W czwartek, 1 czerwca br., wicepremier i minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy setek tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm z możliwością pozyskiwania również różnych typów amunicji 120 mm od konsorcjum PGZ-Amunicja.
Zdjęcie: Polska Grupa Zbrojeniowa
Umowa, zawarta pomiędzy Agencją Uzbrojenia, reprezentującą Skarb Państwa a Konsorcjum PGZ-Amunicja w składzie: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider), Zakłady Metalowe Dezamet, Mesko, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem, Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma, ma na celu określenie zasad i warunków zawierania umów wykonawczych związanych z dostawami amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm dla Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Decyzje władz polskich skoncentrowane są na tym, żeby wzmacniać artylerię. Dlatego też wzmacniamy artylerię poprzez wyposażanie jednostek Wojska Polskiego w nowoczesną broń. Zarówno dotyczącą artylerii rakietowej, jak i artylerii lufowej. Najważniejsza w tym wszystkim jest amunicja. Stąd ważna umowa, która dziś została zatwierdzona. Umowa stanowi o tym, że zamawiamy w polskim przemyśle zbrojeniowym rzeczywiście znaczące ilości amunicji. Dlaczego potrzebne są jej duże ilości? Dlatego, że dziennie na Ukrainie wykorzystywanych jest kilkadziesiąt tysięcy sztuk amunicji. Dlatego nasze zamówienie dotyczy setek tysięcy, ale można powiedzieć również, że możemy mówić o milionie sztuk amunicji, jaka powinna być wyprodukowana przez polski przemysł zbrojeniowy – powiedział Mariusz Błaszczak.
Umowa pozwala na to, żeby polski przemysł zbrojeniowy mógł doprowadzić do zwiększania mocy produkcyjnych. Umowa wpisuje się w rządowy program rezerw amunicyjnych, który na podstawie uchwały Rady Ministrów został przyjęty przez rząd RP. Ta umowa dziś zatwierdzona jest pierwszym etapem realizacji programu, którego celem jest doprowadzenie do tego, żeby polski przemysł zbrojeniowy zwiększył swoje moce produkcyjne. W związku z tym będziemy wykorzystywać tę amunicję na szkolenie naszych żołnierzy, będzie ona także stanowiła rezerwę dla Wojska Polskiego – dodał wicepremier.
Wicepremier @mblaszczak zatwierdził umowę ramową na dostawy dla Sił Zbrojnych RP 🇵🇱 amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm z możliwością pozyskiwania również różnych typów amunicji 120 mm. #AMUNICJA pic.twitter.com/wo9xjiNFpo
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 1, 2023
Jeśli te moce produkcyjne, a jestem o tym przekonany, wzrosną w krótkim czasie to będziemy mogli również amunicję eksportować. Zdajemy sobie sprawę z potrzeb europejskich i światowych związanych właśnie z uzupełnieniem składów, ze wzmacnianiem wojska. chodzi tu oczywiście o państwa NATO. (…) Zatwierdziłem umowę, która stanowi pierwszy etap zamówienia na setki tysięcy sztuk amunicji artyleryjskiej 155 mm, można powiedzieć o milionie sztuk amunicji – zaznaczył wiceprezes Rady Ministrów.
W efekcie zawartej umowy ramowej, na przestrzeni realizacji całego projektu, w latach 2023-2029 pozyskanych zostanie rekordowa ilość, liczona w setkach tysięcy, różnego rodzaju amunicji artyleryjskiej kal. 155 mm. Ponadto, przewiduje się możliwość pozyskiwania amunicji dedykowanej do szkolenia wraz z pakietami szkoleniowymi oraz dokumentacji technicznej wyrobów. Umowa dopuszcza także możliwość pozyskiwania amunicji kal. 120 mm. Pierwsza umowa wykonawcza zostanie zawarta jeszcze w tym roku.
