Podczas międzynarodowej wystawy lotniczej Paris Air Show 2023, a właściwie Le Salon International de l’Aéronautique et de l’Espace (SIAE) na lotnisku Paris-Le Bourget, zaplanowanej na 19-25 czerwca br., Minister Sił Zbrojnych Francji Sébastien Lecornu oraz jego odpowiednicy z Belgii Ludivine Dedonder, Cypru Michalis Giorgallas, Estonii Hanno Pevkur i Węgier Kristóf Szalay-Bobrovniczky podpisali 19 czerwca br. list intencyjny w sprawie wspólnego zakupu naziemnego systemu przeciwlotniczego Mistral 3.
Celem projektu, zarządzanego przez francuskie Ministerstwo Sił Zbrojnych przy wsparciu MBDA, jest zamówienie Mistrali 3 przez agencję zamówień zbrojeniowych Direction Générale de l’Armement (DGA) w imieniu wszystkich krajów partnerskich. Inicjatywa jest konkretnym dowodem gotowości Rady Europejskiej do kooperatywnego wzmocnienia możliwości obronnych Unii Europejskiej i państw członkowskich w obecnym kontekście geostrategicznym.
Wspólny zakup Mistrali 3 może zostać wsparty przez UE i umożliwić osiągnięcie korzyści skali, co powinno zachęcić państwa członkowskie do wspólnego kupowania produktów obronnych przy jednoczesnym wzmocnieniu konkurencyjności europejskiej bazy technologiczno-przemysłowej sektora zbrojeniowego.
Eric Béranger, dyrektor generalny MBDA, powiedział:
Współpraca to DNA naszej firmy. Głęboko wierzę, że razem jesteśmy silniejsi. Ten list intencyjny i nasze plany podwojenia rocznej produkcji Mistrali podkreślają stałe zaangażowanie firmy w projekty wypełniające treścią europejską agendę obronną.
Mistral 3 to najnowszy pocisk z rodziny o zwiększonym zasięgu przyjęty już do arsenału francuskich sił zbrojnych, jest pociskiem przeciwlotniczym wyposażonym w głowicę naprowadzającą z sensorem podczerwieni i zaawansowane możliwości przetwarzania obrazu. Może atakować cele o niskiej sygnaturze termicznej, takie jak bezzałogowe statki powietrzne, pociski z napędem turboodrzutowym i poruszające się z dużą prędkością samoloty bojowe z dalekiego dystansu. Cechuje go doskonała odporność na działanie systemów samoobrony.
Pod koniec grudnia 2018 pocisk był testowany pod kątem zwalczania celów nawodnych z wyrzutni SIMBAD-RC. Wcześniej zostały zintegrowane z wyrzutniami lądowymi, morskimi i lotniczymi przenoszonymi przez śmigłowce. W lipcu 2019 pociski Mistral zamówiła Serbia, jako pierwszy użytkownik eksportowy, a w listopadzie 2019 pocisk był testowany przeciwko bezzałogowcom.
Na podstawie informacji prasowej