W piątek, 4 kwietnia 2025, amerykańska Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej NASA poinformowała, że do Mesa w Arizonie na pokładzie ukraińskiego ciężkiego samolotu transportowego An-124-100 Rusłan dostarczono, wyprodukowany przez włoską spółkę joint venture Thales Alenia Space (Thales 67% i Leonardo 33%), moduł mieszkalno-logistyczny HALO (Habitation and Logistics Outpost) do przyszłej stacji okołoksiężycowej Gateway.
Moduł HALO został dostarczony 1 kwietnia br. na międzynarodowe lotnisko Phoenix-Mesa Gateway. W dalszej kolejności trafi do ośrodka Satellite Manufacturing Facility spółki Northrop Grumman w Gilbert, także w Arizonie, celem dalszej integracji (Thales Alenia Space zbuduje europejski lądownik księżycowy Argonaut).
HALO jest jednym z dwóch ciśnieniowych modułów przyszłej stacji okołoksiężycowej Gateway, która będzie początkowo wspierać program Artemis, który będzie służył ułatwieniu długotrwałych załogowych misji eksploracji Księżyca. HALO to moduł mieszkalny i logistyczny, w którym maksymalnie czterej astronauci będą przebywać przez około 40 początkowych dni misji. Jednak, w przeciwieństwie do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS), Gateway nie ma mieć stale dyżurującej na niej załogi. Dodatkowo zapewni śluzę niezbędną do zapewnienia komunikacji statków kosmicznych Orion MPCV (Orion ze zbudowanym przez Airbusa europejskim modułem serwisowym gotów do startu, Airbus opracuje system zarządzania i dystrybucji energii stacji okołoksiężycowej Gateway).
Wizualizacja zintegrowanych modułów HALO i PPE w początkowej konfiguracji stacji Gateway / Grafika: NASA
HALO, wraz ze zintegrowanym modułem zasilania i napędowym PPE (Power and Propulsion Element), zostaną następnie wystrzelone w kosmos za pomocą ciężkiej rakiety nośnej Falcon Heavy spółki SpaceX z Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego NASA na Florydzie.
Gateway, która pierwotnie miała zostać umieszczona na orbicie wokółksiężycowej w 2024 (teraz mowa najwcześniej o 2027) będzie składać się początkowo z dwóch wymienionych modułów, ale w kolejnych latach zostanie rozbudowywana do pięciu modułów. Ma ona pełnić funkcję laboratorium kosmicznego, a także pośredniego stanowiska logistycznego dla nowych wypraw na powierzchnię Księżyca i Marsa.
W projekcie Gateway, wcześniej nazywanym Deep Space Gateway (DSG) lub Lunar Orbital Platform-Gateway (LOP-G), biorą udział agencje kosmiczne Stanów Zjednoczonych (NASA), Kanady (CSA), Japonii (JAXA) i Europy (ESA). Początkowo w latach 2017-2021 w projekcie brała udział rosyjska agencja Roskosmos, ale zrezygnowała.
Gateway w docelowej konfiguracji / Grafika: NASA
Galeria zdjęć: