie modernizacji SZ RP m.in. w realizacji programów Narew i Miecznik.
Informacja prasowa
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.