8 maja 2023. Roboty Sieci Badawczej Łukasiewicz – Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów PIAP były prezentowane na targach Adriatic Sea Defense & Aerospace (ASDA) 2023, odbywających się w Zadarze w Chorwacji. Rozwiązania wojskowe i cywilne prezentowane dla przedstawicieli rynku chorwackiego i krajów ościennych (Kontrakty krajowe i eksportowe Łukasiewicz – PIAP w 2021).
Zakończyły się targi ASDA – Adriatic Sea Defense & Aerospace 2023, odbywające się w Zadarze w Chorwacji. Wśród prezentowanych systemów był największy robot pirotechniczny PIAP IBIS obecnie oferowany przez warszawski instytut.
Podczas wystawy Łukasiewicz-PIAP prezentowała również mniejsze rozwiązania w obszarze rozpoznania pirotechnicznego jakim jest lekki robot PIAP FENIX.
Produkty spotkały się z zainteresowaniem zwiedzających; reprezentanci Instytutu odbyli szereg spotkań z uczestnikami targów, przedstawicielami chorwackich Sił Zbrojnych oraz członkami oficjalnych delegacji. Stoisko instytutu odwiedził także Attaché Obrony Rzeczypospolitej Polskiej w Chorwacji płk Zbigniew Tomalak.
PIAP IBIS jest robotem przeznaczonym do działań pirotechnicznych i prowadzenia rozpoznania. To szybkie UGV, poruszające się z prędkością do 10 km/h. Bez trudu przemieszcza się w zróżnicowanym terenie dzięki sześciokołowej platformie mobilnej z niezależnym napędem na każde z kół. Robot waży ponad 300 kg. Manipulator z wysuwnym ramieniem gwarantuje duży zasięg (ponad 3 m) i duży zakres ruchu w każdej płaszczyźnie. Za pomocą manipulatora można podejmować i przenosić ładunki o masie nawet 70 kg.
Po zamontowaniu dodatkowych urządzeń PIAP IBIS może być wykorzystywany do neutralizacji niebezpiecznych ładunków, rozpoznania chemicznego i działań ratowniczych. Wymiary zewnętrzne robota (pomimo że jest to największy robot w ofercie instytutu) umożliwiają jego szybki transport za pomocą samochodu specjalnego typu ambulans pirotechniczny.
PIAP FENIX został stworzony do prowadzenia rozpoznania i neutralizacji podczas działań EOD. Konstrukcja robota umożliwia wykorzystanie go podczas operacji w miejscach niedostępnych dla człowieka. Robot PIAP FENIX wyróżnia się długim czasem pracy operacyjnej (5 godzin).
Zdjęcia: Anna Jurczak, Łukasiewicz-ŁIT
Zamontowane na bazie mobilnej robota kamery m.in. dzienno–nocna (opcjonalnie: termowizyjna), umożliwiają prowadzenie obserwacji przez całą dobę. Znakomite właściwości terenowe robota PIAP FENIX (system kołowo-gąsienicowy z ruchomymi, przednimi gąsienicami) zapewnia łatwe przemieszczanie po drogach utwardzonych, gruntowych, bezdrożach, a także w terenie zurbanizowanym oraz przy pokonywaniu przeszkód (podjazd po schodach czy wysokich krawężnikach).
Informacja prasowa