Umowa została zawarta pomiędzy @Armament_Agency a Konsorcjum PGZ-AMUNICJA w składzie: @PGZ_pl (lider), Zakłady Metalowe #Dezamet, #Mesko, Zakłady Chemiczne „Nitro-Chem”, Zakład Produkcji Specjalnej „Gamrat” oraz Bydgoskie Zakłady Elektromechaniczne Belma. #AMUNICJA pic.twitter.com/ox9xkPZD4K
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 1, 2023
Przedmiotowa umowa wpisuje się w realizację celów programu wieloletniego Narodowa Rezerwa Amunicji, ustanowionego Uchwałą nr 43 Rady Ministrów z dnia 29 marca 2023, w ramach którego mają zostać stworzone warunki do efektywnego i terminowego uzupełniania zapasów amunicji wielkokalibrowej przez Siły Zbrojne RP. W ramach programu zakładane jest ustanowienie, a następnie utrzymywanie zdolności produkcyjnych krajowego przemysłu zbrojeniowego na poziomie umożliwiającym uzupełniania zapasów amunicji na bieżąco, a tzw. wolne moce produkcyjne będą mogły być kierowane do partnerów zagranicznych.
Wicepremier @mblaszczak: Zatwierdziłem umowę ramową dotyczącą zamówienia amunicji artyleryjskiej. Doświadczenia z wojny na Ukrainie pokazują, że artyleria odgrywa znaczącą rolę. pic.twitter.com/iQc6vrFoSQ
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) June 1, 2023
Jak informuje Polska Grupa Zbrojeniowa, zawarta w Warszawie umowa stanowi nową jakość w sposobie kontraktowania przez Agencję Uzbrojenia amunicji na potrzeby Wojska Polskiego. Tak długa perspektywa czasowa określona w umowie pozwala realizującemu ją Konsorcjum na optymalne wykorzystanie obecnych mocy produkcyjnych, jak też przyszłą rozbudowę potencjału. Jest to możliwe dzięki gwarancji otrzymywania zamówień w perspektywie dłuższej niż 2-3 lata. To także umożliwienie rozwoju tak niezbędnych zdolności produkcyjnych w rodzimym przemyśle obronnym. Takie podejście potwierdza, że krajowy przemysł może stać się „ramieniem obronności”. To właśnie produkowana w kraju amunicja powinna gwarantować możliwość użycia sprzętu będącego na wyposażeniu Sił Zbrojnych.
Wieloletnia umowa ramowa na dostawy amunicji różnych typów i kalibrów 155 mm i 120 mm podpisana❗️ Naszą ambicją jest to, by docelowo stać się jedynym dostawcą amunicji dla Wojska Polskiego.#PGZAmunicja @PGZ_MESKO_SA #Dezamet #Belma #Gamrat #Nitrochem
🗒️ https://t.co/LwbbeeyELe pic.twitter.com/DsTbMlIsl7— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 1, 2023
W wymienionych spółkach wchodzących w skład Konsorcjum PGZ-Amunicja są inwestycje mające zoptymalizować proces produkcji, jak również systematyczne zwiększanie zdolności wytwórczych, tak by sprostać rosnącemu krajowemu i międzynarodowemu zapotrzebowaniu na amunicję i środki bojowe.
– Dziś zatwierdzona przez wicepremiera szefa @MON_GOV_PL @mblaszczak umowa ramowa na amunicję, która pozwoli pozyskać setki tysięcy sztuk amunicji dla 🇵🇱 żołnierzy, to jedna z najważniejszych umów – podkreśla prezes #PGZ Sebastian Chwałek pic.twitter.com/bruzzISIug
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 1, 2023
Jak dodaje PGZ, realizacja dużych kontraktów z pewnością będzie także okazją do zacieśniania aliansów strategicznych. Wiązanie stałych, ale i zdywersyfikowanych łańcuchów dostaw, transfer wiedzy i najnowszych technologii, jak również receptur wykorzystywanych do produkcji, to realizacja założeń budowania hubu amunicyjnego w Polsce, nie tylko dla bezpieczeństwa RP, ale innych państw Europy.
