W piątek, 14 lipca br., Agencja Uzbrojenia opublikowała informację o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych dotyczących okrętów podwodnych nowego typu pod kryptonimem Orka. Termin zgłoszenia udziału w konsultacjach minie 31 lipca 2023.
Zdjęcie poglądowe / Saab Defence and Security
Zgodnie z opublikowaną informacją, wstępne konsultacje rynkowe będą dotyczyć minimalnych wymagań taktycznych, technicznych i funkcjonalnych:
- zdolności do rozwinięcia maksymalnych prędkości nawodnych i podwodnych, umożliwiających użycie okrętów na współczesnym morskim teatrem działań;
- możliwie wysoka autonomiczność działania, nie mniejsza niż 30 dni;
- zdolność do zanurzenia na głębokość powyżej 200 m;
- zdolność do rażenia celów nawodnych i podwodnych uzbrojeniem torpedowym;
- zdolność do rażenia celów nawodnych uzbrojeniem rakietowym;
- zdolność do rażenia celów lądowych na głębokiej donośności uzbrojeniem rakietowym;
- zdolność do rażenia uzbrojeniem rakietowym celów powietrznych jak śmigłowiec w locie/zawisie oraz/i samolotów patrolowych;
- zdolność do przeciwdziałania wystrzelonym torpedom – hard kill/soft kill;
- zdolność do desantowania/odzyskiwania operatorów Wojsk Specjanych;
- zdolność do przyjęcia/dokowania załogowego/bezzałogowego pojazdu ratowniczego;
- zdolność do użycia morskiego uzbrojenia minowego alternatywnie z torpedami;
- zdolność do użycia sterowanych/autonomicznych pojazdów podwodnych;
- zastosowanie rozwiązań technologicznych dla napędu umożliwiającego długotrwałe przebywanie w zanurzeniu/działania operacyjnego pod wodą;
- niezbędny pakiet logistyczny;
- niezbędny pakiet szkoleniowy dla załóg oraz wojskowych organów remontowych;
- środki bojowe dla systemów wyżej wymienionych;
- dedykowanie zdalnie sterowane/autonomiczne pojazdy podwodne dla współdziałania;
- możliwość dostawy w ustalonym reżimie czasowym, w tym w oparciu o aktualne opracowane rozwiązania techniczne i moce produkcyjne wykonawcy.
Przypomnijmy, że 24 maja br., minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak informował, że jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie postępowania, którego celem będzie zakup okrętów podwodnych nowej generacji o kryptonimie Orka wraz z transferem niezbędnych technologii, które resort chce uzyskać w drodze zamówienia offsetowego. Ówczesny rzecznik Agencji Uzbrojenia ppłk Krzysztof Płatek dodał, że ogłoszenie przetargu nastąpi w ciągu kilku miesięcy.
Chcemy, żeby nasze okręty podwodne cechowała długotrwałość realizowanych misji oraz wysoka pojemność w zakresie przenoszonych środków bojowych i elastyczność konfiguracji. (…) Pełnowartościowa Marynarka Wojenna powinna obejmować nie tylko jednostki nawodne, ale również te mogące skrycie przemieszczać się pod wodą, zdolne do długotrwałego wyczekiwania na swój moment, by w odpowiednim czasie uderzyć, czy to w cel nawodny, czy w lądowy – podkreślił wówczas minister Błaszczak.
Zgodnie z aktualnym Planem Modernizacji Technicznej SZ RP, do 2034 mają zostać zakupione dwa nowe okręty podwodne w ramach programu Orka (dotychczas brane pod uwagę były: typ Scorpène od Naval Group, typ 212CD od TKMS lub A26 od Saab), po fiasku pomostowego zakupu szwedzkich HSwMS Södermanland i Östergötland, zmodyfikowanego typu A17 Södermanland.
Ponadto, jak dowiedziała się Redakcja Magazynu Militarnego MILMAG, programem Orka jest zainteresowane południowokoreańskie spółka HD Hyundai Heavy Industries i Hanwha Ocean.
https://twitter.com/mblaszczak/status/1680865733427843073?s=20