W poniedziałek, 3 lutego 2025, rosyjski Koncern Kałasznikow poinformował, że na nadchodzących targach przemysłu obronnego IDEX 2025 w Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich (ZEA), zaplanowanych na 16-21 lutego br. zaprezentuje system przeciwlotniczy Krona-E.
Jak poinformowano, rakietowy system obrony powietrznej Krona-E przeznaczony jest do zapewniania osłony przed atakami lotniczymi ważnych obiektów rządowych, infrastruktury miejskiej i obiektów o szczególnym znaczeniu, ładunków specjalnych w miejscach ich składowania czy obiektów na strategicznym szlaku komunikacyjnym. Głównym celem kompleksu jest ochrona przed wrogimi bezzałogowymi statkami powietrznymi klasy taktycznej.
System Krona-E składa się z kompleks rozpoznania, sterowania i automatyzacji modułów posadowionych na platformach mobilnych lub stacjonarnych, wyposażonych w wyrzutnie przeciwlotniczych pocisków kierowanych 9M337 Sosna-R i 9M333, używanych przez system przeciwlotniczy 9K35 Strieła-10M3.
Ten drugi jest nowym typem uzbrojenia, dostarczanym dla rosyjskiego wojska od listopada 2021. Jest zdolny do przechwytywania celów na dystansie do 800 do 5000 m, pułapie od 10 do 3500 m, lecących z prędkością do 679 m/s. Pierwszy z kolei jest zdolny do przechwytywania celów na dystansie do 10 000 m i na pułapie do 5000 m lecących z prędkością do 500 m/s.
Zgodnie z opublikowaną grafiką, system ma składać się z wozu dowodzenia na podwoziu samochodu ciężarowego KamAZ w układzie napędowym 8×8 (prawdopodobnie serii KamAZ-6350) oraz kołowego transportera opancerzonego BTR-82A z wyrzutnią sześciu pocisków 9M340 i czterech 9M333. Do tego przenośne radiolokatory do wykrywania bezzałogowców. Wieża systemu na BTR-82A jest wyposażona w integralny zestaw optoelektroniczny złożony z kamery dziennej i termowizyjnej, jak i może korzystać ze wspomnianych zewnętrznych czujników, wspomaganych systemem dowodzenia i kontroli Barnauł. Pociski są naprowadzane na cele wiązka lasera. Może działać w trybie automatycznym.
Warto dodać, że posadowienie zestawu przeciwlotniczego z podwoziem BTR-82A nie jest niczym nowym. W 2013 rosyjski koncern WKO Ałmaz-Antiej zaprezentował bowiem system Sosna, z możliwością integracji także z podwoziami MT-LB czy BMP-3, a w 2021 jego nową, ulepszoną wersję. System wykorzystuje dwanaście wspomnianych pocisków Sosna-R, a więc jest to większa jednostka ognia niż Krona-E. Jak dotąd nie uzyskano zamówień, ani ze strony Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej, ani żadnego klienta zagranicznego.