– Po doświadczeniach z wojny na 🇺🇦 musimy zwiększać nasze zdolności produkcyjne i musimy to robić skokowo – prezes Sebastian Chwałek. #pgz #Dezamet @PGZ_MESKO_SA #Nitrochem #Belma #Gamrat @MON_GOV_PL @Armament_Agency pic.twitter.com/T7TKC4g0fo
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 1, 2023
Polska Grupa Zbrojeniowa jest największym krajowym podmiotem posiadającym unikatowe zdolności w zakresie produkcji, obsługi i serwisu sprzętu wojskowego. Ale równie mocno rozwijane są nasze zdolności w zakresie produkcji środków bojowych, bez których nawet najlepszy sprzęt traci swoje walory bojowe. Wojna na Ukrainie pokazuje jak ważne jest posiadanie narodowych zdolności w zakresie produkcji i dostaw amunicji na rzecz własnych sił zbrojnych. Dzisiejsza umowa pozwoli nam rozwijać polskie zdolności w tym obszarze z korzyścią dla Wojska Polskiego i bezpieczeństwa kraju. Naszą ambicją jest to, by docelowo stać się jedynym dostawcą amunicji dla polskiego wojska, który odpowie na wszelkie oczekiwania po stronie Zamawiającego, gwarantując tym samym rozwój kolejnych środków bojowych – podkreśla prezes zarządu Grupy PGZ, Sebastian Chwałek.
– Domena amunicyjna #PGZ to największy producent amunicji w 🇵🇱i jeden z największych w Europie. Jesteśmy jednym z liderów 🇪🇺projektu wsparcia amunicyjnego dla 🇺🇦Ukrainy – prezes Sebastian Chwałek. #pgz #Dezamet @PGZ_MESKO_SA #Nitrochem #Belma #Gamrat @MON_GOV_PL @Armament_Agency pic.twitter.com/Kx7NLhbp4Z
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) June 1, 2023
Polska Grupa Zbrojeniowa posiada już znaczące zdolności w zakresie produkcji amunicji różnych typów i kalibrów, począwszy od amunicji mało i średniokalibrowej, aż do amunicji w kalibrach 155 mm i 120 mm. Potwierdzają to decyzje UE, która w ramach budowania unijnej koalicji amunicyjnej na rzecz Ukrainy najprawdopodobniej skieruje znaczną część zamówień do Polski.
Zawarta dziś umowa ramowa na dostawy amunicji dla Wojska Polskiego daje podstawy do dalszych inwestycji w zakładach należących do domeny amunicyjnej. Potwierdza także intencję władz polskich wyrażoną m.in. w programie Narodowej Rezerwy Amunicyjnej, by – uwzględniając newralgiczne znaczenie krajowych zdolności wytwórczych w zakresie środków bojowych – kluczowe z punktu widzenia potrzeb wojska zamówienia kierować właśnie do polskich podmiotów, takich jak Konsorcjum PGZ-Amunicja.
Z drugiej strony pewność zamówień w dłuższym okresie pozwala przemysłowi ubiegać się o dodatkowe środki finansowe niezbędne nie tylko na rozbudowę linii produkcyjnych i rozbudowę obecnej infrastruktury, ale także odbudowanie własnych zdolności w zakresie produkcji nitrocelulozy, czy zamawianie tych komponentów, które nie są wytwarzane w ramach własnych kompetencji.
Spółki Grupy Kapitałowej PGZ, które od dziesiątek lat utrzymują zdolności produkcyjne na rzecz obronności kraju, mają dziś ogromną szansę na modernizację linii, choćby w celu odświeżenia technologii i zwiększenia przepustowości. Koniecznym jest, aby wykorzystywać istniejącą już infrastrukturę, ale i doświadczenie i kompetencje, aby w krótkim okresie czasu istotnie rozwijać zdolności produkcyjne.
Długookresowe zamówienia pozwalają na racjonalne rozplanowanie produkcji w różnych lokalizacjach w ramach potencjału Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Kolejnym krokiem będą umowy wykonawcze, które pozwolą na zaplanowanie rocznych wolumenów dostaw amunicji zarówno w kalibrze 155 mm, jak i 120 mm. Zawarta umowa ramowa jest pierwszą w sektorze amunicyjnym, która obejmuje tak długą perspektywę czasową.
Na podstawie informacji prasowych
Galeria zdjęć:
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.