W czwartek, 7 grudnia, amerykańska spółka Lockheed Martin poinformowała o strzelaniach izraelskimi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Rafael Spike NLOS (Non-Line-Of-Sight) ze śmigłowca szturmowego Boeing AH-64E Apache Guardian v6, należącego do amerykańskich wojsk lądowych (US Army) na poligonie Yuma Proving Ground w Arizonie.
Podczas pięciodniowej kampanii testów z powiedzeniem wystrzelono osiem ppk Spike NLOS do różnych celów ćwiczebnych, w celu certyfikacji zdatności do użycia (Airworthiness Release, AWR) w ramach spełnienia wymogu operacyjnego LRPM DR (Long Range Precision Amunitions Directed Requirement). Toruje to drogę do rozpoczęcia integracji amerykańskich śmigłowców AH-64E Apache Guardian v6 z pociskami Spike NLOS.
Ta udana demonstracja Spike NLOS pokazuje, że system jest gotowy do integracji z obecną flotą Apache US Army i zapewnia najlepsze możliwości bojowe, z wyboru, gdy liczy się precyzja i dokładność – powiedział Tom Bargnesi, starszy kierownik programu w zespole Precision Strike w Lockheed Martin Missiles and Fire Control. Certyfikat AWR umożliwia dostarczanie naszym klientom z wojska rozwiązań XXI wieku w środowiskach o złożonych zagrożeniach.
W połowie 2024 Lockheed Martin będzie współpracować z US Army przy szkoleniu pilotów do obsługi systemu Spike NLOS na AH-64E Apache Guardian v6. US Army oczekuje, że system Spike NLOS zostanie w pełni zintegrowany ze wszystkimi 18 AH-64E Apache Guardian v6 do września 2024.
Przypomnijmy, że 9 stycznia 2020 Dowództwo Zamówień US Army (Army Contracting Command, ACC) informowano, że planuje zakup partii nieokreślonej liczby ppk Spike NLOS, produkcji izraelskiej spółki Rafael Advanced Defense Systems (Spike NLOS dla US Army).
Pocisk został zintegrowany z AH-64E 8 sierpnia 2018 i przetestowany pod koniec miesiąca tego samego miesiąca na poligonie Yuma Proving Ground. Kolejne próby przeprowadzono w 2019 w Izraelu przeciwko imitacji rosyjskiego przeciwlotniczego zestawu artyleryjsko-rakietowemu Pancyr-S1. Podczas dziewięciu strzelań nocnych zniszczono wszystkie cele będące w ruchu. W lutym 2019, jak informowano, 780. Eskadra 96. Skrzydła Doświadczalnego USAF wsparła czterodniowe testy ewaluacyjne AH-64E z pociskami Spike NLOS, które zrealizowano u wybrzeży Florydy (AH-64E z ppk Spike NLOS).
Spike NLOS ma być zdolnością pomostową, ale i służyć ocenie systemu rakietowego, przed planowanym zakupem docelowego ppk dalekiego zasięgu o kryptonimie LRPM (Long Range Precision Munition). Zapytanie o informację w tej sprawie opublikowano 10 września 2019. Co ciekawe, wśród wymogów operacyjnych jest zasięg ponad 30-40 km (Ppk dalekiego zasięgu dla US Army).
Co istotne, ani Spike NLOS ani ppk pozyskane w ramach programu LRPM nie będą zamiennikiem dla obecnie wykorzystywanych AGM-114 Hellfire czy ich następców, AGM-179 JAGM (Joint Air-to-Ground Missile) o zasięgu 8 km, a ich uzupełnieniem (Lockheed Martin opracowała też JAGM-Medium Range o zasięgu 16 km). Będą współpracować z amunicją krążącą, którą US Army chce pozyskać w ramach programu ALE (Air-Launched-Effects) dla wiropłatów nowej generacji (Northrop Grumman: działko i amunicja krążąca dla śmigłowców).
Z kolei 1 listopada br., Departament US Army opublikował zapytanie o informację (RFI, Request For Information) w sprawie dostawy kierowanych pocisków rakietowych dalekiego zasięgu o kryptonimie M-LRPSM (Mobile-Long Range Precision Strike Missile), które zostaną zintegrowane z pojazdami kołowymi w układzie napędowym 4×4 (M-LRPSM: Przeciwpancerne pociski kierowane na pojazdy kołowe US Army).
Spike NLOS 4. generacji charakteryzuje się zasięgiem do 25 km i jako Tamuz zostały zintegrowane z izraelskimi śmigłowcami AH-64D Apache Longbow. US Army zamówiła Spike NLOS 5. generacji o zasięgu 32 km, z kolei izraelski producent wprowadził już Spike NLOS 6. generacji o zasięgu aż 50 km po odpaleniu ze śmigłowca i do 32 km z platform lądowych i morskich (Eurosatory 2022: Rafael zaprezentuje pocisk Spike NLOS 6. generacji).
Pociski Spike NLOS 4. generacji zostały także zintegrowane z brytyjskimi, południowokoreańskimi i filipińskimi śmigłowcami AW159 Wildcat (brytyjskie oznaczenie Exactor-1/2), a 5. generacji bezskutecznie oferowane w ramach potencjalnej modernizacji polskich śmigłowców Mi-24D/W.
Komentarze
Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.