W czwartek, 7 grudnia, amerykańska Agencja Współpracy Obronnej DSCA (Defense Security Cooperation Agency) poinformowała o zgodzie Departamentu Stanu USA na ewentualną sprzedaż do Republiki Federalnej Niemiec kolejnej partii 324-mm lekkich torped zwalczania okrętów podwodnych Mark 54 LWT.
Zdjęcie: Mass Communication Specialist Seaman Cory Rose, US Navy
Zgodnie z opublikowaną informacją, rząd w Berlinie wnioskował o możliwość pozyskania 80 lekkich torped zwalczania okrętów podwodnych Mark 54 LWT (Lightweight Torpedo).
W pakiecie mają znaleźć się również części zamienne Mk 54 Mod. 0 LWT, odzyskiwalne zestawy ćwiczebne (Recoverable Exercise Torpedo, REXTORP) z kontenerami, pojemniki transportowe, inne części zamienne do torped, narzędzia do montażu i demontażu akcesoriów do wystrzeliwania torped ze statków powietrznych, sprzęt do analizy ujęć z ćwiczeń REXTORP, sprzęt do konserwacji REXTORP, szkolenie, publikacje, sprzęt pomocniczy i testowy, usługi wsparcia inżynieryjnego, technicznego i logistycznego rządu USA i wykonawcy umowy (Raytheon Integrated Defense Systems; część korporacji RTX) oraz inne powiązane elementy logistyki i wsparcia programu. Szacunkowy całkowity koszt wynosi 300 mln USD (1,2 mld zł).
W lipcu 2020 Berlin wnioskował o zakup 64 torped Mark 54 LWT wraz z pakietem wyposażenia wsparcia za maksymalnie 130 mln USD. Wówczas informowano, że trafią one na wyposażenie 8 samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych Lockheed P-3C CUP+ Orion w lotnictwie marynarki wojennej (Deutsche Marine). Obecnie te samoloty oczekują na wycofanie ze służby, a 6 z nich odsprzedano we wrześniu br. do Portugalii (Niemieckie P-3C Orion dla Portugalii, Lekkie torpedy Mk 54 dla Niemiec i Belgii).
Dlatego nowo wnioskowana partia torped trafi na uzbrojenie przyszłych samolotów patrolowych i zwalczania okrętów podwodnych Boeing P-8A Poseidon, które zamówiono w dwóch partiach: 5 za 1,77 mld USD oraz 3 za niecałe 1,1 mld EUR (Niemcy zwiększają zamówienie na P-8A Poseidon do ośmiu).
Niemieckie Poseidony będą stacjonować 3. Dywizjonu Lotnictwa Marynarki Wojennej (Marinefliegergeschwader 3) Graf Zeppelin w bazie lotniczej Fliegerhorst Nordholz w Dolnej Saksonii. Dostawy rozpoczną się w z końcem października 2024.
Produkowane przez korporację RTX, lekkie torpedy Mark 54 LWT weszły do uzbrojenia marynarki wojennej USA w 2004 jako następcy zestawów Mk 46 i Mk 50. Mają średnicę 324 mm, masę 276 kg (z czego 43,9 kg to masa głowicy bojowej PBXN-103) i długość 2,72 m. Torpedy został zakupione również przez Australię, Belgię, Indie, Kanadę, Meksyk, Królestwo Niderlandów i Wielką Brytanię.